byer, der gør os syge 4 3
Adgang til usunde muligheder i en by kan øge individuelle sundhedsproblemer, herunder hyppigheden af ​​type II-diabetes. Phil Walter / Getty

I takt med at byråd og centralregering overvejer, hvordan fremtidens byer vil se ud, er der udviklet et nyt værktøj til at kortlægge, hvordan forskellige træk ved, hvor vi bor, påvirker folkesundheden.

Healthy Location Index (HLI) nedbryder sunde og usunde elementer i byer over hele New Zealand. Det giver vigtige lektioner for, hvordan vi planlægger og ændrer vores byer for at øge det fysiske aktivitetsniveau og tackle vigtige problemer såsom fedme og mental sundhed.

Det overvægtige miljø

New Zealand har et af de højeste antal voksne, der lever med fedme i verden og satserne bliver ikke bedre. Data fra 2021 viste en betydelig stigning i begge fedme hos børn og voksne fra det foregående år.

Fedme er et stort folkesundhedsproblem, som anslås at være ansvarlig for ca 5 % af alle globale dødsfald årligt. Den globale økonomiske virkning af fedme anslås til omkring 2 billioner USD eller 2.8 % af det globale BNP.


indre selv abonnere grafik


Sundhedsproblemer som dette tænkes ofte i form af personligt ansvar. Men denne tilgang leder fokus væk fra sundhedssystemer, regeringer og fysiske miljøer.

Den globale stigning i fedme siden 1980 er sket for hurtigt til genetiske eller biologiske faktorer at være dens grundlæggende årsag. I stedet kan det faktisk bare være en normal respons til miljøer, der giver nem adgang til energitætte, næringsfattige fødevarer og en række usunde muligheder, der kræver, at vi bruger meget lidt energi.

Tænk over det: At opretholde et godt helbred i vores nuværende miljø kræver en stor indsats. Hvorfor? Fordi sunde valg ofte er sværere end bekvemme valg, er det at prøve at undgå fastfood-steder eller bekvemt placeret spiritusbutikker, manglen på adgang til frisk frugt og grøntsager, eller beslutter sig for at cykle i stedet for at køre bil.

Dette er kendt som en obesogene omgivelser og det skal ændres.

The Healthy Location Index

Denne ændring begynder med en forståelse af, hvordan tingene står til i øjeblikket, og det er her, HLI kommer ind.

Data, der bruges i vores indeks, omfatter kvantificering af adgang til fem "sundhedsbegrænsende" funktioner: fastfood-forretninger, takeaway-forretninger, mejerier og dagligvarebutikker, alkoholudsalg og spillesteder.

Vi kvantificerer også fem "sundhedsfremmende" funktioner: grønne områder, blå områder (tilgængelige udendørs vandmiljøer), fysiske aktivitetsfaciliteter, frugt- og grøntsager og supermarkeder.

Indekset giver en rangering for hvert kvarter i New Zealand baseret på adgang til disse positive og negative egenskaber.

Ud af New Zealands tre store byregioner viser Wellington meget tilgængelige sundhedsfremmende og sundhedsbegrænsende miljøer, Auckland byder på relativt afbalancerede miljøer, og Christchurch viser en høj andel af mennesker, der bor i mere sundhedsbegrænsende miljøer.

Miljøuretfærdighed

Det større billede skabt af HLI understøtter tidligere beviser fremhæve et uforholdsmæssigt antal funktioner, der begrænser sundheden, som f.eks fastfood-steder spiritusbutikker i socioøkonomisk udsatte områder.

Af særlig bekymring i de dårligst stillede områder var afstanden til helbredsbegrænsende træk halvdelen af, hvad den var i de dårligst stillede områder, hvilket understreger den vedvarende overforsyning af spillesteder og spiritusbutikker i nogle dele af landet.

Dette fænomen er velkendt som en form for "miljøuretfærdighed", som i sidste ende stammer fra en mangel på egenkapital i udvikling, implementering og håndhævelse af miljølove, -reguleringer og -politikker.

Indekset fremhæver også, hvordan områder af New Zealand med hurtig og nem adgang til sundhedsbegrænsende funktioner er dårligere stillet med hensyn til både mentale fysisk sundhed udfald såsom depression og type II diabetes.

Mens indekset viser klare beviser for, at de dårligst stillede områder i New Zealand i gennemsnit ofte har adgang til helbredsbegrænsende funktioner, er denne konstatering ikke universel. Det varierer også fra sted til sted.

Wellington og Christchurch begge har et faldende antal sundhedsfremmende miljøer med voksende afsavn. Der er dog bemærkelsesværdigt flere sundhedsbegrænsende steder i Christchurch end i Wellington.

Viden tilbyder en måde at ændre sig på

Dette er kun vores første gentagelse af indekset, og vi agter at tilføje flere funktioner i fremtiden. Men vi håber, at dataene i indekset kan tilskynde til vigtige samtaler for at hjælpe os med bedre at forstå, hvordan vores byer er formet.

Vi er nødt til at spørge, om vi virkelig har brug for den ekstra fastfood-butik eller vinhandel i samme kvarter. Vi håber, at indekset kan hjælpe politiske beslutningstagere med at overveje, hvordan man kan forme mere sundhedsvenlige byer ved at regulere eller tilføje de rigtige funktioner.

Når alt kommer til alt, er beskyttelse og fremme af folkesundheden et kerneansvar for regeringen, og det bør ikke overlades til enkeltpersoner, familier eller lokalsamfund at skabe sådanne ændringer.The Conversation

Om forfatterne

Matthew Hobbs, lektor i folkesundhed og meddirektør for GeoHealth Laboratory, University of Canterbury Lukas Marek, Forsker og underviser i Spatial Data Science, University of Canterbury

Denne artikel er genudgivet fra The Conversation under en Creative Commons-licens. Læs oprindelige artikel.

Relaterede Bøger:

Kroppen holder scoren: Hjernens sind og krop i helingen af ​​traumer

af Bessel van der Kolk

Denne bog udforsker forbindelserne mellem traumer og fysisk og mental sundhed, og tilbyder indsigt og strategier for helbredelse og bedring.

Klik for mere info eller for at bestille

Breath: The New Science of a Lost Art

af James Nestor

Denne bog udforsker videnskaben og praksisen med åndedræt og tilbyder indsigt og teknikker til at forbedre fysisk og mental sundhed.

Klik for mere info eller for at bestille

Planteparadokset: De skjulte farer ved "sunde" fødevarer, der forårsager sygdom og vægtøgning

af Steven R. Gundry

Denne bog udforsker forbindelserne mellem kost, sundhed og sygdom, og tilbyder indsigt og strategier til at forbedre den generelle sundhed og velvære.

Klik for mere info eller for at bestille

Immunitetskoden: Det nye paradigme for ægte sundhed og radikal anti-aldring

af Joel Greene

Denne bog tilbyder et nyt perspektiv på sundhed og immunitet, der trækker på principper for epigenetik og tilbyder indsigt og strategier til at optimere sundhed og aldring.

Klik for mere info eller for at bestille

Den komplette guide til faste: Helbred din krop gennem intermitterende, alternativ-dages og forlænget faste

af Dr. Jason Fung og Jimmy Moore

Denne bog udforsker videnskaben og praksis med faste og tilbyder indsigt og strategier til forbedring af den generelle sundhed og velvære.

Klik for mere info eller for at bestille