Klimaændringer skyldes, at Chennai løber tørt

Klimaændringer skyldes, at Chennai løber tørt

I 2015 havde Chennai for meget regn: Nu er der ikke nok. Billede: Af Indian Navy, via Wikimedia Commons

Monsunens fiasko og regeringsmishandling i den indiske delstat Tamil Nadu får skylden, da Chennai løber tør.

Nogle af de fattigste i Indiens sjette største by er nødt til at bruge halvdelen af ​​deres ugentlige indkomst på vand som Chennai løber tørt: dets fire reservoirer ligger tomme, og regeringens hjælpetankskibe kan ikke følge med efterspørgsel fra borgere.

På trods af regeringens påstande om, at der ikke er nogen vandkrise, er vandhanerne tomme, og mange af Chennais ni millioner mennesker står i kø fra tidligt om morgenen og venter på, hvilket vand tankskibe kan levere.

Monsun-regn har fejlet i de sidste to år og efterlader byen en varmebølge uden vand. Regeringen leverer 10 millioner liter dagligt med tog fra 200 kilometer væk i et forsøg på at skaffe nok vand til de fattige til at overleve. I de rigere områder opretholder private vandtankskibe forsyningerne og oplader dobbelt så normal hastighed for at fylde en tagtank.

Virksomheder, især restauranter, er blevet tvunget til at lukke, og børn går ikke i skole, fordi de tilbringer hele dagen i kø for vand til deres familier.

Selvom det er klart klimaændringer påvirker monsunens mønster og det kan være oktober, før Chennai får nok vand til at gendanne forsyningerne til det normale, skyldes også regeringens dårlige forvaltning.

Kontrastfulde udsigter

Byens situation er blevet fremhævet af Leonardo DiCaprio, den amerikanske skuespiller og miljøforkæmper, som er FN's klimaændringsambassadør.

Hans budskab står i skarp kontrast til det fra Tamil Nadu-chefminister Edappadi K Palaniswami. Han fortalte medierne, at han kun bruger to gryder med vand hver dag, og at hans regering tager godt af landets borgere. Dette var, efter at lokale medier rapporterede, at hans hus i Chennai modtog to lastvogne med vand om dagen.

En højtstående embedsmand i Chennai-metrisk vandbestyrelse sagde, at der var gjort en indsats siden begyndelsen af ​​juni for at sikre beboernes mindste vandbehov opfyldt: ”Regeringen har iværksat planer om at bringe vand fra nærliggende distrikter. Da monsunregnen mislykkedes i træk for tredje år, kunne vi ikke opbevare noget vand. ”

Han sagde, at kilder, der er i brug, nu inkluderede vand fra stenbrud, to afsaltningsanlæg i byen, en lokal sø og nogle borealer i forstæderne.

Regeringen prøver at undertrykke demonstrationer. Når en frivillig organisation, Arappor Iyakkam, søgte tilladelse fra Chennai-politikommissæren til en protest om vandkrisen, han nægtede og henviste til, hvad han sagde var behovet for at beskytte lov og orden og virkningen på fred og ro på et tidspunkt, hvor regeringen allerede bestræbte sig på at skaffe vand . Så demonstranterne henvendte sig til Madras højdomstol for at få tilladelse til at gå videre.

”Regeringen stopper ikke med at levere vand til multinationale virksomheder, når dens egne mennesker kæmper for at slukke tørsten”

Ifølge Arappor Iyakkams koordinator, Jayaraman, sagde retten, at offentlighedens bevidsthed om krisen var vigtig og gav tilladelse. Iyakkam sagde: “Chennai og mange dele af Tamil Nadu står over for en akut vandkrise, og dette er opstået på grund af kontinuerlig forsømmelse af vandforekomster og dårlig forvaltning og korruption fra de regerende regeringer.

”Den nuværende regering har været i en benægtelsestilstand og erkender niveauet for vandmangel og dets manglende arbejde med løsninger. Vores kampagne ville understrege behovet for handling på krigsgrundlaget. ”

Den sociale aktivist Arul Doss hævder, at regeringen mister sit fokus på at søge langsigtede løsninger og i stedet bruger penge på afsaltningsanlæg. ”De rige har råd til at købe vand til det dobbelte af prisen. Men de fattige arbejdere er nu tvunget til at bruge halvdelen af ​​deres løn for vand. Hvilken udvikling er vi på vej mod?

”Regeringen stopper ikke med at levere vand til multinationale virksomheder, når dens egne mennesker kæmper for at slukke tørsten,” sagde han.

”I stedet for at bruge penge på genanvendelse af vand og af-siltning af alle vandområder inden monsun-sæsonen, arbejder regeringen hårdt på at åbne nye afsaltningsanlæg i Chennai. Det er svært at tro, at dette er den samme by, der har lidt Styrtflod i 2015.

Bliver værre

”I det mindste nu skulle regeringen have renset vandmasser og sikret anvendelse af gråt vand i højhuse i byen,” sagde Arul Doss til Climate News Network.

Almindelige menneskers situation bliver mere ekstrem. En Chennai-beboer, K Meena, en studerende, skal hente vand. ”Vi er afhængige af tankforsyningen, fordi vandhanerne i vores gader er tørret op. Vores er en familie på fem. Mine forældre og søskende skiftes til at samle vand til badning og madlavning. Jeg sprang over klasser og gik sent på college, fordi jeg måtte vente på lastbilen, ”sagde Meena.

Kahytchauffør A Logeswaran bruger toiletfaciliteterne på tankstationer og sover i sin bil hver anden nat for at undgå at bruge dyrebare vandforsyninger derhjemme, som holdes til hans kone og tre år gamle barn.

”Nogle af mine naboer sendte deres børn og hustruer tilbage til deres oprindelige landsbyer på grund af vandkrisen. Dette er en meget trist tilstand for vores by. Vand er et grundlæggende behov, og jeg føler, at regeringen er slået helt ned, '' sagde han fortvivlet. - Climate News Network

Denne artikel blev oprindeligt vist på Climate News Network

Relaterede bøger

Livet efter kulstof: Den næste globale transformation af byer

by Peter Plastrik, John Cleveland
1610918495Vores byers fremtid er ikke, hvad den plejede at være. Den moderne by model, der tog holder globalt i det tyvende århundrede har overlevet sin nytte. Det kan ikke løse de problemer, det hjalp med at skabe - især den globale opvarmning. Heldigvis er en ny model for byudvikling dukker op i byerne at aggressivt tackle realiteter klimaændringer. Det transformerer den måde, byer designer og bruger det fysiske rum, skaber økonomisk velstand, forbruger og disponerer over ressourcer, udnytter og opretholder de naturlige økosystemer og forbereder sig på fremtiden. Fås på Amazon

Den sjette udryddelse: En unaturlig historie

af Elizabeth Kolbert
1250062187I løbet af det sidste halve milliard år, har der været fem masseudryddelser, hvor mangfoldigheden af ​​liv på jorden pludseligt og dramatisk kontraheret. Forskere overalt i verden overvåger i øjeblikket den sjette udryddelse, der forudses at være den mest ødelæggende udryddelsesbegivenhed siden den asteroide påvirkning, der udslettede dinosaurierne. Denne gang er katastrofen os. I prosa, der på én gang er ærlig, underholdende og dybt informeret, New Yorker forfatter Elizabeth Kølbert fortæller os, hvorfor og hvordan mennesker har ændret livet på planeten på en måde ingen art har før. Sammenflettende forskning inden for et halvt dusin discipliner, beskrivelser af de fascinerende arter, der allerede er gået tabt, og historien om udryddelse som koncept, giver Kolbert en bevægende og omfattende redegørelse for forsvinden, der opstår foran vores øjne. Hun viser, at den sjette udryddelse sandsynligvis er menneskehedens mest varige arv, hvilket tvinger os til at overveje det grundlæggende spørgsmål om, hvad det betyder at være menneske. Fås på Amazon

Klimakriger: Kampen for overlevelse, når verden overophedes

af Gwynne Dyer
1851687181Bølger af klimaflygtninge. Dusinvis af mislykkede stater. All-out krig. Fra en af ​​verdens store geopolitiske analytikere kommer et skræmmende glimt af de strategiske realiteter i den nærmeste fremtid, når klimaforandringer driver verdens magter mod overlevelsespolitikken. Presenterende og uvinklet, Klimakrig vil være en af ​​de vigtigste bøger i de kommende år. Læs det, og find ud af, hvad vi går mod. Fås på Amazon

Fra udgiveren:
Køb på Amazon går til at bekæmpe omkostningerne ved at bringe dig InnerSelf.comelf.com, MightyNatural.com, ClimateImpactNews.com uden omkostninger og uden annoncører, der sporer dine browservaner. Selv hvis du klikker på et link, men ikke køber disse valgte produkter, betaler alt andet, du køber i det samme besøg på Amazon, en lille provision. Der er ingen ekstra omkostninger for dig, så vær venlig at bidrage til indsatsen. Du kan også bruge dette link at bruge til Amazon når som helst, så du kan hjælpe med at støtte vores indsats.

 

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeiwhihuiditjakomsnofaplptruesswsvthtrukurvi

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

SENESTE VIDEOER

Den store klimamigration er begyndt
Den store klimamigration er begyndt
by Super Bruger
Klimakrisen tvinger tusinder over hele verden til at flygte, da deres hjem bliver stadig mere ubeboelige.
Den sidste istid fortæller os, hvorfor vi er nødt til at pleje en 2 ℃ temperaturændring
Den sidste istid fortæller os, hvorfor vi er nødt til at pleje en 2 ℃ temperaturændring
by Alan N Williams et al
Den seneste rapport fra det mellemstatslige panel om klimaændringer (IPCC) siger, at uden et væsentligt fald ...
Jorden har været beboelig i milliarder af år - Præcis hvor heldig fik vi?
Jorden har været beboelig i milliarder af år - Præcis hvor heldig fik vi?
by Toby Tyrrell
Det tog udvikling 3 eller 4 milliarder år at producere Homo sapiens. Hvis klimaet havde svigtet helt en gang i det ...
Hvordan kortlægning af vejret for 12,000 år siden kan hjælpe med at forudsige fremtidige klimaændringer
Hvordan kortlægning af vejret for 12,000 år siden kan hjælpe med at forudsige fremtidige klimaændringer
by Brice Rea
Slutningen af ​​den sidste istid, omkring 12,000 år siden, var præget af en sidste kold fase kaldet de Yngre Dryas ...
Det Kaspiske Hav forventes at falde med 9 meter eller mere i dette århundrede
Det Kaspiske Hav forventes at falde med 9 meter eller mere i dette århundrede
by Frank Wesselingh og Matteo Lattuada
Forestil dig, at du er ved kysten og ser ud til havet. Foran dig ligger 100 meter golde sand, der ligner en…
Venus var endnu en gang jordlignende, men klimaændringer gjorde det ubeboelig
Venus var endnu en gang jordlignende, men klimaændringer gjorde det ubeboelig
by Richard Ernst
Vi kan lære meget om klimaforandringer fra Venus, vores søsterplanet. Venus har i øjeblikket en overfladetemperatur på ...
Fem klimatroer: Et nedbrudskurs i forkert information om klimaet
De fem klimatro: Et nedbrudskurs i forkert information om klimaet
by John Cook
Denne video er et nedbrudskurs i misinformation om klimaet, der opsummerer de vigtigste argumenter, der bruges til at rejse tvivl om virkeligheden ...
Arktis har ikke været så varm i 3 millioner år, og det betyder store ændringer for planeten
Arktis har ikke været så varm i 3 millioner år, og det betyder store ændringer for planeten
by Julie Brigham-Grette og Steve Petsch
Hvert år krymper havisen i det arktiske hav til et lavt punkt i midten af ​​september. I år måler den kun 1.44 ...

SENESTE ARTIKLER

grøn energi2 3
Fire grønne brintmuligheder for Midtvesten
by Christian Tae
For at afværge en klimakrise bliver Midtvesten ligesom resten af ​​landet nødt til at dekarbonisere sin økonomi fuldt ud ved at...
ug83qrfw
Større barriere for efterspørgselsrespons skal ophøre
by John Moore, On Earth
Hvis føderale tilsynsmyndigheder gør det rigtige, kan elkunder i hele Midtvesten snart være i stand til at tjene penge, mens...
træer at plante til klima2
Plant disse træer for at forbedre bylivet
by Mike Williams-Rice
En ny undersøgelse fastslår levende egetræer og amerikanske plataner som mestre blandt 17 "supertræer", der vil hjælpe med at gøre byer...
nordhavets havbund
Hvorfor vi skal forstå havbundens geologi for at udnytte vindene
by Natasha Barlow, lektor i kvartær miljøændring, University of Leeds
For ethvert land, der er velsignet med nem adgang til det lavvandede og blæsende Nordsø, vil havvind være nøglen til at møde net...
3 lektioner i skovbrande for skovbyer, da Dixie Fire ødelægger historiske Greenville, Californien
3 lektioner i skovbrande for skovbyer, da Dixie Fire ødelægger historiske Greenville, Californien
by Bart Johnson, professor i landskabsarkitektur, University of Oregon
En løbeild, der brænder i varme, tørre bjergskove, fejede gennem Gold Rush -byen Greenville, Californien, den 4. august…
Kina kan opfylde energi- og klimamål, der begrænser kulkraften
Kina kan opfylde energi- og klimamål, der begrænser kulkraften
by Alvin Lin
På Leader's Climate Summit i april lovede Xi Jinping, at Kina "strengt vil kontrollere kulkraft ...
Blåt vand omgivet af dødt hvidt græs
Kort sporer 30 års ekstrem snesmeltning i hele USA
by Mikayla Mace-Arizona
Et nyt kort over ekstreme snesmeltingshændelser i løbet af de sidste 30 år tydeliggør de processer, der driver hurtig smeltning.
Et fly taber rød brandhæmmende til en skovbrand, da brandmænd parkeret langs en vej ser op i den orange himmel
Modellen forudsiger 10-års udbrud af brande, derefter gradvis tilbagegang
by Hannah Hickey-U. Washington
Et kig på den langsigtede fremtid for naturbrande forudsiger en indledende cirka ti år lang eksplosion af naturbrandaktiviteter, ...

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.