Find sølvforinger og regnbuer

en regnbue i håndfladen på en åben hånd
Billede af cm_dasilva


Skrevet og fortalt af Marie T. Russell

Videoversion

Der er et udtryk, der bruges af fransk-canadiere: "Nétre né pour un petit pain". Dette udtryk oversættes løst til engelsk som "født for et lille brød". Med andre ord er stemningen, at man ikke fortjener bedre end bare et lille brød eller brødkrummer.

Denne holdning er den første blok til at skabe et lykkeligt liv for os selv ... troen på, at vi ikke fortjener det. Du tror måske, at du ikke er god nok, eller at du gjorde noget, som du fortjener at blive straffet for, eller at du ikke er klog nok, eller flot nok, eller hvad som helst "nok", du føler, du mangler. Uanset årsagen er slutresultatet, at vi derefter har lukket døren til et liv med rigelig glæde og velsignelser.

Sigtet højt

For at modtage det bedste livet har at tilbyde, hvad enten det er følelsesmæssigt eller fysisk, må vi tro, at vi fortjener det. Vi skal være villige til at sigte højt efter det, vi ønsker, uanset om det er i relationer, arbejde, penge, livssituation osv. Hvis du sigter efter brødsmuler, er chancerne det, hvad du får. Selvom det ikke sikkert garanterer, at du når toppen af ​​bjerget, når det sigtes højt, garanterer det i hvert fald stort set, at du ikke sidder fast i bunden, hvor krummerne er.

For at nå et mål eller en drøm, skal vi: 1) have et mål eller en drøm, og 2) tro på, at vi fortjener, at det går i opfyldelse.

Det stammer fra, hvad du tror om dig selv, og også hvad du er villig til at acceptere for dig selv. Så hvad bliver det? Livets krummer eller dråber eller toppen af ​​glæde og kærlighed på alle områder af dit liv? Vi kommer til at vælge vores mål, og vi kommer til at sigte efter det!

Valg af lykke

De fleste kender sætningen i USA Uafhængighedserklæringen der henviser til "umistelige rettigheder; at blandt disse er liv, frihed og jagten på lykke". Jeg føler, at problemet i denne erklæring er "jagten" på lykke. For mig, når man forfølger noget, er det noget, du prøver at gribe fat i, som enten løber væk eller undviger. Det bliver et mål "derude et sted", som vi stræber efter, og vi vil en dag, måske, nå det.

Måske er dette en del af problemet. Vi jagter lykken, som om det er et mål-og vi skal gøre visse ting på en huskeliste, før vi kan nå det. 

Imidlertid er lykke ikke et materielt eller fysisk element, som vi kan fatte og holde fast i. Lykke er en følelse, og den starter indefra hver og en af ​​os. Det skænkes os ikke udefra. Ingen andre kan give os lykkens gave eller "gøre os" lykkelige. Ja, jeg ved, at det er et almindeligt udtryk, men tænk over det - kan lykken tvinges til dig? Kan du blive "tvunget til at være glad", hvis du er midt i fortvivlelse? 

Vi vælger faktisk at være glade. Og helt sikkert er der tidspunkter, hvor vi på grund af omstændighederne vælger at "ikke være lykkelige". Hvis en du elskede lige døde, er det normalt at sørge og være ked af det. Lykke kommer ikke ind i den situation, i hvert fald ikke i begyndelsen. Senere kan du begynde at huske alle de gode stunder, du havde med din elskede, og vælge at være glad igen.

Abraham Lincoln sagde: "De fleste mennesker er lige så glade, som de beslutter sig for at være." Så frem for at vælge at være ked af det og vred, kan vi vælge at være i fred og glad.

Vi behøver ikke at forfølge lykke. Vi er nødt til at vælge det. For at gøre det skal vi muligvis ikke tage os selv så alvorligt og ikke tage alt som en personlig fornærmelse eller byrde. Når vi er villige til at give slip på nag, vrede og domme, vil vi opdage, at lykken er lige der og venter på, at vi skal gøre krav på den.

Vinde af forandring

Det store ved livet og ved vores eget jeg er, at intet er stukket i sten. Alt er forpligtet til at ændre sig. Det er en garanti. Så vi kan vælge at ændre vores holdning, når som helst vi ønsker det.

Universet præsenterer os hele tiden for tip, vejledning, indsigt og godbidder af information, der "bare tilfældigvis er", hvad vi har brug for i øjeblikket til det næste trin på vores rejse. Lige i morges stødte jeg på dette citat:

"... ofte præsenterer livet sig ret ligetil. Normalt lytter vi ikke eller er opmærksomme. Eller måske har vi også vores syn forhindret af fortiden eller farvet af gamle ondt ... Livet er en rejse. Nogle gange går vi i stå. . Nogle gange går vi vild. Nogle gange kører vi så hurtigt, at vi går glip af noget. Og nogle gange bryder vi sammen. Den vej, vi går, dikterer det meste af det, vi oplever, men vores tilgang er køretøjet ... " - Drømmerejsende, Sarah Noffke

Vores tilgang til livet er baseret på vores holdning til fortid, nutid og fremtid. Stress og smerte skabes af vores frygt for forandring, vores behov for at hænge ved tingene, som de var, eller vores insisteren på ikke at give slip på gamle ondt. Med andre ord ved vores modstand mod livets strøm her og nu.

Men når vi er villige til at give slip og lade forandringens vinde inspirere os, så bliver livets tur mere glædeligt og fører til opfyldelse af vores håb og drømme dag for dag.

Tro på dit potentiale

Ordet "potentiale" defineres i Merriam-Webster Dictionary som "eksisterende i mulighed: i stand til at udvikle sig til virkelighed." Vi har som mennesker så meget potentiale. Der er så meget, vi kan drømme om at gøre, og så meget, at vi kan gøre. 

Jan Phillips, forfatter til Stadig i brand, siger i en TedTalk, at vi er født som en 100-watt pære. Derefter blev vores udstråling dæmpet til 60 eller 40 eller 10 watt af livets oplevelser og de mennesker, vi stødte på. Så for at få adgang til vores fulde potentiale er vi nødt til at rense vores pære for gamle tanker og gammel programmering, så vi arbejder med fuld 100 watt kapacitet. Når vi først har gjort det, belyser vi ikke kun vores eget liv, men menneskers liv omkring os.

Tro på dit 100-watt potentiale! Din storhed venter på, at du skal realisere dit potentiale her og nu.

At være åben for strømmen

Nogle gange er det sværeste for os at gøre at være åben over for livets strøm. Det er ret kontraintuitivt og kontraproduktivt, for at være i strømmen er det absolut nemmeste for os at gøre. Det kræver ingen kamp fra vores side. 

Hvorfor er det så svært at give slip og lade livet føre os med? En af årsagerne er mangel på tillid eller en anden måde at angive det på er frygt for fremtiden eller frygt for forandring. En anden grund er vores egoiske sind, der tror, ​​det ved bedst, og forsøger at kontrollere resultatet for at matche det, det forudser eller mener er muligt.

Livet er dog altid parat til at sende velsignelser til os, når vi er villige til at være en kanal for godt. At stole på, at tingene vil ordne sig, hvis vi gør det, der føles rigtigt, vil åbne sluserne for strømmen af ​​inspiration, intuition, synkronicitet og kærlighed.

Opretter forbindelse til Inspiration

Inspiration er som "livets strøm" - den er overalt, når som helst og hvor som helst. Inspiration er ikke kun tilgængelig for de "specielle" og mystikerne. Det er altid til stede for os alle gennem alle vores sanser.

Inspiration kan være sjovt. Det behøver ikke at være alvorligt og kun opnået i øjeblikke med dyb meditation eller stilhed. Inspiration kan komme hvor som helst ... fra en sang i radioen, der "bare sker" til at spille, når du sætter dig i bilen, den kan komme fra en bog, som du åbner "tilfældigt", den kan komme fra en scene i en film eller tv -program.

Oprindelsen af ​​ordet inspiration - på latin, fransk og gammelengelsk - er forbundet med trækker vejret ind og at at tage liv eller ånd. Inspiration kommer til os ved hvert åndedrag vi tager. Vi skal simpelthen være opmærksomme på den indsigt og vejledning, der kommer fra alle kilder. Hvert øjeblik er vi forbundet til Livets Kilde og er dermed forbundet med al visdom og inspiration.

Find sølvforinger og regnbuer

Når folk taler om utilsigtede konsekvenser, refererer de normalt til negative resultater. Imidlertid sker utilsigtede konsekvenser på alle områder af livet og er ofte en vidunderlig opløftende oplevelse.

Her er nogle eksempler: Måske savnede du din bus, og fordi du tog en senere bus, stødte du på en ven, du ikke havde set i årevis. Eller du var på vej til din yndlingsrestaurant, og du kom derhen, og de blev lukket. Så derfor valgte du at spise på et andet etablissement nede ad vejen, og de viste sig at være et endnu bedre sted end det, du er vant til at besøge. Denne lykke var en utilsigtet konsekvens af, at din yndlingsrestaurant blev lukket, eller at du savnede bussen. 

Hver udfordring, hver bump på livets vej har en velsignelse sammen med den ... Ligesom regnbuen, der dukker op efter en storm, viser den gave, som livet har at byde på, sig efter en stenet oplevelse. Nogle mennesker, der har haft oplevelsen af ​​at være stofmisbruger og erobret deres indre dæmoner, ender med at blive stof- og afhængighedsrådgivere. De er gode til deres job, fordi de har levet oplevelsen og dermed kan forholde sig til og have empati med den person, de rådgiver. Endnu en "utilsigtet" konsekvens. 

Når vi sætter vores mål på et mål, er vejen til at nå det måske eller ikke glat. Livet kan kaste et par forhindringer vores vej. Til tider ved vi måske ikke, hvilken vej vi skal vende, men der er altid en velsignelse i hver oplevelse. Vær åben for at opdage de gaver, livet giver dig-forvent sølvbeklædningerne og regnbuerne, pas på dem og vær taknemmelig, når de dukker op.

Livet er ikke altid som vi planlægger det, men nogle gange er de uventede vendinger den bedste del af oplevelsen. Sølvforene og regnbuerne bringer glæde til hjertet og en lethed til vores trin. 

Artikel inspireret af:

Life Navigator Deck
af Jane Delaford Taylor og Manoj Vijayan.

cover art: The Life Navigator Deck af Jane Delaford Taylor og Manoj Vijayan.Uanset om vi navigerer i urolige hvirvler eller padler i stille vand, tilbyder dette sæt inspirerende kort vejledning og nye perspektiver for vores dag. Kortene fokuserer på at styrke os, opmuntre os til at stole på vores egne medfødte evner til at håndtere livet på en virkelig positiv, kreativ og dynamisk måde. 

Pakken kan dyppes i for øjeblikkelig inspiration, da hvert kort indeholder en idé med teksten smukt understøttet af velvalgte illustrationer. 

Info/Bestil dette kortdæk.

Flere inspirerende kortdæk 

Om forfatteren

Marie T. Russell er grundlæggeren af InnerSelf Magazine (grundlagt 1985). Hun producerede og var vært for en ugentlig radiostation i South Florida, Inner Power, fra 1992-1995, der fokuserede på temaer som selvværd, personlig vækst og velvære. Hendes artikler fokuserer på transformation og forbindes igen med vores egen indre kilde til glæde og kreativitet.

Creative Commons 3.0: Denne artikel er licenseret under en Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0-licens. Tilskriv forfatteren: Marie T. Russell, InnerSelf.com. Link tilbage til artiklen: Denne artikel blev oprindeligt vist på InnerSelf.com


  


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Flere artikler af denne forfatter

Du vil måske også kunne lide

INDRE SELVSTEMMER

internet firma logoer
Hvorfor Google, Facebook og Internettet er en svigtende menneskelighed og små kritikere
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Det, der bliver mere og mere indlysende, er den mørke side, der opsluger internettet og spreder sig ...
Fuldmåne på nattehimlen
Horoskop Aktuel uge: 18. - 24. oktober 2021
by Pam Younghans
Denne ugentlige astrologiske journal er baseret på planetariske påvirkninger og tilbyder perspektiver og ...
pige iført en Covid -maske udenfor med en rygsæk på
Er du klar til at tage masken af?
by Alan Cohen
Desværre har Covid -pandemien været en hård tur for mange mennesker. På et tidspunkt vil turen være ...
pige iført en hat dybt i tanken
Læg et nyt spin på vores tanker og oplevelser
by Jude Bijou
Hvad der foregår i verden, er bare sådan det er. Hvordan vi fortolker andre mennesker, ting og ...
illustration af en filmstrimmel med forskellige naturskønne billeder på hver ramme
Design en ny fremtid for dig selv
by Carl Greer PhD, PsyD
I den fysiske verden har ting en fortid og en fremtid, en begyndelse og en ende. For eksempel er jeg…
lærer står foran elever i et åbent klasseværelse
Bliver passioneret om offentlig uddannelse igen
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Vi er næsten alle heldige at have nogen i vores liv til at opmuntre og motivere os og prøve at vise ...
mennesker, der går og cykler gennem en park
Find din vej og flyd med livets mysterium
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Liv. Det er noget, vi alle har til fælles, uanset vores religion, vores race, vores køn, vores ...
Blomst vokser gennem et kædeleddshegn
Så mange spørgsmål ... Så mange svar?
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Vi går gennem livet med så mange spørgsmål. Nogle er enkle. Hvad dag er det? Hvad skal jeg have til…
Er du en straddler? Oplev dit livs mission
Er du en straddler? Oplev dit livs mission
by Anne Jirsch
Vi er i en overgangsfase. Verden ændrer sig med en hastighed, der aldrig før har været vidne til, og dette kan ...
Øvelse af ligestilling medfører indre fred og glæde
Øvelse af ligestilling medfører indre fred og glæde
by Marie T. Russell
Da jeg vaskede op i morges, huskede jeg, hvordan jeg plejede at "hader" at vaske op. Til…
Fra QAnons mørke spejl kan vi opdage håb
Fra QAnons mørke spejl kan vi opdage håb
by Charles Eisenstein
Et mørkt spejl viser funktioner, som man helst ikke vil se. Du ser på det frastødende syn i ...

MEST LÆS

Hvordan at leve på kysten er forbundet med dårligt helbred
Hvordan at leve på kysten er forbundet med dårligt helbred
by Jackie Cassell, professor i primærplejeepidemiologi, honorær konsulent i folkesundhed, Brighton og Sussex Medical School
De usikre økonomier i mange traditionelle badebyer er faldet endnu mere siden ...
De mest almindelige problemer for jordengle: kærlighed, frygt og tillid
De mest almindelige problemer for jordengle: kærlighed, frygt og tillid
by Sonja Grace
Når du oplever at være en jordengel, vil du opdage, at tjenestens vej er fyldt med ...
Hvordan kan jeg vide, hvad der er bedst for mig?
Hvordan kan jeg vide, hvad der er bedst for mig?
by Barbara Berger
En af de største ting, jeg har opdaget at arbejde med kunder hver dag, er, hvor ekstremt svært det er ...
Hvilke mænds roller i 1970'erne Anti-sexismekampagner kan lære os om samtykke
Hvilke mænds roller i 1970'erne Anti-sexismekampagner kan lære os om samtykke
by Lucy Delap, University of Cambridge
Antiseksistisk mænds bevægelse fra 1970'erne havde en infrastruktur af magasiner, konferencer, mænds centre ...
Ærlighed: Det eneste håb om nye forhold
Ærlighed: Det eneste håb om nye forhold
by Susan Campbell, ph.d.
Ifølge de fleste af de singler, jeg har mødt på mine rejser, er den typiske dating-situation fyldt ...
Chakra Healing Therapy: Dans mod den indre mester
Chakra Healing Therapy: Dans mod den indre mester
by Glen Park
Flamencodans er en fornøjelse at se på. En god flamencodanser udstråler en sprudlende selvtillid ...
At opgive alt håb kan være en fordel for dig
At opgive alt håb kan være en fordel for dig
by Jude Bijou, MA, MFT
Hvis du venter på en forandring og er frustreret over, at det ikke sker, kan det måske være en fordel at ...
En astrolog introducerer de ni farer ved astrologi
En astrolog introducerer de ni farer ved astrologi
by Tracy Marks
Astrologi er en stærk kunst, der er i stand til at forbedre vores liv ved at sætte os i stand til at forstå vores egne ...

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Market
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.