Livet er et spil, og vi er alle sammen på det samme hold

Livet er et spil, men vi er alle sammen på det samme hold

Jeg har aldrig været en stor sportsfan eller en stor fan af at skulle konkurrere med andre. Jeg er mere en "elske din nabo" og lad os arbejde sammen lidt pige.

Jeg ved, at konkurrence kan give motivation for at prøve at blive bedre inden for et bestemt felt eller en bestemt færdighed. Men jeg tror, ​​vi har taget dette vind for enhver pris holdning alt for langt. At konkurrere mod dig selv for at forbedre dig selv er fint, men det er i det mindste trættende at føle, at du altid skal konkurrere mod alle andre.

Problemet med holdånden

I så mange ting i livet har vi en tendens til at vælge en favorit, vælge en side og derefter holde os til den, uanset hvad der sker. Nogle eksempler:

"Jeg hader spinat, husk at jeg aldrig har smagt det."

"Mit sportshold er det bedste og har altid ret, uanset hvad."

"Min Apple-computer er den bedste, og jeg bruger aldrig Microsoft ..." eller omvendt.

"Vegetarisme er det bedste, og alle andre tager fejl." 

"Min religion er den eneste vej til Gud, og alle andre går i helvede."

At være tro mod vores tro og støtte til de mennesker, vi elsker, er fint, men vi skal også holde øjnene åbne og være opmærksomme på de problemer, der kan opstå med vores "yndlingshold" eller personer eller overbevisninger.

Tænk for eksempel på den voldsramte kone, der forsvarer sin mand, uanset hvad. Han slår hende måske hver anden dag, men alligevel vælger hun stadig at stå op for ham, rigtigt eller forkert. Eller en coach kan være en mobber eller en pædofil, eller ministeren en løgner og en svindler, men alligevel får de et pas, bare fordi de er på "vores hold". "Mit team kan ikke gøre noget forkert" er ofte den holdning, der indtages.

Den anden side af mønten

Selvom vi måske vil forsvare vores hold eller vores side af et argument, er det vigtigt at se begge sider realistisk. Nogle gange har den anden side ret, og vi tager fejl. Vi er nødt til at tage hvert øjeblik eller enhver handling for sig selv og bedømme hver enkelt på sine egne fordele.


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Vi bør altid være villige til at indrømme, hvad der er galt, og se efter, hvordan vi løser det og gør tingene bedre. Når der er et råddent æble i tønden, skal du erkende det og smide det ud, før det ødelægger hele tønderen æbler.

Bliv medlem af den mørke side?

Det ser ud til, at så meget af livet er blevet et "os versus dem" -scenarie. Vi ser det selvfølgelig i sport, men vi ser det også i erhvervslivet, i religionen og især i disse dage i politik.

I vores nuværende politiske diskurs er denne "opposition" taget til ekstremer. Det ser ud til, at vi ikke engang overvejer, hvad "den anden side" siger. Nix! Det betyder ikke noget, hvad de siger, eller hvad de vil have ... de har forkert, og vi har ret!

Nå, det eneste resultat, vi får ud af den holdning, er mure ... ikke den mexicanske mur, men muren mellem enkeltpersoner, kolleger, naboer, familiemedlemmer, venner, samfund osv.

Vær en elsker ikke en kriger

Det er vigtigt at holde vores øjne, vores ører og for det meste vores sind og hjerte åbne, så vi kan genkende og anerkende, når vi finder fælles grund mellem de to "modsatte" sider. I stedet for at tegne en linje i sandet er vi nødt til at tage alt øjeblik for øjeblik, handling for handling, tænkt af tanke.

Der er en masse anti-Trump stemning rundt. I stedet for at have en 100% negativ holdning er vi nødt til at tage hver handling og hver erklæring og evaluere den.

For eksempel: i et interview med Bill O'Reilly på Fox News sagde Trump, når han talte om Putin og beskyldningerne om, at han var en morder, at "vi", hvilket betyder USA, heller ikke var uskyldige for drab. Og han har ret! USA såvel som mange andre lande har begået grusomheder i deres fortid. At indrømme det er et første skridt i at sikre, at vi ikke fortsætter ad den vej.

Trump har også gentagne gange i sin kampagne talt om korruption i Washington. Han havde også ret i den! Om det, han laver nu, gør det bedre, er et andet spørgsmål, men man skal se på sandhederne og nøjagtigheden i det, der siges og gøres, og være villige til at støtte dem. At afvise et tæppe af alt, hvad en person siger eller gør, giver ikke personen en chance for at ændre sig og gøre tingene anderledes.

Lad os sammenligne livet med et skakspil. Hvis du altid forventer, at din modstander skal spille nøjagtigt på samme måde, kan du ende med at miste spillet, fordi du ikke var åben for de ændringer, der fandt sted.

Vi er nødt til at stoppe med at være forum or mod en person eller et politisk hold eller en religion og snarere være forum or mod individuelle handlinger, individuelle udsagn, individuelle principper. På denne måde kan vi begynde at finde fælles grund mellem os alle og opdage måder at arbejde sammen for at skabe det større gode, vi søger.

Her er en video, der viser så veltalende, at vi har langt mere til fælles, end vi normalt ser og / eller anerkender.

Anbefalet bog

Attitude Reconstruction: En plan for at opbygge et bedre liv af Jude Bijou, MA, MFTGenopbygning af holdninger: En plan for at opbygge et bedre liv
af Jude Bijou, MA, MFT

Klik her for mere info og / eller for at bestille denne bog.

russsell_bio

Flere artikler af denne forfatter

Du vil måske også kunne lide

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

MEST LÆS

hvorfor varmepumper 6 12
Hvorfor varmepumper og solpaneler er afgørende for det nationale forsvar
by Daniel Cohan, Rice University
Solpaneler, varmepumper og brint er alle byggesten i en ren energiøkonomi. Men er…
oplader ude af stand 9 19
Ny USB-C-opladerregel viser, hvordan EU-regulatorer træffer beslutninger for verden
by Renaud Foucart, Lancaster University
Har du nogensinde lånt en vens oplader kun for at finde ud af, at den ikke er kompatibel med din telefon? Eller…
fødevarer sundere, når de tilberedes 6 19
9 grøntsager, der er sundere, når de koges
by Laura Brown, Teesside University
Ikke al mad er mere nærende, når den spises rå. Nogle grøntsager er faktisk mere...
kommunikere med dyr 6 12
Hvordan man kommunikerer med dyr
by Marta Williams
Dyr forsøger altid at trænge igennem til os. De sender os konstant intuitive beskeder...
intermetten faste 6 17
Er intermitterende faste faktisk godt for vægttab?
by David Clayton, Nottingham Trent University
Hvis du er en person, der har tænkt på at tabe dig eller har ønsket at blive sundere i de sidste par...
social stress og aldring 6 17
Hvordan social stress kan fremskynde immunsystemets aldring
by Eric Klopack, University of Southern California
Efterhånden som mennesker bliver ældre, begynder deres immunsystem naturligt at falde. Denne ældning af immunsystemet,...
opgradering af din personlighed 6 12
Trænger din personlighed til at blive opgraderet?
by Erik Maisel
Hvis du er modig nok til at vurdere din personlighed og nå frem til nogle konklusioner om, hvad...
spædbarns amnesi 6 9
Hvorfor du ikke kan huske at blive født, at lære at gå eller at sige dine første ord
by Vanessa LoBue, Rutgers University
På trods af at folk ikke kan huske meget før de er 2 eller 3 år, tyder forskning på, at...

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.