Når varmen er tændt, har vi brug for bybrede planer for at holde køligt

Når varmen er tændt, har vi brug for bydækkende planer for at holde køligt
Byerne står over for flere varmebølger, men ikke alle strategier for at holde os kølige er lige. billede af Sydney fra www.shutterstock.com

nylige skum varmebølger gennem det østlige Australien har mindet os om, at vi er i en australsk sommer. Oven på en anden rekord varmt år globalt, og som hedebølger bliver hyppigere og intensere, gør vores byer os endnu varmere.

Dette er den urban varme ø, hvor bytemperaturerne kan være markant varmere end de omkringliggende landdistrikter.

Spørgsmålet er, hvad vi kan gøre for at holde vores byer køligere.

Hvorfor er byer varmere?

Temperaturforskellen er forårsaget af a række faktorer, inklusive tætte byggematerialer, der optager mere af solens energi, færre træer til at give skygge og mindre jord til at køle af ved fordampning.

Bygninger kan også fungere som hårene på en skrald, hvilket reducerer vindhastigheden og blokerer for termisk stråling op til nattehimmelen. Dertil kommer spildvarme fra bilmotorer, klimaanlæg og anden energiforbrug tilføjer til det samlede lufttemperaturer.

Hvorfor betyder det noget? Selv en lille stigning i lufttemperatur skubber den samlede energibehov op, og ca. 25% af vores energiregninger er kun til 40 timer om året når gitteret bruges mest.

mest ekstreme varmehændelser kan spænde toglinjer, forårsage rullende blackout og koster milliarder i tabt produktivitet. Og det er ikke bare dårligt for vores tegnebøger.

Varmestress kan skade organer eller forværre eksisterende sygdomme. Siden 1900 har ekstreme varmehændelser dræbte flere australiere end buskefirer, cykloner, jordskælv, oversvømmelser og alvorlige storme tilsammen.

Så hvad kan vi gøre?

Der er en række ting, som enkeltpersoner kan gøre for at reducere virkningen af ​​varme i deres hjem, såsom installation af lyst tagmateriale, isolering eller et klimaanlæg.

Men det bliver mere kompliceret, når man betragter byen som helhed, og hvordan disse små handlinger interagerer med hinanden og med klimaet.

Luftkonditioneringsapparater

I varmebølger, klimaanlæg redde liv, hvilket giver stressede kropper tid til at køle ned. Men vores hjem kan kun gøres køligere ved at blæse varme udenfor sammen med den ekstra energi til at køre systemet.

Ud over at øge udetemperaturerne på kort sigt bidrager de fossile brændstoffer til den globale opvarmning. En verden kølet af klimaanlæg sandsynligvis er ikke svaret.

Træer og parker

Træer giver skygge, men også afkøle luftenfordi fordampning af vand fra blade tager energi, hvilket reducerer peak temperaturer af 1-5 ° C.

De fleste byplanlæggere er enige om store fordele af byvegetation, med nogle storbyområder udvikling af bygrønne strategier.

Bytræer kan dog være en irriteret problem for nogle råd; de bruger vand, kan være dyre at vedligeholde, kan skade forsyningsselskaber og ejendom og kan forværre luftkvaliteten i stedet for at forbedre det. Større byer består ofte af snesevis af råd; At få dem til at blive enige er en stor udfordring.

Hvide tag

Vi ved, at sorte overflader bliver varmere i solen, men efterspørgsel efter mørke tagsten er stadig langt større end efterspørgslen efter lyse farver. Flere reflekterende tag kan reducere en husholdnings energiregning såvel som samlet byens temperatur.

Hvide tag er mest effektive i varmere klima, fordi i kolde klimaer skal omkostningsbesparelserne om sommeren afbalanceres med ekstra opvarmningsomkostninger om vinteren.

Grønne tag og vægge

Grønne tag og vægge bygger strukturer med integreret vegetation. De giver kølefordele ved at skygge bygninger og gennem fordampning fra blade. De viser generelt mindre kølefordel end hvide tag, koster mere at installere og vedligeholde og bruge ekstra vand og energi.

Men det gør de se godt udforbedre biodiversiteten og gøre folk gladere.

Fortovetsvanding

Før en ekstrem varmebølge kan det være muligt at reducere temperaturerne ved at befugte bygnings- og vejbelægninger. Det er en traditionel praksis i Japan, og overvejes nu i større byer som Paris.

Men temperatur og fugtighed er vigtige faktorer i varmestress, så fortovetsvanding bør kun udføres, hvis den ekstra fugtighed ikke forøger varmestresset.

Storskala solterrasse på taget

Solpaneler konverterer energi fra solen til elektricitet, så der kræves mindre energi fra netværket generelt. Hvis der nok tag var dækket med solcellepaneler, kunne det da sænke lufttemperaturen?

Sandsynligvis en smule. Andre fordele inkluderer en reduktion i den energi, der kræves til afkøling (fordi tagene er skraverede af paneler), og stabil, lavere omkostninger, decentraliseret vedvarende energisystem.

Bygningstæthed

En bygning med masser af termisk masse (tænk robust, dobbelt-mursten hjem) kan være en effektiv måde at holde temperaturerne inde i. Varme absorberes i løbet af dagen og frigives om natten. Den samme idé kan arbejde for en hel by.

En urban cool ø kan dannes i byer med høj densitet som Hong Kong fordi høje bygninger giver ekstra varmekapacitet og skygge.

Af lignende grunde bevarer den stramme gadelayout i traditionelle arabiske og middelhavsbyer dem gader køligere.

Skygge strukturer

Installation af lette skyggelegemer over gader, fortove og tag kan reducere materialernes overfladetemperatur og reducere den absorberede varme og udstråle tilbage i gaderne. Skyggelegemer skal udformes, så de ikke begrænser luftstrøm, fanger varme og luftforurening i gader.

Hvilket er bedst?

For at finde ud af, hvad der fungerer bedst, er vi nødt til at kunne modellere fysikken i forskellige strategier, i forskellige bytyper og i forskellige klimaer. Vi kan derefter vurdere de økonomiske og sundhedsmæssige virkninger og beslutte passende og planer, der giver os det største smell for vores penge.

Her har vi fokuseret på varme i byer, men der er andre vigtige bekymringer som luftkvalitet or oversvømmelser.

I koldere byer kan en byvarme ø faktisk være en god ting. Hver by er forskellig; hver kræver en skræddersyet og integreret plan udviklet over hele hovedstadsregionen og derefter implementeret lokalt af råd, virksomheder og husholdninger.The Conversation

Om forfatterne

Mathew Lipson, Ph.d.-kandidat, UNSW og Melissa Hart, Kandidatdirektør ARC Center of Excellence for Climate System Science, UNSW

Denne artikel er genudgivet fra The Conversation under en Creative Commons-licens. Læs oprindelige artikel.

Relaterede bøger

Klimatilpasning Finansiering og investering i Californien

af Jesse M. Keenan
0367026074Denne bog fungerer som en vejledning for lokale regeringer og private virksomheder, når de navigerer i det uklassificerede farvande ved at investere i klimatilpasning og modstandsdygtighed. Denne bog fungerer ikke kun som en ressourcevejledning til identifikation af potentielle finansieringskilder, men også som en køreplan for kapitalforvaltning og offentlige finansprocesser. Det fremhæver praktiske synergier mellem finansieringsmekanismer såvel som de konflikter, der kan opstå mellem forskellige interesser og strategier. Mens hovedfokus for dette arbejde er staten Californien, tilbyder denne bog bredere indsigt i, hvordan stater, lokale regeringer og private virksomheder kan tage disse kritiske første skridt i at investere i samfundets kollektive tilpasning til klimaændringer. Fås på Amazon

Naturbaserede løsninger på tilpasning af klimaændringer i byområder: Forbindelser mellem videnskab, politik og praksis

af Nadja Kabisch, Horst Korn, Jutta Stadler, Aletta Bonn
3030104176
Denne open access-bog samler forskningsresultater og erfaringer fra videnskab, politik og praksis for at fremhæve og debattere vigtigheden af ​​naturbaserede løsninger til klimatilpasning i byområder. Der lægges vægt på potentialet i naturbaserede tilgange til at skabe flere fordele for samfundet.

Ekspertbidragene præsenterer anbefalinger til at skabe synergier mellem igangværende politiske processer, videnskabelige programmer og praktisk implementering af klimaændringer og naturbeskyttelsesforanstaltninger i globale byområder. Fås på Amazon

En kritisk tilgang til tilpasning af klimaændringer: Diskurser, politikker og praksis

af Silja Klepp, Libertad Chavez-Rodriguez
9781138056299Dette redigerede bind samler kritisk forskning om diskurser om tilpasning af klimaændringer, politikker og praksis fra et tværfagligt perspektiv. På baggrund af eksempler fra lande, herunder Colombia, Mexico, Canada, Tyskland, Rusland, Tanzania, Indonesien og Stillehavsøerne, beskriver kapitlerne, hvordan tilpasningstiltag tolkes, transformeres og implementeres på græsrodsniveau, og hvordan disse foranstaltninger ændrer sig eller griber ind i magtforhold, juridisk pluralisme og lokal (økologisk) viden. Som helhed udfordrer bogen etablerede perspektiver på klimatilpasning ved at tage hensyn til spørgsmål om kulturel mangfoldighed, miljømæssig retfærdighed og menneskerettigheder samt feministiske eller intersektionelle tilgange. Denne innovative tilgang tillader analyser af de nye konfigurationer af viden og magt, der er under udvikling i navnet på klimatilpasning. Fås på Amazon

Fra udgiveren:
Køb på Amazon går til at bekæmpe omkostningerne ved at bringe dig InnerSelf.comelf.com, MightyNatural.com, og ClimateImpactNews.com uden omkostninger og uden annoncører, der sporer dine browservaner. Selv hvis du klikker på et link, men ikke køber disse valgte produkter, betaler alt andet, du køber i det samme besøg på Amazon, en lille provision. Der er ingen ekstra omkostninger for dig, så vær venlig at bidrage til indsatsen. Du kan også bruge dette link at bruge til Amazon når som helst, så du kan hjælpe med at støtte vores indsats.

 

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeiwhihuiditjakomsnofaplptruesswsvthtrukurvi

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

SENESTE VIDEOER

Den store klimamigration er begyndt
Den store klimamigration er begyndt
by Super Bruger
Klimakrisen tvinger tusinder over hele verden til at flygte, da deres hjem bliver stadig mere ubeboelige.
Den sidste istid fortæller os, hvorfor vi er nødt til at pleje en 2 ℃ temperaturændring
Den sidste istid fortæller os, hvorfor vi er nødt til at pleje en 2 ℃ temperaturændring
by Alan N Williams et al
Den seneste rapport fra det mellemstatslige panel om klimaændringer (IPCC) siger, at uden et væsentligt fald ...
Jorden har været beboelig i milliarder af år - Præcis hvor heldig fik vi?
Jorden har været beboelig i milliarder af år - Præcis hvor heldig fik vi?
by Toby Tyrrell
Det tog udvikling 3 eller 4 milliarder år at producere Homo sapiens. Hvis klimaet havde svigtet helt en gang i det ...
Hvordan kortlægning af vejret for 12,000 år siden kan hjælpe med at forudsige fremtidige klimaændringer
Hvordan kortlægning af vejret for 12,000 år siden kan hjælpe med at forudsige fremtidige klimaændringer
by Brice Rea
Slutningen af ​​den sidste istid, omkring 12,000 år siden, var præget af en sidste kold fase kaldet de Yngre Dryas ...
Det Kaspiske Hav forventes at falde med 9 meter eller mere i dette århundrede
Det Kaspiske Hav forventes at falde med 9 meter eller mere i dette århundrede
by Frank Wesselingh og Matteo Lattuada
Forestil dig, at du er ved kysten og ser ud til havet. Foran dig ligger 100 meter golde sand, der ligner en…
Venus var endnu en gang jordlignende, men klimaændringer gjorde det ubeboelig
Venus var endnu en gang jordlignende, men klimaændringer gjorde det ubeboelig
by Richard Ernst
Vi kan lære meget om klimaforandringer fra Venus, vores søsterplanet. Venus har i øjeblikket en overfladetemperatur på ...
Fem klimatroer: Et nedbrudskurs i forkert information om klimaet
De fem klimatro: Et nedbrudskurs i forkert information om klimaet
by John Cook
Denne video er et nedbrudskurs i misinformation om klimaet, der opsummerer de vigtigste argumenter, der bruges til at rejse tvivl om virkeligheden ...
Arktis har ikke været så varm i 3 millioner år, og det betyder store ændringer for planeten
Arktis har ikke været så varm i 3 millioner år, og det betyder store ændringer for planeten
by Julie Brigham-Grette og Steve Petsch
Hvert år krymper havisen i det arktiske hav til et lavt punkt i midten af ​​september. I år måler den kun 1.44 ...

SENESTE ARTIKLER

grøn energi2 3
Fire grønne brintmuligheder for Midtvesten
by Christian Tae
For at afværge en klimakrise bliver Midtvesten ligesom resten af ​​landet nødt til at dekarbonisere sin økonomi fuldt ud ved at...
ug83qrfw
Større barriere for efterspørgselsrespons skal ophøre
by John Moore, On Earth
Hvis føderale tilsynsmyndigheder gør det rigtige, kan elkunder i hele Midtvesten snart være i stand til at tjene penge, mens...
træer at plante til klima2
Plant disse træer for at forbedre bylivet
by Mike Williams-Rice
En ny undersøgelse fastslår levende egetræer og amerikanske plataner som mestre blandt 17 "supertræer", der vil hjælpe med at gøre byer...
nordhavets havbund
Hvorfor vi skal forstå havbundens geologi for at udnytte vindene
by Natasha Barlow, lektor i kvartær miljøændring, University of Leeds
For ethvert land, der er velsignet med nem adgang til det lavvandede og blæsende Nordsø, vil havvind være nøglen til at møde net...
3 lektioner i skovbrande for skovbyer, da Dixie Fire ødelægger historiske Greenville, Californien
3 lektioner i skovbrande for skovbyer, da Dixie Fire ødelægger historiske Greenville, Californien
by Bart Johnson, professor i landskabsarkitektur, University of Oregon
En løbeild, der brænder i varme, tørre bjergskove, fejede gennem Gold Rush -byen Greenville, Californien, den 4. august…
Kina kan opfylde energi- og klimamål, der begrænser kulkraften
Kina kan opfylde energi- og klimamål, der begrænser kulkraften
by Alvin Lin
På Leader's Climate Summit i april lovede Xi Jinping, at Kina "strengt vil kontrollere kulkraft ...
Blåt vand omgivet af dødt hvidt græs
Kort sporer 30 års ekstrem snesmeltning i hele USA
by Mikayla Mace-Arizona
Et nyt kort over ekstreme snesmeltingshændelser i løbet af de sidste 30 år tydeliggør de processer, der driver hurtig smeltning.
Et fly taber rød brandhæmmende til en skovbrand, da brandmænd parkeret langs en vej ser op i den orange himmel
Modellen forudsiger 10-års udbrud af brande, derefter gradvis tilbagegang
by Hannah Hickey-U. Washington
Et kig på den langsigtede fremtid for naturbrande forudsiger en indledende cirka ti år lang eksplosion af naturbrandaktiviteter, ...

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.