Adfærdsmodifikation

ADHD som en sindstilstand, ikke en lidelse

ADHD som en sindstilstand, ikke en lidelse
Billede af Ibrahim abed


Fortalt af Marie T. Russell

Videoversion i slutningen af ​​denne artikel

Kend den sande værdi af tid; snatch, gribe og nyde hvert øjeblik af det. Ingen lediggang, ingen dovenskab, ingen udsættelse udsætter aldrig 'i morgen hvad du kan gøre i dag. 
-- 
Lord Chesterfield (Brev til sin søn, Brev XCIX, 26. december, OS 1749)

Et eller andet sted mellem ti og fyrre millioner mænd, kvinder og børn i USA har opmærksomhedsunderskud hyperaktivitetsforstyrrelse eller ADHD. I 2013 offentliggjorde Centers for Disease Control et papir, der konkluderede, at "11 procent af amerikanske skolebørn havde modtaget en ADHD-diagnose af en sundhedsudbyder" og "procentdelen af ​​børn i alderen 4-17 år, der tog medicin til ADHD, som rapporteret af forældre steg med 28% mellem 2007 og 2011. ” (CDC har ikke opdateret disse tal siden 2013, formodentlig fordi de har lidt så mange alvorlige budgetnedskæringer.) Den amerikanske psykiatriske sammenslutning siger på den anden side, at de estimerer forekomsten af ​​ADHD til omkring 5 procent af børnepopulationen. af De Forenede Stater.

Millioner flere individer har mange ADHD-egenskaber, selvom de måske har lært at klare sig så godt, at de ikke tænker på sig selv som mennesker med opmærksomhedsrelaterede problemer.

Hvis du er voksen, der har oplevet kroniske problemer med rastløshed, utålmodighed, dårlige lyttefærdigheder eller svært ved at udføre "kedelige" job som at afbalancere et checkhæfte, ved du allerede, hvordan det føles at opleve nogle af de udfordringer, der er forbundet med ADHD. Og hvis du er forælder til et ADHD-barn, er chancerne store, at du i det mindste har nogle ADHD-træk selv.

ADHD er ikke altid en lidelse

ADHD er ikke altid en lidelse - men kan i stedet være et træk ved personlighed og stofskifte. Det kan være, at ADHD kommer fra et specifikt udviklingsbehov i menneskehedens historie; at ADHD faktisk kan være en fordel (afhængigt af omstændighederne); og at vi gennem en forståelse af den mekanisme, der førte til ADHDs tilstedeværelse i vores genpulje, kan genskabe vores skoler og arbejdspladser for ikke kun at rumme ADHD-individer, men at lade dem igen blive magterne bag kulturelle, politiske og videnskabelig ændring, som de så ofte historisk har repræsenteret.

Denne sindstilstand udviklede sig naturligt. Det er slet ikke en funktionsfejl - tværtimod, det er en sammenhængende, fungerende reaktion på en anden slags verden og samfund end den, som de fleste af os lever i. Jeg har delt disse oplysninger med mange ADHD voksne, og de er altid forskrækkede, bekymrede og i sidste ende glade for endelig at forstå en af ​​de vigtigste kræfter, der har formet deres liv.

Denne viden frigør dem til at omformulere den måde, de ser på deres job, deres forhold, deres frustrationer - som normalt er legion - og deres mål. Det hjælper dem med at sætte nye kurser og retninger, der kan føre til større succes i livet, end de nogensinde har drømt om, eller leder dem til terapi eller medicin, der hjælper dem med at tilpasse sig livet i en ikke-ADHD verden og arbejdsplads.

ADHD-barnet og ADHD-forælderen

Hvis du er far eller mor til et ADHD-barn, er oddsene store, ligesom mig, er du selv en ADHD-voksen, til en vis grad. Selvom det længe ses som en tilstand, der for det meste påvirker unge drenge - den diagnosticerede prævalens hos børn er omkring 7: 1, mand til kvinde - finder nogle myndigheder, at antallet af ADHD blandt voksne er 1: 1, mand til kvinde . Denne kønsforskel kan være skæv af mange faktorer, herunder det faktum, at voksne kvinder er mere tilbøjelige til at søge psykiatrisk behandling og derfor har en højere grad af diagnose senere i livet.

På den anden side er drenge i vores kultur ifølge nogle undersøgelser uddannet til at være mere aggressive og åbenlyse end piger (for ikke at nævne virkningen af ​​testosteron). Kombiner dette med ADHD, og ​​vi kan have en situation, hvor ADHD-drenge skiller sig mere ud end ADHD-piger, og derfor i det mindste i barndommen er mere tilbøjelige til at blive diagnosticeret.

Jægere i vores skoler og kontorer: Oprindelsen af ​​ADHD

Der er en lidenskab for jagt, noget dybt implanteret i det menneskelige bryst. - Charles dickens (Oliver Twist, 1837)


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

De tidligste teorier om opmærksomhedsunderskudsforstyrrelse karakteriserede det som en syg tilstand, der havde at gøre med hjerneskade eller dysfunktion. På forskellige tidspunkter er det blevet klumpet sammen med føtal alkoholsyndrom, mental retardation, forskellige genetiske psykiske sygdomme, psykiatriske lidelser som følge af tidligt traume eller misbrug af børn, og teorien om, at forældrenes rygning førte til føtal iltmangel.

Før begyndelsen af ​​1970'erne, hvor ADHD først blev karakteriseret som en specifik lidelse, blev ADHD-børn og voksne stort set behandlet som "dårlige mennesker" (selvom opmærksomhedsunderskud er blevet anerkendt i den psykologiske litteratur siden 1905). Det var børnene der altid kom i problemer, James Deans of the World, de rodløse og urolige voksne som Abraham Lincolns far, Lone Ranger eller John Dillinger.

Senere forskning har imidlertid vist en høj forekomst af ADHD blandt ADHD-børns forældre. Denne opdagelse fik nogle psykologer til at begynde med at postulere, at ADHD var resultatet af at vokse op i en dysfunktionel familie; de foreslog, at ADHD kan følge det samme mønster som misbrug af børn eller ægtefæller og bevæge sig gennem generationer som lært adfærd.

Fortalerne for diætårsager hævdede, at børn mønstre deres forældres spisevaner, og dette tegner sig for ADHD's generationsmønstre. Andre undersøgelser antyder, at ADHD, ligesom Downs syndrom eller muskeldystrofi, er en genetisk sygdom, og et specifikt gen, A1-varianten af ​​D2-dopaminreceptorgenet, er blevet identificeret af forskere som den førende kandidat.

Men hvis ADHD er en genetisk sygdom eller en abnormitet, er det en populær sygdom, der muligvis rammer så mange som 20 millioner individer i De Forenede Stater. (Nogle skøn sætter ADHD som forekommende hos 5 procent af mænd og 3 procent af kvinder. Andre skøn er meget lavere og rammer en bund på 0.5 procent af mænd og XNUMX procent af kvinder.)

Med en så bred fordeling blandt vores befolkning, er det rimeligt at antage, at ADHD simpelthen er et besynder? At det er en slags aberration forårsaget af defekte gener eller misbrug af børn?

Hvor kom ADHD fra?

Når tilstanden er så bredt fordelt, opstår uundgåelige spørgsmål: Hvorfor? Hvor kom ADHD fra? Svaret er: mennesker med ADHD er de resterende jægere, dem hvis forfædre udviklede sig og modnede tusinder af år i fortiden i jagtsamfund.

Der er rigelig præcedens for genetiske "sygdomme", der faktisk repræsenterer evolutionære overlevelsesstrategier. Seglcelleanæmi er for eksempel nu kendt for at gøre ofrene mindre modtagelige for malaria. Da vi boede i junglerne i Afrika, hvor malaria er endemisk, var det et stærkt evolutionært redskab mod sygdommedød; i det malariafri miljø i Nordamerika blev det et ansvar.

Det samme gælder Tay-Sachs sygdom, en genetisk tilstand, der hovedsageligt rammer østeuropæiske jøder, og giver dem en relativ immunitet over for tuberkulose. Og endda cystisk fibrose, den dødelige genetiske sygdom, der er almindelig blandt kaukasiere (en ud af XNUMX hvide amerikanere bærer genet), kan repræsentere en genetisk tilpasning - nyere undersøgelser viser, at cystisk fibrose-genet hjælper med at beskytte sine ofre i yngre aldre mod døden ved sådanne diarrésygdomme som kolera, der med jævne mellemrum fejede Europa for tusinder af år siden.

Det er tilsyneladende ikke så usædvanligt, at mennesker har indbygget i vores genetiske materiale beskyttelse mod lokale sygdomme og andre miljømæssige forhold. Bestemt argumenterer Darwins teori om naturlig udvælgelse for sådanne kropslige forsvar. Disse personer med immuniteterne ville overleve for at formere sig og videreføre deres genetiske materiale.

Da den menneskelige race flyttede fra sine tidligste forfædre, udviklede sig to basistyper af kulturer. I de områder, der var frodige med plante- og dyreliv og havde en lav menneskelig befolkningstæthed, dominerede jægere og samlere. I andre dele af verden (især Asien) udviklede landbrugs- eller landbrugssamfund.

Succesrige jægere og deres træk

Det være sig at forfølge bøffel i Nordamerika, jage hjorte i Europa, jagte gnu i Afrika eller plukke fisk fra en strøm i Asien, disse jægere havde brug for et bestemt sæt fysiske og mentale egenskaber for at få succes:

1. De overvåger konstant deres miljø. Den rasling i buskene kunne være en løve eller en oprullet slange. Manglende opmærksomhed omkring miljøet og bemærkning af den svage lyd kan betyde en hurtig og smertefuld død. Eller den lyd eller bevægelsesglimt kan være det dyr, jægeren forfølgede, og at bemærke det kunne betyde forskellen mellem en fuld mave og sult.

Jeg har gået gennem skove og jungler med moderne Hunter-typer i USA, Europa, Australien og Østafrika, og en egenskab slog mig altid: de bemærker alt. En vendbar sten, et lille fodaftryk, en fjern lyd, en mærkelig lugt i luften, i hvilken retning blomster peger eller mos vokser. Alle disse ting har betydning for jægere, og selv når de går hurtigt, bemærker de at alt.

2. De kan helt kaste sig ud i jagten; tiden er elastisk. Et andet kendetegn ved en god jæger er evnen til helt at fokusere på øjeblikket og fuldstændigt opgive al hensyntagen til ethvert andet tidspunkt eller sted. Når jægeren ser byttet, jager han gennem kløft eller kløft, over marker eller gennem træer uden at tænke på begivenhederne dagen før, uden at tænke på fremtiden, bare leve totalt i det ene rene øjeblik og fordybe sig i det .

Når det er involveret i jagten, ser tiden ud til at blive hurtigere; når det ikke er på jagt, bliver tiden langsom. Mens en jægers evne til at koncentrere sig generelt kan være lav, er hans evne til helt at kaste sig ud i jagten i øjeblikket er forbløffende.

3. De er fleksible og i stand til at ændre strategi med et øjebliks varsel. Hvis vildsvinet forsvinder i børsten, og en kanin dukker op, er jægeren i en ny retning. Ordenlighed er ikke særlig vigtig for en jæger, men evnerne til at træffe en hurtig beslutning og derefter handle på det er afgørende.

4. De kan kaste an utrolige burst of energi ind i og jage, så meget, at de ofte skader sig selv eller overskrider "normale" kapaciteter uden at indse det før senere. Ikke i modsætning til den typiske jæger, løven, de har utrolige udbrud af energi - men ikke nødvendigvis meget opholdskraft. I betragtning af valget mellem at beskrive sig selv som skildpadden eller haren i Æsops berømte fabel, ville en jæger altid sige, at han eller hun er haren.

5. De tænker visuelt. Jægere beskriver ofte deres handlinger i form af billeder snarere end ord eller følelser. De skaber konturer i deres hoveder af, hvor de har været, og hvor de skal hen. (Aristoteles underviste i en hukommelsesmetode som denne, hvormed en person visualiserede rum i et hus og derefter genstande i værelserne. Når han holdt en tale, flyttede han simpelthen fra rum til værelse i hans hukommelse og bemærkede objekterne deri, som var påmindelser om den næste ting, han måtte tale om.)

Jægere er ofte ikke meget interesserede i abstraktioner, ellers vil de konvertere dem til en visuel form så hurtigt som muligt. De har en tendens til at være elendige skakspillere, der håner strategien, fordi de foretrækker at gå direkte til jugularen.

6. De elsker jagt, men keder sig let af verdslige opgaver f.eks. at skulle rense fisken, klæde kødet eller udfylde papirerne. Den afdøde Donald Haughey, en gammel ven og tidligere seniorchef for Holiday Inns, fortalte mig historien om, hvordan Kemmons Wilson, den legendariske grundlægger af Holiday Inns, havde en gruppe ledere, han kaldte Bear Skinners. Wilson ville ud i verden og skyde bjørnen (forhandle om et nyt hotelwebsted, bringe ny finansiering ind, åbne en ny division osv.), Og hans Bear Skinners skulle tage sig af detaljerne i "flåning og rengøring" af aftalen .

7. De'Jeg vil være i fare for at "normal" enkeltpersoner ville undgå. Et såret vildsvin eller en elefant eller en bjørn kan dræbe dig - og mange en jæger er blevet dræbt af hans kommende bytte. Hvis du udvider denne analogi til krigsførelse, hvor jægerne ofte er frontlinjens infanteri eller de mest aggressive officerer, gælder det samme. Jægere tager risici. Ved at udvide denne metafor var Patton en jæger, Marshall en landmand.

8. De er hårde mod sig selv og dem omkring dem. Når dit liv afhænger af beslutninger om split-sekund, har din frustration og utålmodighedstærskel nødvendigvis tendens til at være lav. En kollega Hunter, der ikke kommer ud af vejen for et skud, eller en soldat, der trodser ordrer og ryger på en mørk nat, der viser fjenden din position, kan ikke tolereres.

Mennesker med ADHD er efterkommere af jægere

Så spørgsmålet: Hvor kom ADHD fra? Hvis du sammenligner listen over klassiske ADHD-symptomer og listen over egenskaberne ved en god jæger, vil du se, at de matcher næsten perfekt.

Med andre ord ville et individ med ADHD-samling af egenskaber gøre en ekstraordinær god jæger. En manglende evne til at have nogen af ​​disse egenskaber kan betyde død i skoven eller junglen.

© 1993, 1997, 2019 af Thom Hartmann. Alle rettigheder forbeholdes.
Genoptrykt med tilladelse fra udgiveren, Healing Arts Press,
et aftryk af Inner Traditions Inc. www.innertraditions.com

Artikel Kilde

ADHD: En jæger i en bondes verden
af Thom Hartmann. 

ADHD: En jæger i en bondes verden af ​​Thom Hartmann.I denne opdaterede udgave af sin banebrydende klassiker forklarer Thom Hartmann, at mennesker med ADHD ikke er unormale, uordnede eller dysfunktionelle, men simpelthen ”jægere i en bondes verden”. Ofte meget kreative og ensidige i forfølgelsen af ​​et selvvalgt mål, har de med ADHD symptomer et unikt mentalt færdigheds sæt, der ville have givet dem mulighed for at trives i et jæger-samler samfund. Som jægere ville de konstant have scannet deres miljø og ledt efter mad eller trusler (distraherbarhed); de bliver nødt til at handle uden tøven (impulsivitet); og de bliver nødt til at elske jagtmarkens høje stimulering og risikofyldte miljø. Med vores strukturerede offentlige skoler, kontorarbejdspladser og fabrikker bliver de, der arver et overskud af "jægerfærdigheder", ofte frustrerede i en verden, der ikke forstår eller støtter dem.

Klik her for mere info og / eller for at bestille denne bog. Fås også som en lydbog og som en fænge-udgave.

Om forfatteren

Thom HartmannThom Hartmann er vært for det nationalt og internationalt syndikerede talkshow Thom Hartmann-programmet og tv-showet The Big Picture på Free Speech TV-netværket. Han er den prisvindende New York Times bedst sælgende forfatter af mere end 20 bøger, inklusive Attention Deficit Disorder: En anden opfattelse, ADHD og Edison Geneog De sidste timer med gammelt sollys, som inspirerede Leonardo DiCaprios film Den 11th Hour. Han er tidligere psykoterapeut og grundlægger af Hunter School, et beboelses- og dagskole for børn med ADHD. Besøg hans hjemmeside: www.thomhartmann.com eller hans YouTube-kanal.

Video / præsentation med Thom Hartmann: ADHD-video

Videoversion af denne artikel:


Flere artikler af denne forfatter

Du vil måske også kunne lide

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

MEST LÆS

spredning af sygdom i hjemmet 11 26
Hvorfor vores hjem blev COVID-hotspots
by Becky Tunstall
Mens vi blev hjemme beskyttede mange af os mod at fange COVID på arbejdet, i skolen, i butikkerne eller...
juletraditioner forklaret 11 30
Hvordan julen blev en amerikansk ferietradition
by Thomas Adam
Hver sæson har fejringen af ​​julen religiøse ledere og konservative offentligt...
sørge for kæledyr 11 26
Sådan hjælper du med at sørge over tabet af et elsket kæledyr
by Melissa Starling
Det er tre uger siden, at min partner og jeg mistede vores elskede 14.5-årige hund, Kivi Tarro. Det er…
en mand og kvinde i kajak
At være i flowet af din sjælsmission og livsformål
by Kathryn Hudson
Når vores valg fjerner os fra vores sjælemission, lider noget inde i os. Der er ingen logik...
gråhåret kvinde iført funky lyserøde solbriller synger med en mikrofon
At tage Ritz på og forbedre velvære
by Julia Brook og Colleen Renihan
Digital programmering og virtuelle interaktioner, som oprindeligt blev anset for at være stop-gap-foranstaltninger under...
hvordan man ved, om noget er sandt 11 30
3 spørgsmål at stille, om noget er sandt
by Bob Britten
Sandheden kan være svær at afgøre. Hver besked, du læser, ser eller hører, kommer et sted fra og var...
æterisk olie og blomster
Brug af æteriske olier og optimering af vores krop-sind-ånd
by Heather Dawn Godfrey, PGCE, BSc
Æteriske olier har et væld af anvendelsesmuligheder, fra æteriske og kosmetiske til psyko-emotionelle og...
to klatrere, hvor den ene giver den anden en hjælpende hånd
Hvorfor det er godt for dig at gøre gode gerninger
by Michael Glauser
Hvad sker der med dem, der gør gode gerninger? Talrige undersøgelser bekræfter, at de, der regelmæssigt engagerer sig...

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.