Hvordan Paris fører verden i progressiv urbanisme

Hvordan Paris fører verden i progressiv urbanisme Joe Parks / Flickr, CC BY-SA

På et tidspunkt, hvor byer er under pres fra voksende populationer, global opvarmning og forværring af uligheden, er vi nødt til at få mest muligt ud af vores byrum. I lyset af disse udfordringer fører Paris vejen mod en mere gennemsigtig, demokratisk form for urbanisme for at holde byen vokser på en retfærdig og bæredygtig måde.

Sidste år åbnede byen under ledelse af borgmester Anne Hidalgo 5% af sit årlige budget - værd € 20m - til populær afstemning. Parisere blev opfordret til at vælge arkitektoniske og bymæssige projekter, der skulle finansieres af rådhuset. De vindende projekter omfattede offentlige kunstinstallationer, samarbejdsområder, nye fodgængerum, fælles haver og lodrette gårde.

Men lokale myndigheder over hele verden står over for stramme budgetter og nedsatte midler fra centralregeringer, hvilket begrænser deres kapacitet til at forbedre vores byer. Så indtil videre er muligheden for offentligt finansierede byfornyelsesprojekter begrænset.

En alternativ løsning er at låne eller sælge offentligt ejede jord og bygninger til private investorer, der har kapital til at finansiere større byudviklinger og opgradere infrastruktur. Alligevel kommer privatledet regenerering med dets egne problemer: private udviklere søger afkast på disse nye udviklinger, hvilket betyder, at de ofte undlader at imødekomme lokale behov og fremskynde gentrificering.

Genopfinde Paris

Alligevel ser det ud til, at Paris har fundet en måde at navigere i denne proces på en mere gennemsigtig og engagerende måde. I 2014 lancerede borgmester Hidalgo Genopfinde Paris - en international konkurrence, der inviterer forslag til "innovative byprojekter" til at genudvikle 23-steder i den franske hovedstad. Udvalgte områder omfattede gamle offentlige bade, forladte elektricitetsstationer, parkeringspladser, hoteller, der blev brugt, tomme grunde og industrielle brownfields.

Tidligere i år, den 23 vindende projekter blev annonceret. Disse er i øjeblikket under en afsluttende gennemgangsrunde og - indtil den endelige godkendelse - konstruktionen bør start i 2017.

I løbet af konkurrencen lempede rådhuset sine planlægningsregler for at tilskynde til deltagelse fra mindre organisationer, der er mindre fortrolige med forviklingerne i Paris 'stive planlægningssystem. I de to første faser var den eneste begrænsning for forslag, at en arkitekt skulle involveres.

Mere end 800-hold fra hele verden registrerede deres interesse på konkurrenceens hjemmeside. Derefter indsendte 358 et udkast til forslag, og 75 blev på listen på listen af ​​23 uafhængige juryer (en for hvert sted). Derefter blev der forelagt komplette forslag til en uafhængig international jury, der omfattede arkitekter, designere, forskere og repræsentanter fra hvert lokalt råd og politisk parti i rådhuset.

Genopfinde Paris har tilbudt et alternativ til strategier, der favoriserer "grand design" -projekter og tiltrækning af udenlandsk kapital. I stedet har det opmuntret arkitekter og udviklere til at samarbejde med nystartede virksomheder, græsrødderorganisationer, universiteter og kunstnere. Med henblik herpå oprettede rådhuset en online platform, som gjorde det muligt for organisationer og enkeltpersoner at præsentere deres ideer og slå sig sammen med andre, der delte lignende ambitioner.

Hvordan Paris fører verden i progressiv urbanisme Massena. DR

For eksempel inkluderer det vindende hold til ombygning af Massena banegård en arkitekt, et bæredygtigt landbrugskollektiv, et universitet, et moderne kunstgalleri og et spillested. Deres foreslåede projekt, "Realimenter Massena", vil omfatte en lodret bygård sammen med en restaurant, et musiksted og en blanding af sociale og private boliger. Kun et vinderprojekt ledes faktisk af en ”stjernearkitekt” - renoveringen af ​​Hotel Morland af David Chipperfield.

21ste århundredes urbanisme

På trods af disse positive ting har processen været udsat for en vis kritik. For det første var den franske nationale arkitekts orden bekymret over, at de shortlistede teams skulle arbejde gratis på lange og meget detaljerede forslag. Ved regelmæssige indkaldelser af projekter betales finalister 80% af de omkostninger, der er afholdt af kommunens udvikling af forslag. Men i tilfælde af Reinventing Paris var holdene selv ansvarlige for at sikre midlerne til at udvikle deres forslag fra finansielle partnere.

Alligevel anerkendte ordren fordelene ved en sådan fleksibel tilgang i den første fase af konkurrencen. Det udvivlede utvivlsomt udvalget af organisationer, der er inkluderet i planlægningsprocessen.

Andre observatører har fordømt udvælgelsen af ​​"overvejende kommercielle projekter", som potentielt kunne fremskynde gentrificeringen af ​​den franske hovedstad. Det er sandt, at "økonomisk levedygtighed" var et nøglekriterium, og de fleste af de udvalgte forslag har en stærk kommerciel komponent: mange er udviklinger med blandet brug, der tilbyder detail-, fritids- og boligområder. Men kommunen opstiller også krav til sociale boliger til 12 af de 23-websteder, der er valgt til ombygning.

Som et resultat af konkurrencen vil 1,341 nye boliger blive bygget af 2020, og næsten halvdelen vil være sociale boliger. Naturligvis vil der være behov for mere for at støtte byens befolkningstilvækst. Men initiativet viser, at sociale boligmål ikke nødvendigvis afskrækker den private sektor fra at investere i nye udviklinger.

Faktisk har Reinventing Paris vist sig så vellykket, at borgmester Hidalgo for nylig annoncerede en ny konkurrence til Genfind floden Seine - spænder fra Paris til de tidligere industribyer Rouen og Le Havre i det nordlige Frankrig.

I sidste ende har fleksible regler for indsendelse kombineret med boliger og miljøkrav skubbet kandidater til at innovere. Resultatet er 23 nye projekter, som er socialt inkluderende, miljømæssigt bæredygtige og økonomisk bæredygtige. Det viser, at denne form for progressiv, 21-århundrede urbanisme har potentialet til at tackle de økonomiske, sociale og miljømæssige spørgsmål, som byer står over for i alle former og størrelser.The Conversation

Om forfatteren

Enora Robin, doktorand - bystyring (byer, netværk og videnstyring), UCL

Denne artikel er genudgivet fra The Conversation under en Creative Commons-licens. Læs oprindelige artikel.

Relaterede bøger

Klimatilpasning Finansiering og investering i Californien

af Jesse M. Keenan
0367026074Denne bog fungerer som en vejledning for lokale regeringer og private virksomheder, når de navigerer i det uklassificerede farvande ved at investere i klimatilpasning og modstandsdygtighed. Denne bog fungerer ikke kun som en ressourcevejledning til identifikation af potentielle finansieringskilder, men også som en køreplan for kapitalforvaltning og offentlige finansprocesser. Det fremhæver praktiske synergier mellem finansieringsmekanismer såvel som de konflikter, der kan opstå mellem forskellige interesser og strategier. Mens hovedfokus for dette arbejde er staten Californien, tilbyder denne bog bredere indsigt i, hvordan stater, lokale regeringer og private virksomheder kan tage disse kritiske første skridt i at investere i samfundets kollektive tilpasning til klimaændringer. Fås på Amazon

Naturbaserede løsninger på tilpasning af klimaændringer i byområder: Forbindelser mellem videnskab, politik og praksis

af Nadja Kabisch, Horst Korn, Jutta Stadler, Aletta Bonn
3030104176
Denne open access-bog samler forskningsresultater og erfaringer fra videnskab, politik og praksis for at fremhæve og debattere vigtigheden af ​​naturbaserede løsninger til klimatilpasning i byområder. Der lægges vægt på potentialet i naturbaserede tilgange til at skabe flere fordele for samfundet.

Ekspertbidragene præsenterer anbefalinger til at skabe synergier mellem igangværende politiske processer, videnskabelige programmer og praktisk implementering af klimaændringer og naturbeskyttelsesforanstaltninger i globale byområder. Fås på Amazon

En kritisk tilgang til tilpasning af klimaændringer: Diskurser, politikker og praksis

af Silja Klepp, Libertad Chavez-Rodriguez
9781138056299Dette redigerede bind samler kritisk forskning om diskurser om tilpasning af klimaændringer, politikker og praksis fra et tværfagligt perspektiv. På baggrund af eksempler fra lande, herunder Colombia, Mexico, Canada, Tyskland, Rusland, Tanzania, Indonesien og Stillehavsøerne, beskriver kapitlerne, hvordan tilpasningstiltag tolkes, transformeres og implementeres på græsrodsniveau, og hvordan disse foranstaltninger ændrer sig eller griber ind i magtforhold, juridisk pluralisme og lokal (økologisk) viden. Som helhed udfordrer bogen etablerede perspektiver på klimatilpasning ved at tage hensyn til spørgsmål om kulturel mangfoldighed, miljømæssig retfærdighed og menneskerettigheder samt feministiske eller intersektionelle tilgange. Denne innovative tilgang tillader analyser af de nye konfigurationer af viden og magt, der er under udvikling i navnet på klimatilpasning. Fås på Amazon

Fra udgiveren:
Køb på Amazon går til at bekæmpe omkostningerne ved at bringe dig InnerSelf.comelf.com, MightyNatural.com, og ClimateImpactNews.com uden omkostninger og uden annoncører, der sporer dine browservaner. Selv hvis du klikker på et link, men ikke køber disse valgte produkter, betaler alt andet, du køber i det samme besøg på Amazon, en lille provision. Der er ingen ekstra omkostninger for dig, så vær venlig at bidrage til indsatsen. Du kan også bruge dette link at bruge til Amazon når som helst, så du kan hjælpe med at støtte vores indsats.

 

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeiwhihuiditjakomsnofaplptruesswsvthtrukurvi

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

SENESTE VIDEOER

Den store klimamigration er begyndt
Den store klimamigration er begyndt
by Super Bruger
Klimakrisen tvinger tusinder over hele verden til at flygte, da deres hjem bliver stadig mere ubeboelige.
Den sidste istid fortæller os, hvorfor vi er nødt til at pleje en 2 ℃ temperaturændring
Den sidste istid fortæller os, hvorfor vi er nødt til at pleje en 2 ℃ temperaturændring
by Alan N Williams et al
Den seneste rapport fra det mellemstatslige panel om klimaændringer (IPCC) siger, at uden et væsentligt fald ...
Jorden har været beboelig i milliarder af år - Præcis hvor heldig fik vi?
Jorden har været beboelig i milliarder af år - Præcis hvor heldig fik vi?
by Toby Tyrrell
Det tog udvikling 3 eller 4 milliarder år at producere Homo sapiens. Hvis klimaet havde svigtet helt en gang i det ...
Hvordan kortlægning af vejret for 12,000 år siden kan hjælpe med at forudsige fremtidige klimaændringer
Hvordan kortlægning af vejret for 12,000 år siden kan hjælpe med at forudsige fremtidige klimaændringer
by Brice Rea
Slutningen af ​​den sidste istid, omkring 12,000 år siden, var præget af en sidste kold fase kaldet de Yngre Dryas ...
Det Kaspiske Hav forventes at falde med 9 meter eller mere i dette århundrede
Det Kaspiske Hav forventes at falde med 9 meter eller mere i dette århundrede
by Frank Wesselingh og Matteo Lattuada
Forestil dig, at du er ved kysten og ser ud til havet. Foran dig ligger 100 meter golde sand, der ligner en…
Venus var endnu en gang jordlignende, men klimaændringer gjorde det ubeboelig
Venus var endnu en gang jordlignende, men klimaændringer gjorde det ubeboelig
by Richard Ernst
Vi kan lære meget om klimaforandringer fra Venus, vores søsterplanet. Venus har i øjeblikket en overfladetemperatur på ...
Fem klimatroer: Et nedbrudskurs i forkert information om klimaet
De fem klimatro: Et nedbrudskurs i forkert information om klimaet
by John Cook
Denne video er et nedbrudskurs i misinformation om klimaet, der opsummerer de vigtigste argumenter, der bruges til at rejse tvivl om virkeligheden ...
Arktis har ikke været så varm i 3 millioner år, og det betyder store ændringer for planeten
Arktis har ikke været så varm i 3 millioner år, og det betyder store ændringer for planeten
by Julie Brigham-Grette og Steve Petsch
Hvert år krymper havisen i det arktiske hav til et lavt punkt i midten af ​​september. I år måler den kun 1.44 ...

SENESTE ARTIKLER

grøn energi2 3
Fire grønne brintmuligheder for Midtvesten
by Christian Tae
For at afværge en klimakrise bliver Midtvesten ligesom resten af ​​landet nødt til at dekarbonisere sin økonomi fuldt ud ved at...
ug83qrfw
Større barriere for efterspørgselsrespons skal ophøre
by John Moore, On Earth
Hvis føderale tilsynsmyndigheder gør det rigtige, kan elkunder i hele Midtvesten snart være i stand til at tjene penge, mens...
træer at plante til klima2
Plant disse træer for at forbedre bylivet
by Mike Williams-Rice
En ny undersøgelse fastslår levende egetræer og amerikanske plataner som mestre blandt 17 "supertræer", der vil hjælpe med at gøre byer...
nordhavets havbund
Hvorfor vi skal forstå havbundens geologi for at udnytte vindene
by Natasha Barlow, lektor i kvartær miljøændring, University of Leeds
For ethvert land, der er velsignet med nem adgang til det lavvandede og blæsende Nordsø, vil havvind være nøglen til at møde net...
3 lektioner i skovbrande for skovbyer, da Dixie Fire ødelægger historiske Greenville, Californien
3 lektioner i skovbrande for skovbyer, da Dixie Fire ødelægger historiske Greenville, Californien
by Bart Johnson, professor i landskabsarkitektur, University of Oregon
En løbeild, der brænder i varme, tørre bjergskove, fejede gennem Gold Rush -byen Greenville, Californien, den 4. august…
Kina kan opfylde energi- og klimamål, der begrænser kulkraften
Kina kan opfylde energi- og klimamål, der begrænser kulkraften
by Alvin Lin
På Leader's Climate Summit i april lovede Xi Jinping, at Kina "strengt vil kontrollere kulkraft ...
Blåt vand omgivet af dødt hvidt græs
Kort sporer 30 års ekstrem snesmeltning i hele USA
by Mikayla Mace-Arizona
Et nyt kort over ekstreme snesmeltingshændelser i løbet af de sidste 30 år tydeliggør de processer, der driver hurtig smeltning.
Et fly taber rød brandhæmmende til en skovbrand, da brandmænd parkeret langs en vej ser op i den orange himmel
Modellen forudsiger 10-års udbrud af brande, derefter gradvis tilbagegang
by Hannah Hickey-U. Washington
Et kig på den langsigtede fremtid for naturbrande forudsiger en indledende cirka ti år lang eksplosion af naturbrandaktiviteter, ...

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.