Hvem kan ordne dit liv?

billede af forskellige værktøjer med et DIY klistermærke
Billede af Steve buissinne 

Mange af os blev opdraget på Eventyr ... hvor prins Charming skyndte sig ind for at redde, feen Gudmor vinkede med sin tryllestav og gjorde alt bedre ... og hvor to elskere blev gift og levede lykkeligt nogensinde (uden at skulle " arbejde "på deres forhold). Efter at være vokset op med disse 'rollemodeller' er det nogen overraskelse, at vi forventer, at livet er det samme?

På samme måde har vi brugt år på at mishandle vores krop, skabe overvægt, rygsmerter, træthed, lav energi osv., Og vi forventer, at lægen eller healeren eller rådgiveren kommer ind og med et par 'magiske' ord eller afhjælpe, ordne os med det samme. I årevis gik vi til læger, forklarede vores sygdomme og forventede, at en pille eller en kombination af piller og kirurgi ville tage sig af det hele. Hvis lægen turde antyde, at vores sygdom var psykosomatisk, ved at sige Det hele ligger i dit hoved..., vi blev forargede og besluttede straks, at han var en kvak, og "hvad ved han alligevel ..."

Disse dage med 'healere' igen, fortsætter tendensen. Jeg ser det i mine egne holdninger til mine 'ting' og mit liv. Det er den samme gamle ting. Vi strømmer til healere af to grunde ser det ud til. En, intet andet har fungeret. To, dette kan være den tryllestav, vi har ledt efter. Fiks mig! Lad mig lægge mig ned på healerens bord og blive frisk! Vi spørger ... "Vil dette fungere?" som om endnu en gang en anden gør reparationen, og vi er simpelthen tilskuere.

Hvem kan virkelig løse vores problem?

Det ser ud til, at vi ser på vores kroppe og os selv på nogenlunde samme måde, som vi ser på vores biler. Vi fører vores biler til mekanikeren og forventer, at mekanikeren ordner det ... Men lad os tage denne analogi et skridt videre. Når mekanikeren har repareret vores bil ved at udskifte dele, der var ødelagte eller skulle justeres, hvad kommer der derefter? Hvis problemet var, at vi mishandlede bilen, og hvis vi fortsætter med at gøre det, vil problemet komme tilbage.

Samme ting med os. Problemet er ikke rigtig den fysiske manifestation, som i hovedpine, rygsmerter, stress, sinusproblemer, fordøjelsesbesvær osv. Problemet er, hvordan vi opretter disse ting i første omgang - og det problem kan ikke løses af andre end os selv.

Er problemet virkelig, hvordan det ser ud?

Hvis vores 'problematiske situation' ligger i, at vi er overvægtige eller lider af fordøjelsesbesvær, fordi vi ikke spiser ordentligt, er det det spørgsmål, vi skal tage fat på. Dette minder mig om en vittighed, jeg læste, og jeg omskriver: 

En mand havde svære smerter i pungen. Lægen anbefalede kirurgisk fjernelse af mandens testikler ... som han accepterede. Efter alt var smerten så intens, at det var det værd - hvis dette ville 'rette det'. Så operationen fandt sted, og manden havde bestemt ikke mere smerte. Et par måneder senere gik han ind i en butik og så sin foretrukne slags jeans til salg. Han var klar til at købe et par par, da sælgeren bemærkede "Det er nogle flotte jeans. Men den måde, de er opbygget på, vil give dig en alvorlig smerte i kuglerne. Jeg kan ikke anbefale dem." 

Moralen ved historien? Symptomet (smerten) var ikke problemet. De ømme testikler var ikke årsagen til problemet. De stramme, dårligt konstruerede jeans var.

Fix mig, tak!

Når vi forventer, at problemet magisk forsvinder uden at tage fat på årsagen, gør vi det samme som denne mand ... tænker, at vores opførsel ikke har noget med vores problem at gøre.

Det ville helt sikkert være vidunderligt, hvis vi blot kunne overdrage ansvaret for vores liv og vores smerter til en anden. Det fungerer dog ikke sådan. Da jeg udførte rådgivningsarbejde, fortalte jeg gentagne gange mine klienter (og potentielle kunder), at jeg kunne give dem indsigt og værktøjer, men jeg kunne ikke gøre arbejdet for dem. 


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Vi er ansvarlige for at foretage ændringer i vores eget liv - som derefter ændrer de resultater, vi får. At forvente, at nogen ordner os, er at forvente, at de lever vores liv for os. Husk, vi har muligvis gjort det gentagne gange i vores fortid. Vi overgav ansvaret for vores beslutninger til vores forældre, vores chef, vores mand / kone, vores venner, regeringen, lærere, endda til vores børn. Når alt kommer til alt er det lettere at få en anden til at tage risikoen for at tage en beslutning ... og hvis det ikke går, er det ikke din skyld. Er det?

Vi oprettede problemet i første omgang

Den største lære i den 'nye tanke' bevægelse er, at vi er ansvarlige for vores virkelighed. Uanset hvad der finder sted i vores liv, har vi skabt det, tiltrukket det eller givet det tilladelse til at være der. Selv læren om, at 'alt er vores spejl', understøtter det faktum, at vi er ansvarlige for det, vi ser og oplever.

Åh darn! Det var så meget lettere, når vi kunne bebrejde alle andre. Vi behøvede ikke at gøre noget ved det, der generede os, fordi det var en andens 'skyld' ... vi havde intet at gøre med det. Den gode nyhed er, at det er vores 'skyld'.

Hvad? Ja, det er gode nyheder. Efter alt er ordet fejl simpelthen defineret som "ansvar for noget galt". Så hvis der er noget galt i vores liv og der skal rettes, er vi ansvarlige, og det er gode nyheder. Hvis vi er ansvarlige (i stand til at svare), kan vi 'rette det'. Vi behøver ikke at vente på, at en anden gør det ... ingen Prince Charming, ingen Fairy Godmother, ingen super-healer eller læge.

Andre kan give os indsigt, kan foreslå ting, vi kan gøre, og kan endda give os moralsk støtte til at gøre det, vi har brug for. Alligevel er bundlinjen, at vi selv skal 'ordne det'. Vi og kun vi kan ændre vores holdninger og vores adfærd og tage ansvar for at ændre det, der er ubalanceret i vores liv.

Hvem er ansvarlig her?

Mange mennesker efter en 'helbredende' eller rådgivningssession vil spørge: "Tror du, det vil fungere?" - anbringe ansvaret for at gøre det bedre på en anden. Eventuelle ændringer, vi vil have, finder sted i vores liv, vi skal selv.

Hvis du er utilfreds med dit job, er du den, der skal foretage en ændring ... du ændrer enten din holdning, dine forventninger, din adfærd eller du ændrer dit job. Hvis du føler dig uopfyldt, så er svaret igen ikke at gå derude på udkig efter en ny kærlighed eller en ny udfordring for at 'opfylde' dig. Svaret ligger i at kigge ind og finde kilden til disse følelser og løse problemet.

Det er let at "rette" os selv, når vi tager ansvar og ser fakta i øjnene. Det er vores liv! Vi kom os ind i dette rod, og kun vi kan få os selv ud - måske med lidt hjælp fra vores venner (både for at komme ind og ud af rodet), men ikke desto mindre skal vi gøre arbejdet for at løse problemet. At forvente andet er at forvente, at Prince Charming eller Fairy Godmother skynder sig ind og redder os.

Det er fint at bede højere magter og venner om hjælp, men vi skal deltage, og vi skal handle. Og det gælder også vores planetariske udfordringer i øjeblikket ...

Hvilket minder mig om en anden historie ...

Hvem skal redde dig?

En mand er fanget i en oversvømmelse. Når vandet stiger, inviterer naboerne ham til at komme i deres båd. Han siger nej, han venter på, at Herren redder ham. Når vandet stiger endnu højere, ser han en tømmerflåde svæve forbi ... han tænker på at hoppe på den, men beslutter alligevel nej, han vil vente på, at Herren redder ham. Senere, da han sidder på taget af sit hus (det eneste sted, der ikke er under vand), kommer en helikopter forbi og kaster ham ned ad en rebstige, så han kan komme om bord. Hans svar? Nej, jeg venter på, at Herren redder mig.

Manden drukner og finder sig ansigt til ansigt med sin skaber. Han er ked af det! "Herre, jeg ventede på, at du skulle redde mig, og du viste ikke." Herrens svar? "Jeg sendte dig en båd, en tømmerflåde og en helikopter. Hvad ville du ellers?"

Moral: Hjælp vil komme, men den ultimative redning skal komme fra dig. Kun du kan handle og gøre de ting, der vil sikre dit velbefindende og lykke.

Anbefalet bog:

Rejsendes gave: Syv beslutninger, der bestemmer personlig succes
af Andy Andrew.

Rejsendes gave: Syv beslutninger, der bestemmer personlig succes af Andy Andrew.Hvad gør forskellen mellem fiasko og succes? Deltag i David Ponder på hans utrolige rejse for at opdage de syv beslutninger for succes, der kan vende ethvert liv rundt, uanset hvor håbløs en situation kan synes. A New York Times, Wall Street Journal, USA Today og Publisher's Weekly bestseller, The Traveler's Gift er fortsættelsen på David Ponders historie i The Traveler's Summit. 

Info / Bestil paperback bog. Og / eller download Kindle-udgaven.

Om forfatteren

Marie T. Russell er grundlæggeren af InnerSelf Magazine (grundlagt 1985). Hun producerede og var vært for en ugentlig radiostation i South Florida, Inner Power, fra 1992-1995, der fokuserede på temaer som selvværd, personlig vækst og velvære. Hendes artikler fokuserer på transformation og forbindes igen med vores egen indre kilde til glæde og kreativitet.

Creative Commons 3.0: Denne artikel er licenseret under en Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0-licens. Tilskriv forfatteren: Marie T. Russell, InnerSelf.com. Link tilbage til artiklen: Denne artikel blev oprindeligt vist på InnerSelf.com


  

Flere artikler af denne forfatter

Du vil måske også kunne lide

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

MEST LÆS

er det covid eller høfecer 8 7
Sådan fortæller du, om det er Covid eller høfeber
by Samuel J. White og Philippe B. Wilson
Med varmt vejr på den nordlige halvkugle vil mange mennesker lide af pollenallergi...
ændre folks sind 8 3
Hvorfor det er svært at udfordre nogens falske overbevisninger
by Lara Millman
De fleste mennesker tror, ​​at de tilegner sig deres overbevisninger ved hjælp af en høj standard for objektivitet. Men de seneste …
salvie-udtværingspinde, fjer og en drømmefanger
Rensning, jordforbindelse og beskyttelse: To grundlæggende praksisser
by MaryAnn DiMarco
Mange kulturer har en ritualistisk udrensningspraksis, ofte udført med røg eller vand, for at hjælpe med at fjerne...
overvinde ensomhed 8 4
4 måder at komme sig fra ensomhed
by Michelle H Lim
Ensomhed er ikke usædvanligt, da det er en naturlig menneskelig følelse. Men når ignoreret eller ikke effektivt ...
favorit sumer drinks 8 3
5 historiske sommerdrinks for at holde dig kølig
by Anistatia Renard Miller
Vi har alle vores foretrukne sommerkolde drinks, fra frugtige britiske favoritter som en kop...
covid og ældre 8 3
Covid: Hvor forsigtig skal jeg stadig være i nærheden af ​​ældre og sårbare familiemedlemmer?
by Simon Kolstoe
Vi er alle ret trætte af COVID, og ​​måske vil vi gerne have en sommer med ferier, sociale udflugter og...
ændret holdning til klima 8 13
Hvorfor klima og ekstrem varme påvirker vores holdning
by Kiffer George-kort
Den stigende frekvens og intensitet af hedebølger har påvirket folks mentale sundhed ved at...
ung kvinde sidder med ryggen mod et træ og arbejder på sin bærbare computer
Balance mellem arbejde og fritid? Fra balancering til integration
by Chris DeSantis
Begrebet balance mellem arbejde og privatliv har ændret sig og udviklet sig i løbet af de omkring fyrre år, det har ...

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.