Du rejser muligvis mindre, og det er en god ting

Du rejser muligvis mindre, og det er en god ting

I 1900 rejste mennesker i alt bare 0.2 billioner km med køretøj, næsten alt med tog.

I 1950 rejste folk i alt 3.3 billioner km, og i 2010 var den samlede årlige over 40 billioner km - eller over 133,000 rundture til solen. Det er et gennemsnit på næsten 6,000 km pr. Person hvert år. Cirka halvdelen af ​​alle rejser var i bil, og 12% var med fly.

Men tiderne ændrer sig. Nedskæringer i passagerrejser pr. Indbygger i de vigtigste OECD-lande er allerede begyndt. I Australien, overfladerejse pr. indbygger (rejse, jernbane og sørejse) er faldet siden 2006, mens de var i landet US, er det stadig under dens 2008-værdi.

In Japanhar både den samlede overflade- og luftrejse været faldende siden 2000. En række europæiske lande oplever også “Peak travel”.

Dette er en god ting, og bestræbelserne på at reducere rejsen (både passager og gods) skal tilskyndes af forskellige årsager.

Hvorfor vi bør reducere køretøjets rejser

Global transport er en vigtig årsag til både global olieudtømning og klimaforandringer. På trods af meget snak om biobrændstoffer som ethanol leverede olie i 2012 stadig om 93 % af alt transportbrændstof. Global transport produceres også 22.5 % af alle energirelaterede drivhusgasser.

officiel mener, at disse to problemer kan overvindes af en række tekniske rettelser. Disse inkluderer anvendelse af alternative brændstoffer og øget køretøjers energieffektivitet plus mere eksotiske løsninger såsom opbevaring af kulstof under jorden og geoengineering.

De to første er allerede brugt til en vis grad, men har haft ringe indflydelse på hverken transportenergibrug eller den deraf følgende udledningen af ​​drivhusgasser. De sidstnævnte to tekniske rettelser står overfor alvorlige problemer og måske aldrig ansættes.

I modsætning til den nuværende hype om den første verdenskrig, bliver de titusinder af døde landeveje uvedkommende. Ifølge Verdenssundhedsorganisationen (WHO) blev omkring 1.24 millioner mennesker dræbt på verdens veje i 2010 alene. Trafikdødsfald er nu den ottende ledende årsag til dødelighed og nummer et for 15-29-årige.

Trafikdødsraterne falder i OECD-lande, men stiger generelt andre steder, da massebilejerskabet spreder sig til andre lande. Af denne grund forudsagde WHO trafikdødsfald, der går op til den femte største dødsårsag globalt af 2030.

Paradoksalt nok er dødeligheden (dødsfald pr. 100,000 mennesker) langt højere i lande med lav indkomst, til trods for deres lave niveauer af køretøjsejerskab. Hovedårsagen? Fodgænger- og cyklistdødsfald kan være så høj som to tredjedele af de dræbte sammenlignet med 16% i år Australien.

Titusinder af millioner bliver også såret hvert år på verdens veje. Især i lande med lav indkomst kan dette betyde en dobbelt katastrofe: indtægtstab og høje medicinske omkostninger for de berørte familier.

Luftforurening resulterer også i millioner af for tidlige dødsfaldisær inden for asiatiske megaciteter, og den hurtige stigning i biltrafikken er en vigtig årsag. Endvidere en nylig Kinesisk undersøgelse har fundet, at børns skolepræstation blev negativt påvirket af at bo i trafikforurenede områder.

Hvad er alternativet?

I nogen tid i OECD-lande - og endda andre steder, når vi overvejer trafikulykker og sundhedseffekter af luftforurening - er de samfundsmæssige omkostninger ved ekstra mobilitet steget hurtigere end fordelene opnået. Vi skal nu fokusere på tilgængelighed - den lethed, hvormed folk kan nå forskellige aktiviteter - snarere end køretøjs mobilitet.

Når adgang erstatter mobilitet, kan vi omsider begynde at designe vores byer til mennesker snarere end biler. Vi bliver nødt til at designe vores byer og byer for at opmuntre en tilknytning til sted i stedet for uendeligt at prøve at være et andet sted. Overskydende mobilitet kan ødelægge denne følelse af sted.

Som Gertrude Stein efter sigende sagde om sin hjemby, Oakland, Californien: "Hver gang du kommer der, er der ingen der der."

De nødvendige ændringer kan være lettere, end vi tror. I 1947 var vores byer stærkt fokuseret mod de indre områder. I dag, med forstæder, er job, detailsalg og tjenester langt mere jævnt fordelt over byen. Rejseniveauet pr. Indbygger er steget flere gange i vores byer siden 1947, hvor de potentielt kunne have været reduceret.

For at fremskynde denne "lokalisering" -proces, bliver vi nødt til at vende vores sædvanlige prioriterede bytransport af privat bil, derefter offentlig transport og ikke-motoriserede tilstande sidst. En sådan omvendelse ville medføre vigtige sundhedsmæssige fordele; fysisk træning er blevet kaldt “Spekulerende stof”.

Endvidere, nyere forskning har fundet, at stigningen i fedme i de seneste årtier skyldes fysisk inaktivitet, ikke fra øgede kalorier.

Ikke kun bliver vi nødt til at stole meget mindre på biler, men vi skal også sænke kørehastighederne, delvis af sikkerhedsmæssige årsager. Ved kollisioner med fodgængere kl 80 km i timen, de fleste overlever ikke påvirkningen, men med 32 km i timen dræbes kun 5%. Og selvfølgelig, ved lave hastigheder, er kollisioner langt mindre under alle omstændigheder.

Ikke-motoriseret kørsel er bedre end andre tilstande på flere måder: den bruger ikke fossile brændstoffer og producerer ingen forurening. Det er også billigt, effektivt til brug i byområder og behøver ingen licens til at operere.

Så hvad er ulempen? Sammenlignet med biler er det kun godt for mennesker, ikke for økonomisk vækst.

The Conversation

Denne artikel blev oprindeligt offentliggjort den The Conversation
Læs oprindelige artikel.

Om forfatteren

moriarty patrickPatrick Moriarty er adjunkt lektor i Institut for Design ved Monash University. Hans forskningsinteresser inkluderer forskellige former for alternativ energi, globale klimaændringer, verdens futures og transport.

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeiwhihuiditjakomsnofaplptruesswsvthtrukurvi

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

SENESTE VIDEOER

Den store klimamigration er begyndt
Den store klimamigration er begyndt
by Super Bruger
Klimakrisen tvinger tusinder over hele verden til at flygte, da deres hjem bliver stadig mere ubeboelige.
Den sidste istid fortæller os, hvorfor vi er nødt til at pleje en 2 ℃ temperaturændring
Den sidste istid fortæller os, hvorfor vi er nødt til at pleje en 2 ℃ temperaturændring
by Alan N Williams et al
Den seneste rapport fra det mellemstatslige panel om klimaændringer (IPCC) siger, at uden et væsentligt fald ...
Jorden har været beboelig i milliarder af år - Præcis hvor heldig fik vi?
Jorden har været beboelig i milliarder af år - Præcis hvor heldig fik vi?
by Toby Tyrrell
Det tog udvikling 3 eller 4 milliarder år at producere Homo sapiens. Hvis klimaet havde svigtet helt en gang i det ...
Hvordan kortlægning af vejret for 12,000 år siden kan hjælpe med at forudsige fremtidige klimaændringer
Hvordan kortlægning af vejret for 12,000 år siden kan hjælpe med at forudsige fremtidige klimaændringer
by Brice Rea
Slutningen af ​​den sidste istid, omkring 12,000 år siden, var præget af en sidste kold fase kaldet de Yngre Dryas ...
Det Kaspiske Hav forventes at falde med 9 meter eller mere i dette århundrede
Det Kaspiske Hav forventes at falde med 9 meter eller mere i dette århundrede
by Frank Wesselingh og Matteo Lattuada
Forestil dig, at du er ved kysten og ser ud til havet. Foran dig ligger 100 meter golde sand, der ligner en…
Venus var endnu en gang jordlignende, men klimaændringer gjorde det ubeboelig
Venus var endnu en gang jordlignende, men klimaændringer gjorde det ubeboelig
by Richard Ernst
Vi kan lære meget om klimaforandringer fra Venus, vores søsterplanet. Venus har i øjeblikket en overfladetemperatur på ...
Fem klimatroer: Et nedbrudskurs i forkert information om klimaet
De fem klimatro: Et nedbrudskurs i forkert information om klimaet
by John Cook
Denne video er et nedbrudskurs i misinformation om klimaet, der opsummerer de vigtigste argumenter, der bruges til at rejse tvivl om virkeligheden ...
Arktis har ikke været så varm i 3 millioner år, og det betyder store ændringer for planeten
Arktis har ikke været så varm i 3 millioner år, og det betyder store ændringer for planeten
by Julie Brigham-Grette og Steve Petsch
Hvert år krymper havisen i det arktiske hav til et lavt punkt i midten af ​​september. I år måler den kun 1.44 ...

SENESTE ARTIKLER

grøn energi2 3
Fire grønne brintmuligheder for Midtvesten
by Christian Tae
For at afværge en klimakrise bliver Midtvesten ligesom resten af ​​landet nødt til at dekarbonisere sin økonomi fuldt ud ved at...
ug83qrfw
Større barriere for efterspørgselsrespons skal ophøre
by John Moore, On Earth
Hvis føderale tilsynsmyndigheder gør det rigtige, kan elkunder i hele Midtvesten snart være i stand til at tjene penge, mens...
træer at plante til klima2
Plant disse træer for at forbedre bylivet
by Mike Williams-Rice
En ny undersøgelse fastslår levende egetræer og amerikanske plataner som mestre blandt 17 "supertræer", der vil hjælpe med at gøre byer...
nordhavets havbund
Hvorfor vi skal forstå havbundens geologi for at udnytte vindene
by Natasha Barlow, lektor i kvartær miljøændring, University of Leeds
For ethvert land, der er velsignet med nem adgang til det lavvandede og blæsende Nordsø, vil havvind være nøglen til at møde net...
3 lektioner i skovbrande for skovbyer, da Dixie Fire ødelægger historiske Greenville, Californien
3 lektioner i skovbrande for skovbyer, da Dixie Fire ødelægger historiske Greenville, Californien
by Bart Johnson, professor i landskabsarkitektur, University of Oregon
En løbeild, der brænder i varme, tørre bjergskove, fejede gennem Gold Rush -byen Greenville, Californien, den 4. august…
Kina kan opfylde energi- og klimamål, der begrænser kulkraften
Kina kan opfylde energi- og klimamål, der begrænser kulkraften
by Alvin Lin
På Leader's Climate Summit i april lovede Xi Jinping, at Kina "strengt vil kontrollere kulkraft ...
Blåt vand omgivet af dødt hvidt græs
Kort sporer 30 års ekstrem snesmeltning i hele USA
by Mikayla Mace-Arizona
Et nyt kort over ekstreme snesmeltingshændelser i løbet af de sidste 30 år tydeliggør de processer, der driver hurtig smeltning.
Et fly taber rød brandhæmmende til en skovbrand, da brandmænd parkeret langs en vej ser op i den orange himmel
Modellen forudsiger 10-års udbrud af brande, derefter gradvis tilbagegang
by Hannah Hickey-U. Washington
Et kig på den langsigtede fremtid for naturbrande forudsiger en indledende cirka ti år lang eksplosion af naturbrandaktiviteter, ...

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.