Sådan opnår du et liv i balance med penge, kærlighed og bevidsthed

Sådan opnår du et liv i balance med penge, kærlighed og bevidsthed

Alt afspejler vores bevidsthed,
og der er ringe værdi i at blive i bevidstheden om fattigdom.

Velstand har kun haft en konnotation i alt for længe - penge. Emnet for penge har en stærk følelsesmæssig ladning svarende til emnet sex. Alligevel vil vi normalt kun tale om det som vejret - generelt set økonomisk. I denne tidsalder med åben diskussion om homoseksualitet, menstruation og incest er det interessant, at vi stadig er meget lukkede i det, vi afslører om vores penge. Emnet for vores indre følelser med hensyn til penge er en af ​​de sidste ting, der kommer ud af skabet. Hvorfor?

Når vi tænker på at have penge, tænker vi på muligheder for uafhængighed, fritid, privatliv, tid til at gøre og handle som vi ønsker. Desværre oversættes mangel på penge til endnu en grund til at lægge os selv ned.

Vi har bygget et kompleks af myter og voodoo omkring ideen om penge som en enhed - et mål i sig selv. Vi har personificeret det og tilskrevet det egenskaber som om det var en frelser. Hvor mange gange har vi sagt: "Hvis jeg bare havde penge nok!"

Samtidig har vi skabt et koncept om penge som en aktiv, negativ agent. Vi har gjort dette gennem vores bevidste og ubevidste myter, der understøtter et negativt moralsystem om, hvad penge gør med mennesker. Vi ender med både at ønske og frygte penge.

Uro når man taler om penge?

Jeg kan huske en tid, hvor jeg ikke ønskede at tale om penge eller endda tænke på det. Jeg følte mig kneb og bad om penge på grund af mig. Og når jeg fastsatte en pris for noget, håbede jeg altid, at den anden person på en eller anden måde bare "vidste", hvor meget der var retfærdigt, så vi ikke skulle diskutere det. Jeg tænkte endda på, hvordan det ville være at bo i et samfund med total byttehandel, så der ikke skulle udveksles penge.

Først senere fandt jeg ud af, at jeg ikke var alene - mange mennesker er urolige, når de skal modtage, bede om og tale om penge. Heldigvis er der forskellige måder at se på penge på, hvad de er og ikke er, hvad de kan og ikke kan. At undersøge vores begreber med penge kan åbne op for spørgsmål om at give og tage, der er vigtige i alle aspekter af vores liv.

Selvværd og penge

Grundlaget for at forstå og være fortrolig med penge er blot endnu et aspekt af vores selvbevidsthed. For eksempel fra gentagne undersøgelser af menneskelig adfærd ved vi, at en af ​​de faktorer, som vi bedømmer os selv og andre, er penge - hvor meget vi tjener, hvordan vi laver det, og hvordan vi bruger det. Dette udgør en del af vores markedsværdi. For mange af os er det altså tale om indkomst virkelig om vores værdi i samfundet.

Når vi har et lavt selvbillede, prøver vi undertiden at kompensere for disse følelser både ved at forsøge at øge vores værdi og ved at forsøge at holde denne værdi skjult. Vi vil undgå at stå over for en lav opfattelse fra andre, hvis vores værdital ikke er så højt som vi synes, det burde være.

Et eksempel på at ville skjule vores værdi er at beslutte ikke at invitere folk til middag, fordi vi kun har uoverensstemmende briller og porcelæn. Når vi nedvurderer os selv på grund af mangel på penge, kan vi skamme os over familiens venner, der taler om rejser, shopping eller prestigefyldte gymnasier til børnene. Vi lægger os måske ned, fordi vi ikke har penge til at shoppe eller rejse, eller fordi vores børn kun kommer på arbejde i stedet for college.


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Penges moral

Selvtilliden og pengespørgsmålet forveksles yderligere af det ret rystende billede af, hvad det at have de grønne ting betyder. Selvom alle ønsker flere penge, er ideen om at have rigdom plettet. På den ene side af mønten menes penge at være yderst ønskelige; på den anden side betragtes det som dårligt og næsten snavset.

De fleste af de kulturelle argumenter, der gør velstand til et moralsk spørgsmål, fremsættes aldrig højt. De ideer, som vi ikke kan eller ikke skal være økonomisk velstående, projiceres sublimalt i form af myter eller overbevisninger. Uanset om vi lever det eller ej, er en af ​​vores stærke overbevisninger, at hårdt arbejde og slid er belønninger i sig selv. Det er også en del af vores tradition, at fattigdom er en dyd. Visse religiøse læresætninger fra Bibelen er endda blevet fortolket som en bekræftelse af at fattigdom på en eller anden måde er hellig.

For eksempel er den bibelske passage "Velsignede de fattige i ånden, for deres er himmelriget" ofte blevet citeret for at fordømme rigdom og rose fattigdom. Med bedre forståelse af de gamle arabiske oversættelser viser den nye fortolkning blandt bibelforskere imidlertid, at den oprindelige hensigt med denne og andre passager var positiv. 

Med ny forskning kender vi nu ordet fattig oprindeligt betød ydmyge og modtagelige, ikke fattige. At modtage er at åbne sig for sin sårbarhed - at give slip på kontrol. Budskabet ser ud til at have været, at verden er fuld af giver; hvad vi har brug for at lære er at modtage - at åbne os for vores sårbarhed.

Andre bibelske passager, såsom "Det er lettere for en kamel at gå gennem nålens øje end for en rig mand at komme ind i himmelriget", er blevet brugt til at bevise, at det at være rig er moralsk forkert. Ifølge nutidens lærde henviste denne passage oprindeligt ikke til at have penge i sig selv, men snarere til de vanskeligheder, der er forbundet med, når vi kontrolleres af vores ejendele snarere end at have kontrol over dem.

Alt afspejler vores bevidsthed, og der er ringe værdi i at blive i fattigdomens bevidsthed. Nogen har bemærket, at det bedste, vi kan gøre for de fattige, er ikke at være en af ​​dem. Dette er ikke kærlig. Det er en erklæring om ikke at acceptere fattigdom som uundgåelig. Fattigdom hjælper ingen.

Andre bibelske passager peger på en anden, mere velstående holdning til livet:

Spørg, så får du det

Søg og I skal finde

Bank, og døren skal åbnes for jer.

Miljøstøtte til de negative holdninger til rigdom findes i klichéer, vi ofte hører gentaget:

Penge er roden til alt ondt. 

Penge vil ikke købe dig lykke. 

Hvad der kommer let går let. 

Jeg er muligvis fattig, men jeg er glad

Jeg er sikker på, at du kan recitere mange flere. De antyder, at der ikke kun er noget galt med penge, men underforstået kan der være meget mere galt med dig, hvis du har det!

Hvad er penge virkelig?

Penge defineres almindeligvis som et udvekslingsmiddel. Det vi udveksler er energi. Penge er et begreb, der symboliserer udveksling af potentiel energi. Det er lagret energi synliggjort.

Det er indlysende, at ligesom alt andet er penge i sig selv hverken gode eller dårlige. Det er hverken moralsk eller umoralsk. At se på penge som et moralsk spørgsmål er lige så absurd som at beslutte, at fly er gode eller dårlige. Vi føler os anderledes med fly, når de bruges til at smide napalmbomber, end når de bruges til at smide madforsyninger til sultende mennesker. Alligevel er de de samme fly. Det moralske spørgsmål er i brugerens hensigt - ikke i selve flyet. Penge kan bruges til at fremme liv og kærlighed og kan være en velsignelse for mange, eller de kan bruges til at ødelægge livskraften på en million forskellige måder.

Kærlige penge

Akkumulering af formue har længe betydet at have mere end ens andel og vinde på andres bekostning. Vi mindes om røverbaronerne i alle aldre - virksomheder og enkeltpersoner, hvis aktiver er resultatet af udnyttelse. Bliv rig-quick'ere med en "til helvede med midlerne" holdning har forgiftet vores sind om penge med den tro, at (1) hvad man skal gøre for at vinde rigdom er at stjæle, og (2) rigdom (dvs. , grådighed) ødelægger den menneskelige sjæl. Når vi peger på dem, der misbruger penge egoistisk som bevis for, at penge er dårlige, forveksler vi piraten med hans skib.

Et skib er ligeglad med, hvem der er ved rattet. Det reagerer lige så hurtigt på en skurk som på en helgen, hvis begge er lige så dygtige til at sejle. Omhyggeligt belastet vil dets skrog bære smuglervåben til tyve lige så sikkert som det ville have medicinske forsyninger til et katastrofeområde. Skibe er ligesom penge bare der for at blive brugt som ressourcer. Hvordan nogle mennesker tidligere har brugt dem, ændrer ikke deres værdi.

Når vi trives naturligt, bruger vi en holistisk tilgang til præstationer inden for en "win-win" -position. Vi har ikke brug for at stole på at tage fra eller udnytte andre. Med denne form for velstand elsker kærlige penge det gode, de kan gøre for os og for alle andre. Velstand i denne forstand er at værdsætte penge som et middel til at udveksle godt for alle.

Penge som magt

Penge bringer magt. Penge har ingen magt i sig selv, men at have kontrol over, hvordan de vil blive brugt, giver os magt. Jo flere penge vi har, jo mere potentiel magt har vi.

Den tyske digter Goethe fra det attende århundrede sagde: "Ingen skal være rig, men de, der forstår det." Hans pointe er, at mange kan blive velstående hurtigt, men ikke altid udvikle bevidsthed, skrupler eller omtanke for andre. De kan miste deres penge lige så hurtigt eller på en eller anden måde betale dyrt for det, hvis de ikke udvikler deres velstandsbevidsthed.

Hvis vi vil bede om magt i store mængder, ville vi være bedre rede til at håndtere det. Et eksempel på hvad der sker, når vi er uforberedte på magten af ​​penge, dukkede op under en nylig opfølgningsundersøgelse af milliondollarerne i lotteriet i Canada. Langt størstedelen af ​​dem var brudte inden for fem år. Deres velstandsbevidsthed blev ikke udviklet til det punkt, hvor de kunne drage fordel af pengene meget længe. 

Du vil enten kontrollere eller blive kontrolleret af penge. Bevidstheden om pengernes magt og om, hvordan man håndterer det, gør forskellen. Det er det bevidste valg at bruge penge velvilligt, der sætter dig i kontrol.

Penge som ansvar

Den lagrede energi, som penge symboliserer, er der for at hjælpe os med at vokse. Denne energi skal bevæge sig. Effektiv styring af denne bevægelse af energi kræver en forståelse af, hvordan velstandsloven fungerer i at give, modtage, bruge og spare. Ansvaret for penge er at vide, hvor vi vil hen med denne energi.

Velstandsnøgle (nr. 3)

For at modtage mere skal vi være villige til at give mere.

Penge vokser ikke ved at blive hamstret. Opsamling er for tiggere. Det nytter ikke nogen at gribe så meget som muligt og holde det gemt væk i hvælvinger eller kaffedåser. Forsøg på at trives ved at aftappe penge gennem akkumulering vil resultere i den modsatte negative effekt. Vi hører tragiske historier om de personer, der hvert år dør i fattigdom med deres "rigdom" proppet i deres madrasser. Det tjente ingen, mindst af dem.

I hele livet afhænger modtagelse af at give. Der er ingen separate regler for penge. Alt forbrug er en del af den cirkulerende strøm af at give - når det sker i den rigtige ånd. Prøve det. Næste gang du bruger, skal du se dig selv som at give til gavn for andre såvel som dig selv. At bruge kærlighed kan være en ny oplevelse. Ligesom arbejde kan være kærlighed i handling, kan også penge udtrykkes kærlighed. Når vi giver i denne ånd, ganges vores tilbagevenden mange gange.

Udgifter er ikke noget problem for nogle mennesker. Det kan faktisk være for let. Efter et par oplevelser med at bukke under for fristelsen til ubegrænset kredit, hvilket til sidst fører til ubegrænset gæld, opdager de hurtigt smerten ved overforbrug, at være ude af balance i den anden ende af spektret.

En del af ansvaret, der følger med pengemagt, er at vide, hvordan man sparer og investerer til et formål. Digteren Ralph Waldo Emerson så for eksempel penge som et "forvaltning" eller en udfordring. For ham har hver person med penge et mandat til at bruge disse penge til at "udskære" arbejde for andre.

Hvordan bruger du penge? Hvilke planer eller retning ser du for dine penge? Hvilke frø plantes med dine penge?

Hvis landmanden ikke har nogen plan og kaster sine frø her og videre, spilder hun ikke kun sine ressourcer, hun har kun en lille afgrøde til gengæld. Og hun kan ikke pleje sin afgrøde, hvis den er spredt. Begynd at planlægge din fremtid nu ved at investere i dig selv. Brug lidt tid i dag på at tænke på, hvordan du har det med penge. Spørge dig selv:

Er du villig til at skabe de penge, som din livsdrøm ville koste?

Hvad betyder "at være fattig" for dig? Hvordan føles det?

Hvad synes du om velhavende mennesker?

Hvordan har du det med at tjene "en masse" penge?

Hvordan vil du modtage dine penge?

Hvordan vil du hjælpe andre med dine penge?

Hvordan er du ubehagelig omkring penge?

Hvad vil du have opnået med dine penge, når du dør?

Alt for mange mennesker sætter sig aldrig ned og tænker konkret på denne slags spørgsmål; for velstand er det alligevel vigtigt at kende dine følelser for penge. Hvordan har du det, når du bruger penge? Vær opmærksom næste gang du trækker din tegnebog eller checkhæfte ud - bruger du på en følelse af tab eller at give? Lyt til hvad du siger til dig selv, når du deler penge ud.

Hvad er din holdning til at give? Hvornår er det nemmest at give? Hvornår er det sværest at give? Lyt til klichéerne, der ringer i dine ører under dine transaktioner med penge. Vores holdning til penge er ofte et tegn på vores holdning til selve livet. Giver du frit af dig selv? Er det svært for dig at modtage?

For at opnå velstand kontinuerligt skal vi udvikle balance. Momentan ønsker skal afbalanceres med langsigtede mål; besparelser, udgifter og investeringsplaner skal udarbejdes. Velstand kræver planlægning, klar hensigt og engagement. At blive venner med penge og erkende, hvad det kan og ikke kan gøre for os, er et vigtigt indledende skridt.

Penge i sig selv kan ikke gøre os lykkelige, men med hensigt kan de give os selv og andre midler til ubegrænset godt.

Genoptrykt med tilladelse fra New World Library.
© 1995.  www.newworldlibrary.com/

Artikel Kilde

Blomstrende kvinde: En komplet guide til at opnå det fulde, rigelige liv
af Ruth Ross.

Prospering Woman af Ruth RossViser kvinder, hvordan man overvinder internaliserede overbevisninger, der er barrierer for velstand, og en erfaren terapeut tilbyder selvtest, visualiseringer, meditationer, affirmationer og eksempler fra det virkelige liv for at hjælpe kvinder med at få forbindelse med deres dybeste ønsker og realisere deres drømme. 

Info / Bestil denne paperback bog

Om forfatteren

Ruth Ross, Ph.D. (1929-1994) var datter af en lejerbonde og levede et barndomsliv i fattigdom. Hun besluttede i en tidlig alder, at hun aldrig ville være fattig igen. Ruth var en åndelig person, en ivrig tilhænger af kvinders interesser og skaberen af ​​seminarer om selvbevidsthed.
  

Du vil måske også kunne lide

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

MEST LÆS

spredning af sygdom i hjemmet 11 26
Hvorfor vores hjem blev COVID-hotspots
by Becky Tunstall
Mens vi blev hjemme beskyttede mange af os mod at fange COVID på arbejdet, i skolen, i butikkerne eller...
juletraditioner forklaret 11 30
Hvordan julen blev en amerikansk ferietradition
by Thomas Adam
Hver sæson har fejringen af ​​julen religiøse ledere og konservative offentligt...
sørge for kæledyr 11 26
Sådan hjælper du med at sørge over tabet af et elsket kæledyr
by Melissa Starling
Det er tre uger siden, at min partner og jeg mistede vores elskede 14.5-årige hund, Kivi Tarro. Det er…
gråhåret kvinde iført funky lyserøde solbriller synger med en mikrofon
At tage Ritz på og forbedre velvære
by Julia Brook og Colleen Renihan
Digital programmering og virtuelle interaktioner, som oprindeligt blev anset for at være stop-gap-foranstaltninger under...
en mand og kvinde i kajak
At være i flowet af din sjælsmission og livsformål
by Kathryn Hudson
Når vores valg fjerner os fra vores sjælemission, lider noget inde i os. Der er ingen logik...
hvordan man ved, om noget er sandt 11 30
3 spørgsmål at stille, om noget er sandt
by Bob Britten
Sandheden kan være svær at afgøre. Hver besked, du læser, ser eller hører, kommer et sted fra og var...
jernbanestrækningen går ud i skyerne
Nogle tricks til at stille sindet
by Bertold Keinar
Den vestlige civilisation lader ikke sindet hvile; vi har altid brug for at være forbundet, at forbruge mere...
æterisk olie og blomster
Brug af æteriske olier og optimering af vores krop-sind-ånd
by Heather Dawn Godfrey, PGCE, BSc
Æteriske olier har et væld af anvendelsesmuligheder, fra æteriske og kosmetiske til psyko-emotionelle og...

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.