Hvorfor gåtur gennem landskabet tæmmer din hjerne

gå på landet 2 26
 El Cares vandresti i det nordlige Spanien. Shutterstock / SergioNF

"Jeg tager på landet i weekenden for at afbryde forbindelsen."

Dette er et almindeligt omkvæd blandt mennesker, der overvældet af storbyen søger at tilbringe et par dage i naturen som et middel til at undslippe. Vi ved alle, at det virker – et par dage tilbragt i landlig afslapning, og vi vender tilbage med batterierne opladet.

Den store koncentration af mennesker i byområder vokser hurtigere end ønsket. I øjeblikket er mere end halvdelen af verdens befolkning bor i byer, og andelen forventes fortsat at stige. Det anslås, at syv ud af ti mennesker i verden i 2050 vil bo i store kommuner. Mange af os vil bruge op til 90 % af vores liv i bygninger.

Livet i byen har sine fordele, men det udgør også en væsentlig mental sundhedsrisiko. Faktisk er humørforstyrrelser, angst og depression op til 56% mere almindelig i bymiljøer end i landdistrikter.

Udflugter for at formilde amygdalaen

Der er en mekanisme i hjernen, der tillader naturen at ændre vores opfattelse af ting. Det kaldes amygdala.

Dette er foreslået i en undersøgelse fra et par år siden. I stresssituationer aktiveres amygdalaen mere hos byboere end hos folk, der bor i landdistrikter.

Amygdala er den region i nervesystemet, der er ansvarlig for kontrollen af ​​følelser og følelser. Dette er logisk, fordi det er i en privilegeret position, der giver det mulighed for at etablere forbindelser med mange forskellige dele af hjernen. En af disse regioner er frontallappen, som forklarer, hvorfor amygdala deltager i hæmningen af ​​adfærd og beslutningsprocessen.

Amygdalaen er også involveret i andre aktiviteter såsom at kontrollere vores spisning (den er ansvarlig for mæthedsfornemmelsen), at håndtere frygt og stress, strukturere minder, regulere seksuel adfærd og kontrollere aggression.

Essensen af ​​frygt er overlevelse, og denne del af hjernen hjælper os med at overleve ved at undgå farlige situationer, fordi den løbende gennemgår informationen fra vores sanser, og opdager øjeblikkeligt, hvad der kan påvirke vores overlevelse (uanset om det er ægte eller ej). Når truslen er identificeret, udvikler den en reaktion, der flytter os væk fra risiko, og vores sandsynlighed for overlevelse øges.

Fordelene ved at fordybe sig i et afslappende skov-"bad"

Vi kan gribe ind over for amygdala for at hjælpe den med at undgå angst og stress.


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Det er muligt at gøre det med medicin – selvom videnskaben også tilbyder os en anden billigere og enklere mulighed: bare kontakt med naturen.

A nylig undersøgelse har vist, at gentagen eksponering for naturlige miljøer har en positiv effekt på amygdala-aktiviteten. Mennesker i hyppig kontakt med naturen udviser mindre aktivitet i deres amygdala under stressede situationer.

At interagere med miljøet er derfor en måde at forbedre sig på mental sundhed. Japanerne har et ord for det: shinrin-yoku eller "skovbadning".

Mange andre undersøgelser har nået samme konklusion. De viser, at kontakt med naturen øger vores følelse af lykke og mindsker mentale kvaler, da denne kontakt mindsker negative følelser stress.

Det giver os også større kapacitet til at håndtere daglige opgaver, hvilket forbedrer evnen til de såkaldte "arbejdshukommelse”, som giver os mulighed for midlertidigt at lagre information i hjernen. Hertil skal vi tilføje en forbedring af kognitiv funktion – opmærksomhed, hukommelse, orientering – både hos voksne og børn, med fordele i form af fantasi, kreativitet og skolepræstationer.

En anden fordel af at tage ud på landet er, at det er en aktivitet, der kan klares alene. Folk, der går alene i naturen, er mindre tilbøjelige til depression og stress.

Som enhver god behandling kræver kontakt med naturen også den rigtige dosering. Vi skal bruge mindst en halv time i naturen om ugen at mærke fordelene ved mental sundhed.

Som konklusion reducerer eksponering for naturen amygdala-aktivitet og har gavnlige virkninger på stress-relaterede hjerneområder. Det tyder på, at gåture på landet dæmper bylivets skadelige virkninger. Og til gengæld virker det potentielt som en forebyggende foranstaltning mod udviklingen af ​​nogle psykiske lidelser.

Behovet for grønne oaser

At forlade byen på jagt efter træer og ren luft er ikke altid inden for alles rækkevidde. I denne forstand har vi en fjende: byernes massive og ukontrollerede vækst, især når byplanlægningen ikke omfatter store grønne områder. Selvom sådanne arealer medtages, nytter det ikke meget, hvis de er til dekorative formål – når man ikke tager højde for de fordele, disse områder kunne have for stemningen hos byens indbyggere.

Byernes grønne områders indvirkning på mental sundhed har været genstand for forskning i årevis. Mange forskere påpege behovet for at inddrage naturelementer i vores byprojekter under hensyntagen til de mange fordele de bringer til vores psyke.

Mens vi venter på, at vores byer bliver grønnere, er der intet andet valg end at passe godt på vores naturlige miljø. Det er for vores eget bedste: vi ønsker ikke at gøre amygdala vrede.The Conversation

Om forfatteren

José A. Morales García, professor og efterforsker científico en Neurociencia, University Complutense i Madrid

Denne artikel er genudgivet fra The Conversation under en Creative Commons-licens. Læs oprindelige artikel.

Bøger om miljøet fra Amazons bestsellerliste

"Stille forår"

af Rachel Carson

Denne klassiske bog er et vartegn i miljøismens historie, der henleder opmærksomheden på de skadelige virkninger af pesticider og deres indvirkning på den naturlige verden. Carsons arbejde var med til at inspirere den moderne miljøbevægelse og er fortsat relevant i dag, da vi fortsat kæmper med udfordringerne med miljømæssig sundhed.

Klik for mere info eller for at bestille

"Den ubeboelige jord: Livet efter opvarmning"

af David Wallace-Wells

I denne bog giver David Wallace-Wells en skarp advarsel om de ødelæggende virkninger af klimaændringer og det presserende behov for at løse denne globale krise. Bogen trækker på videnskabelig forskning og eksempler fra den virkelige verden for at give et nøgternt blik på den fremtid, vi står over for, hvis vi undlader at handle.

Klik for mere info eller for at bestille

"Træernes skjulte liv: Hvad de føler, hvordan de kommunikerer - Opdagelser fra en hemmelig verden"

af Peter Wohlleben

I denne bog udforsker Peter Wohlleben træernes fascinerende verden og deres rolle i økosystemet. Bogen trækker på videnskabelig forskning og Wohllebens egne erfaringer som skovfoged for at give indsigt i de komplekse måder, træer interagerer med hinanden og den naturlige verden på.

Klik for mere info eller for at bestille

"Vores hus er i brand: Scener af en familie og en planet i krise"

af Greta Thunberg, Svante Thunberg og Malena Ernman

I denne bog giver klimaaktivisten Greta Thunberg og hendes familie en personlig beretning om deres rejse for at øge bevidstheden om det presserende behov for at håndtere klimaændringer. Bogen giver en kraftfuld og bevægende beretning om de udfordringer, vi står over for, og behovet for handling.

Klik for mere info eller for at bestille

"Den sjette udryddelse: en unaturlig historie"

af Elizabeth Kolbert

I denne bog udforsker Elizabeth Kolbert den igangværende masseudryddelse af arter forårsaget af menneskelig aktivitet, ved at trække på videnskabelig forskning og eksempler fra den virkelige verden for at give et nøgternt blik på virkningen af ​​menneskelig aktivitet på den naturlige verden. Bogen tilbyder en overbevisende opfordring til handling for at beskytte mangfoldigheden af ​​liv på Jorden.

Klik for mere info eller for at bestille

Du vil måske også kunne lide

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

MEST LÆS

en kvinde og hendes hund kigger hinanden i øjnene
Hvordan hunde kan hjælpe os med at opdage COVID og andre sygdomme
by Jacqueline Boyd
Mens vi mennesker generelt oplever verden gennem synet, bruger hunde duft til at lære om...
statue af Buddha
Tillykke med fødselsdagen, Buddha! Hvorfor Buddha har så mange forskellige fødselsdage rundt om i verden
by Megan Bryson
Udforsk de forskellige fejringer af Buddhas fødselsdag i hele Asien, fra badestatuer til...
Tina Turner på scenen
The Spiritual Journey of Tina Turner: Embracing SGI Nichiren Buddhism
by Ralph H. Craig III
Den dybtgående indvirkning af SGI Nichiren-buddhismen på livet og karrieren for Tina Turner, "Dronningen af ​​...
Antarktis alarmklokker: Dybe havstrømme aftager hurtigere end forventet
Antarktis alarmklokker: Dybe havstrømme aftager hurtigere end forventet
by Kathy Gunn et al
Oplev, hvordan dybe havstrømme omkring Antarktis bremses tidligere end forudsagt, med...
sundhed via træning 5 29
Udnyttelse af kraften i Qigong og andre sind-kropsøvelser til sundhed
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Der er mangefacetterede fordele ved qigong, yoga, mindfulness og tai-chi. Denne praksis kan hjælpe...
et smilende par
Hvorfor vælger folk en delt oplevelse frem for en bedre oplevelse?
by Ximena Garcia-Rada et al
Folk vil ofte ofre en bedre oplevelse og vælge en, der er mindre behagelig, hvis det betyder...
høst af majs 5 27
Genvinding af vores sundhed: Afsløring af de alarmerende sandheder i den forarbejdede fødevareindustri
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Dyk ned i de skadelige virkninger af ultraforarbejdede fødevarer, den sammenflettede natur af de forarbejdede...
venna boligløsning 5 27
Wiens sociale boligsucces: Lektioner til billige boligløsninger
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Udforsk Wiens sociale boligmodel og lær, hvordan dens bæredygtige tilgang kan inspirere overkommelige...

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.