Ventilation reducerer risikoen for COVID. Så hvorfor ignorerer vi det stadig?

Betydning af ventilering til forebyggelse af covid 12 2 IsraelAndrade/Unsplash

I slutningen af ​​pandemiens tredje år er vi ikke længere overraskede over at høre, at vi er i en ny smittebølge. Det er drevet af nye undervarianter af virussen, der kan unddrage sig immunitet fra både vaccination og tidligere infektioner.

Myndighederne anbefaler kontrolforanstaltninger, men de er "frivillige". De omfatter maske, vaccination, test af, om du har symptomer og at blive hjemme, hvis du tester positiv, og ventilation. Ventilation er ofte den sidste foranstaltning på listen – som om det er en eftertanke.

Selvom vacciner er yderst effektive til at reducere risikoen for død og alvorlig sygdom, er de generelt ikke effektiv for at forhindre smitte. At bære en maske reducerer risikoen for både at sprede sig og få en infektion, men kun når båret ordentligt.

Den bedste måde at reducere risikoen for overførsel på er at reducere koncentrationen af ​​luftbåren virus, der er tilgængelig til at blive inhaleret og derfor kan forårsage infektion.

Tilstrækkelig ventilation af luft i indendørs rum er nøglen til at nå dette mål og bør stå øverst på listen over kontrolforanstaltninger. Ventilation reducerer risiciene for alle, uanset andre individuelle handlinger.

Virus kommer ind i luften, vi indånder

Lad os forestille os, at der er en inficeret person i det rum, vi sidder i. Forestil dig, at vi kan se den luftsky, de udånder, som om den var snøret med en farvet tusch, for eksempel pink.

Forestil dig, hvordan det til sidst breder sig ud over rummet og opsluger os. Vi indånder den "lyserøde" luft. Hvis personen taler eller synger, er skyens "lyserøde" meget mere intens: den koncentration of emissioner is meget højere.

Forestil dig nu, at vi i den sky også ser nogle bittesmå mørkegrønne perler: mange af dem. Det er vira og bakterier, der er udsendes af den smittede person. De når os, og vi inhalerer dem.

Lad os nu forestille os, at vi inhalerer nok af de "grønne perler", og det gør vi inficeret med COVID. Eller influenza. Eller en forkølelsesvirus.

Vi kan øge ventilationen, enten ved at åbne vinduet eller ved at aktivere det mekaniske ventilationssystem – stort set ved at bruge alle midler til at få den forurenede luft ud af rummet.


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Vi vil snart se, at den "lyserøde" af skyen, der udsendes af vores værelseskammerat, falmer eller endda forsvinder. Ventilation fjerner effektivt emissioner fra rummet, og vi indånder dem ikke længere.

Hvordan sikrer vi god ventilation?

Vi har brug for tilstrækkelig og effektiv ventilation i vores bygninger. Tilstrækkeligt betyder nok af det, og effektivt betyder, at det er overalt i rummet, så luften ikke strømmer fra person til person og overfører vira eller bakterier mellem mennesker.

Hver bygning er forskellig, og fleksible ventilationssystemer – for at sikre tilstrækkelig og effektiv ventilation – vil afhænge om bygningens formål.

For at være effektiv skal ventilationsluftmængden styres af antallet af personer i rummet og deres aktivitet; teknologierne til at opnå dette eksisterer og er allerede i brug.

Mange bygninger har allerede god ventilation, hvilket vurderes af monitorer af luftstrømme og kuldioxid (CO₂) i bygningens varme-, ventilations- og klimaanlæg (HVAC).

Men der er endnu flere bygninger, hvor ventilationen er utilstrækkelig, og ingen måler det.

Ventilation måles ikke ofte, fordi der i mangel af lovgivning, der kræver ventilationskrav og indendørs luftkvalitet, ingen er ansvarlige for det.

Selvom situationen varierer mellem forskellige regeringsporteføljer og forskellige stater er der generelt meget lidt blevet gjort for at vurdere eller forbedre ventilationen.

Hvad er omkostningerne ved dårlig ventilation?

Virale luftvejsinfektioner har længe været en væsentlig årsag til sygdom og død i Australien. På bare et år (2017), influenza og lungebetændelse medregnet 4,269 dødsfald. De var den niende hyppigste dødsårsag i 2017 og flyttede sig fra ellevtepladsen ind 2016.

Den økonomiske byrde fra alle lavere luftvejsinfektioner i Australien var større end En 1.6 milliard dollar 2018-19 i.

Hvis bare halvdelen af ​​disse infektioner kunne være forhindret ved at bedre ventilation fjerne vira fra luften og dermed begrænse spredningen, ville titusindvis af mennesker forblive raske, og millioner af dollars spares i Australien hvert år.

I stedet for at spørge, om vi har råd til det, er vi nødt til at spørge, om vi har råd til virkningen og omkostningerne ved infektioner, hvis vi ikke implementerer effektiv ventilation i vores bygninger.

Men hvor meget ville det egentlig koste at forbedre ventilationen?

Samfundets omkostninger ved forebyggelse gennem bedre designede bygninger og gradvis forbedring af ventilationen i eksisterende bygninger er meget lavere end omkostningerne ved infektioner. Ifølge nogle skøn vil dette kun udgøre 1 % af de oprindelige byggeomkostninger.

Men bedre bygningsdesign og forbedringer vil ikke blive udført frivilligt, fordi pengene til dem ikke kommer ud af samme lomme som pengene til at dække sundhedsudgifterne for inficerede mennesker eller andre omkostninger, såsom tabt produktivitet eller fravær på grund af sygdom.

Som vi argumenterede tidligere i Samtalen har vi brug for en national reguleringsgruppe for ren indeluft. Etablering af en sådan gruppe vil kræve samarbejde på tværs af forskellige regeringsområder med det mål eksplicit at inkludere beskyttelse mod indendørs luftfarer i relevant australsk lovgivning.

Kompleksiteten af ​​dette folkesundhedsproblem ser dog ud til at skræmme myndighederne, som foretrækker det lade som om det er et mindre problem.

Det er klart, at vi har lang vej at gå for at ændre denne tankegang. Men det hele starter med at hæve bevidsthed af hver enkelt, og derefter lovgivet indendørs luftkvalitetsstandarder for at fjerne de "grønne perler" fra luften, der ender i vores lunger.The Conversation

Om forfatteren

Lidia Morawska, professor, naturvidenskabelige og tekniske fakultet; direktør, International Laboratory for Air Quality and Health (WHO CC for Air Quality and Health); Direktør - Australien, Australien - Kina Center for Air Quality Science and Management (ACC-AQSM), Queensland University of Technology og Fyr B. Marks, Scientia-professor, Fakultet for Medicin og Sundhed, UNSW Sydney

Denne artikel er genudgivet fra The Conversation under en Creative Commons-licens. Læs oprindelige artikel.


Anbefalede bøger: Sundhed

Frisk frugt rensesFrisk frugtrensning: Afvænning, tabe sig og gendanne dit helbred med naturens mest lækre mad [Paperback] af Leanne Hall.
Gå ned i vægt og føl dig levende sund, mens du renser din krop for toksiner. Frisk frugt renses tilbyder alt, hvad du har brug for til en nem og kraftig detox, inklusive daglige programmer, lækre opskrifter og råd til overgang fra rensningen.
Klik her for mere info og / eller for at bestille denne bog på Amazon.

Trives madTrives mad: 200 plantebaserede opskrifter til Peak Health [Paperback] af Brendan Brazier.
Bygger på den stressreducerende, sundhedsfremmende ernæringsfilosofi, der blev introduceret i hans anerkendte veganske ernæringsvejledning Trives, den professionelle Ironman-triatlet Brendan Brazier vender nu sin opmærksomhed mod din tallerken (morgenmadskål og frokostbakke også).
Klik her for mere info og / eller for at bestille denne bog på Amazon.

Død ved medicin af Gary NullDød ved medicin af Gary Null, Martin Feldman, Debora Rasio og Carolyn Dean
Det medicinske miljø er blevet en labyrint af sammenlåsende virksomheds-, hospitaler og statslige bestyrelser, infiltreret af lægemiddelvirksomhederne. De mest giftige stoffer godkendes ofte først, mens mildere og mere naturlige alternativer ignoreres af økonomiske årsager. Det er død ved medicin.
Klik her for mere info og / eller for at bestille denne bog på Amazon.


Du vil måske også kunne lide

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

MEST LÆS

farverigt billede af en kvindes ansigt, der oplever stress og tristhed
Undgå angst, stress og den tidlige begyndelse af hjerte-kar-sundhedsproblemer
by Bryant Lusk
Angstlidelser har længe været forbundet med den tidlige debut og progression af kardiovaskulær...
Kinas faldende befolkning 1 21
Kinas og verdens befolkning vender nu ned
by Xiujian Peng
Kinas National Bureau of Statistics har bekræftet, hvad forskere som jeg længe har ...
opretholde en sund kost2 1 19
Hvorfor plantebaserede diæter har brug for ordentlig planlægning
by Hazel Flight
Vegetarisme blev praktiseret så tidligt som i det 5. århundrede f.Kr. i Indien, og det er stærkt forbundet med...
hvis medicinalfirmaer var ærlige 1 16
Hvordan medicinalindustrien bruger desinformation til at underminere medicinprisreformen
by Joel Lexchin
Narkotikavirksomheder har fremsat trusler i over 50 år, hver gang regeringer gør noget, der...
to personer, der sidder ned og snakker
Sådan taler du med nogen om konspirationsteorier i fem enkle trin
by Daniel Jolley, Karen Douglas og Mathew Marques
Folks første instinkt, når de engagerer sig med konspirationstroende, er ofte at forsøge at afsløre deres...
Venlighedspolitik 1 20
Jacinda Ardern og hendes venlighedspolitik er en varig arv
by Hilde Kaffe
Jacinda Arderns menneskelige og empatiske tilgang søgte at slå en forsonende tone an. Ingen steder var…
opretholde sund kost 1 19
Holder du øje med din vægt? Du behøver muligvis kun lave små ændringer
by Henriette Graham
At tabe sig er et af de mest populære nytårsforsætter, men alligevel er det et, som de fleste af os...
detox diæter 1 18
Er detox-diæter effektive og umagen værd eller bare en dille?
by Taylor Grasso
Disse diæter lover hurtige resultater og kan især lokke folk omkring det nye år, når...

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.