Men... Hvorfor er vi bange?

en kvinde i bjergbestigning, hængende i luften
Billede af mohamed hassan

Så hvorfor gør vi ikke det gå efter det? Hvorfor rækker vi ikke ud efter det, vi virkelig ønsker? Hvorfor stræber vi ikke efter at få det, som Gud virkelig ønsker for os? Hvorfor tager vi ikke risikoen og konfronterer udfordringerne for at blive fortiet eller hørt, afvist eller accepteret – at fejle eller at lykkes?

Vi er bange

Hård og barsk sandt at sige: Vi er bange for nogen eller noget, der er anderledes end os eller fremmed for os, uforenelige med os, i modsætning til os. Vi frygter "Den Anden" - en idé, en værdi, en person, et fællesskab, en nation - der er ulig vores egen. Vi frygter udfordring og forandring, der truer vores væsen og vores eksistens.

Det plejede at være, at nogle af os kunne regne med de institutioner og systemer, der holdt vores lille del af verden stabil og fast. Vi havde tillid til vores skoler, vores banker, vores læger og hospitaler, vores regering, vores religiøse samfund.

Nu ser meget af det, der holdt os op, til at smuldre lige foran vores øjne. Intet er det samme. Vi bekymrer os om vores børns uddannelser; vores økonomi, pensioner og pensionering; vores sundhedspleje; vores splittede og knækkede regeringsledere og domstole; vores lande splittes i tilsyneladende uforsonlige politiske fraktioner. Selv vores kirker, synagoger, moskeer og templer, der engang holdt centrum og skabte en følelse af fællesskab og socialt ansvar, ser nu ud til at miste fokus og er ved at blive irrelevante for mange.

Forandring er uundgåelig, og vi er vidner og deltagere i et massivt skift, der varsler den nye, måske endda aksiale, tidsalder, der kommer. For nogle er dette ekstremt spændende, når vi kaster os frem i nye udsigter og uanede muligheder.

Men mange frygter det ukendte. Denne form for verdensomspændende forandring udfordrer langvarige, komfortable, standhaftige overbevisninger og adfærd. Vores sikrere og mere sikre verden er ved at falde fra hinanden. Og vi er bange.

Vi er bange, fordi vi ikke aner, hvad der kommer næste gang. Vi frygter det usikre, det uforudsigelige, det uforudsigelige. Vi er bange for mørket, som vi sidder i før den nye daggry.

Det er derfor, så mange holder fast i det, der allerede er kendt, det, der er sikkert, det, der virker sikkert. Fortidens vished og komfort skærmer mod fremtidens forvirrende og usikre muligheder. Nogle mennesker hænger så fast som muligt på det, der var, så de behøver ikke se, hvad der kan være.

Bevæger sig fremad?

Dette stive greb kan føre til den form for snæver tænkning og stædig inerti, der forhindrer verden i at bevæge sig fremad. Oftest er de politiske og/eller religiøse og/eller sociale konservative, det vil sige konservative med stort C. De hævder, at deres konservatisme er vejen til at holde fast i den kendte, behagelige fortid og til at ære individualitet og personlig autonomi. Deres synspunkter imødegås af progressive, der går ind for robust mangfoldighed, fælles socialt ansvar og fejringen af ​​det fælles bedste.

Desværre er det ikke nok for fundamentalister eller ekstremister alle steder på det ideologiske spektrum at gøre det for sig selv alene. De mener, det er deres pligt at overbevise hele resten af ​​menneskeheden om at omfavne deres holdninger. De spiller på vores frygt. De insisterer på, at de, og kun de, kender den virkelige Sandhed – det vil sige Sandheden med stort T. Så i bund og grund siger de: Det har vi ret i. Vores holdning er den bedste. Vi er sikre på, at det er bedst for dig og også for vores verden. Hvis du ikke tror på os, hvis du ikke accepterer vores verdensbillede, så vil vi forsøge at ræsonnere med dig. Hvis det ikke bringer dig til vores side, vil vi forsøge at radikalisere dig. Hvis det ikke virker, vil vi terrorisere dig. Hvis det ikke virker, så vil vi med hårde ord og skræmmende gerninger slå ud mod dig og dræbe dig.


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Og så er vi bange for kuglen i middagssolen. Vi er bange for bombningerne af vores bygninger og undergrundsbaner; masseskyderierne i vores teatre, natklubber og tilbedelsessteder; køretøjets angreb på vores gader. Vi er forargede over, at vores børns legepladser er blevet dræbende felter. Vi er rasende over bombetruslerne mod vores børnehaver. Vi er fornærmede over det fysiske klap ved lufthavnens sikkerhedslinjer. Vi er knuste over vores tab af uskyld. Og vi er bange for at stå op mod radikale fundamentalister, terrorister eller mordere i vores samfund – så vi ikke bliver erklæret deres svorne fjender og bliver deres nye yndlingsmål.

Lad os fortælle det, som det er

Enhver gruppe eller person, der forsøger at påtvinge andre tro eller adfærd, skal stoppes fra diskrimination og intimidering. Alle har ret til personlig eller fælles tro og lidenskab. Ingen har ret til at tvinge den tro eller lidenskab på nogen anden.

Fundamentalismen forgifter vores verden. Så mainstream, moderate jøder må stå op mod de stive ultraortodokse; mainstream, moderate protestanter må stå op mod evangeliske; mainstream, moderate katolikker skal stå op mod ærkekonservative; mainstream, moderate muslimer skal stå op mod radikale. Og mainstream-moderater overalt på køns-, race- og politiske spektrum skal stå op over for kvindehadere, hvide supremacister, nynazister, neo-fascister og antisemitter. Vi kan ikke længere lade denne verdens "store, dårlige bøller" terrorisere os eller kontrollere vores liv. Vi kan ikke længere være bange.

Modgift mod frygt

Der er kun én modgift mod frygt: Kærlighed. Det vil kræve kærlighed at overvinde det grundlæggende had og den selvretfærdige følelse af overlegenhed, der bor i nogle hjerter. Kærlighed tørrer frygten væk og bringer lyset af forståelse, tolerance, accept og omfavnelse.

Vi kan sende vores kærlighedsenergi ud i verden, så den kan komme ind i stadig vildledte hjerter. Vi kan skabe en verden, ikke af terror og frygt, men af ​​sindsro og håb, kærlighed og fred.

Hele verden er en smal bro.
Det vigtigste er ikke at gøre dig selv bange.
            
   ~ Chasidiske rabbiner Nachman - 1772-1810

Copyright 2021. Alle rettigheder forbeholdes.
Genoptrykt med tilladelse fra udgiveren
Havtaske Bogudgivelse. HavtaskePublishing.com/

Artikel Kilde

Radikal kærlighed: Én Gud, én verden, ét folk
af Wayne Dosick.

bogomslag: Radical Loving: One God, One World, One People af Wayne Dosick.For mange af os føles det som om vores verden går i stykker. Langvarige, behagelige overbevisninger knuses, og vi står over for hidtil usete spørgsmål og udfordringer. Hvordan helbreder vi de hårde kløfter i klasse, race, religion og kulturer, der plager os? Hvordan besejrer vi sexisme, stiv fundamentalisme, uforskammet nationalisme, meningsløst had og voldelig terrorisme? Hvordan redder vi vores dyrebare planet fra truslerne mod dens eksistens?

I denne bog er der et dristigt, visionært, åndfyldt plan for forløsning, transformation og udvikling af vores nye nye verden gennem radikal kærlig og en daglig sans for det hellige. Med ældgammel visdom indpakket i moderne klædedragt, søde, inspirerende historier, skarp indsigt og blid vejledning, Radikal kærlighed er et kald til fornyelse og til enhed - et løfte om, at Jorden igen kan være Eden.

For mere info og / eller for at bestille denne bog, klik her

Om forfatteren

foto af RABBI WAYNE DOSICK, Ph.D., DDRABBI WAYNE DOSICK, Ph.D., DD, er en underviser, forfatter og åndelig guide, der underviser og rådgiver om tro, etiske værdier, livsforandringer og udviklende menneskelig bevidsthed. Velkendt for sit kvalitetsstipendium og hellige ånd er han rabbiner for The Elijah Minyan, en pensioneret gæsteprofessor ved University of San Diego og vært for det månedlige internetradioprogram, SpiritTalk Live! hørt på HealthyLife.net. Han er den prisvindende forfatter af ni kritikerroste bøger, inklusive den nu klassiske Levende jødedomGyldne reglerForretningsbibelenNår livet gør ondt20 minutters kabbalahSjæl jødedomDet bedste er endnu at væreStyrke dit indigo-barn, og senest Guds virkelige navn: omfavne det guddommelige fulde essens.

For mere info, besøg https://elijahminyan.com/rabbi-wayne

Flere bøger fra denne forfatter.
 

Flere artikler af denne forfatter

Du vil måske også kunne lide

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

MEST LÆS

farverigt billede af en kvindes ansigt, der oplever stress og tristhed
Undgå angst, stress og den tidlige begyndelse af hjerte-kar-sundhedsproblemer
by Bryant Lusk
Angstlidelser har længe været forbundet med den tidlige debut og progression af kardiovaskulær...
Kinas faldende befolkning 1 21
Kinas og verdens befolkning vender nu ned
by Xiujian Peng
Kinas National Bureau of Statistics har bekræftet, hvad forskere som jeg længe har ...
opretholde en sund kost2 1 19
Hvorfor plantebaserede diæter har brug for ordentlig planlægning
by Hazel Flight
Vegetarisme blev praktiseret så tidligt som i det 5. århundrede f.Kr. i Indien, og det er stærkt forbundet med...
to personer, der sidder ned og snakker
Sådan taler du med nogen om konspirationsteorier i fem enkle trin
by Daniel Jolley, Karen Douglas og Mathew Marques
Folks første instinkt, når de engagerer sig med konspirationstroende, er ofte at forsøge at afsløre deres...
opretholde sund kost 1 19
Holder du øje med din vægt? Du behøver muligvis kun lave små ændringer
by Henriette Graham
At tabe sig er et af de mest populære nytårsforsætter, men alligevel er det et, som de fleste af os...
detox diæter 1 18
Er detox-diæter effektive og umagen værd eller bare en dille?
by Taylor Grasso
Disse diæter lover hurtige resultater og kan især lokke folk omkring det nye år, når...
Venlighedspolitik 1 20
Jacinda Ardern og hendes venlighedspolitik er en varig arv
by Hilde Kaffe
Jacinda Arderns menneskelige og empatiske tilgang søgte at slå en forsonende tone an. Ingen steder var…
er fisk glade 1 18
Er fiskene i dit akvarium glade? Sådan kan du fortælle
by Matt Parker
Akvatiske arter synes ikke at fremkalde den samme følelsesmæssige reaktion. Og denne ulighed forplumrer …

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.