Livets ændringer

Bryder sammen eller bryder igennem? Valg af vores holdning

Bryder sammen eller bryder igennem? Valg af vores holdning
Billede af Belajati Raihan Fahrizi 

Se efter muligheder for hvert tilbageslag. Det er en provokerende erklæring, svær at acceptere, når du føler dig forrådt eller skammet eller i dybden af ​​sorg eller tab. Når du har mistet dit job, eller din partner er gået ud på dig, eller du har lavet den værste fejl i dit liv, hvordan kan du acceptere ideen om, at ved det, du falder, kan du rejse dig?

Når du føler dig knust af en global pandemi, der har fanget dit liv og måske har kostet dig dit helbred eller dit levebrød eller din evne til at trække vejret frisk luft udenfor uden ansigtsmaske, hvilken gave kan du så finde i situationen?

Du har intet at tabe ved at fortsætte som ompå trods af udseende kan der være en gave i tabet. Du kan prøve at sige til dig selv, ”Okay. Det gik ned ad røret. Døren lukkede. Vent et øjeblik. Hvis døren lukkes, hvor er døren, der muligvis åbner? ”

JK Rowling, der blev afvist igen og igen, før hun fandt en udgiver villig til at påtage sig Harry Potter, sagde det på denne måde i hendes begyndelsestale ved Harvard i 2013:

”Det er umuligt at leve uden at fejle i noget, medmindre du lever så forsigtigt, at du måske lige så godt ikke har levet overhovedet - i hvilket tilfælde du fejler som standard. . . . Den viden, at du er kommet klogere og stærkere ud af tilbageslag, betyder, at du altid er sikker på din evne til at overleve. Du vil aldrig rigtigt kende dig selv eller styrken i dine relationer, før begge er blevet testet af modgang. ”

Det kan være en god idé at overveje sagerne om, at mennesker, der er blevet slået hårdt af livet, kun for at rejse sig igen og vise os, at der kan være en enorm gave i et sår. Jeg tænker på Harriet Tubman, den mest berømte leder af Underground Railroad, som hjalp hundreder af flygtne slaver med at flygte til frihed i Norden i årene før den amerikanske borgerkrig. I en alder af elleve blev hun næsten dræbt, da hun blev ramt i panden af ​​en to-pund blyvægt kastet af en vred tilsynsmand. Hun bar aret resten af ​​sit liv.

En af virkningerne af såret var, at hun udviklede en form for narkolepsi, der krævede hende til at tage korte og pludselige "søvn" midt i enhver form for aktivitet. Det var under disse "sovepladser", at hun så visioner, der viste hende veje og flodvade og sikre huse, som hun var i stand til at vejlede undslippe slaver og undgik slaveejernes besiddelse.

Breaking Down eller Breaking Through

På en transformationsvej kommer du til et punkt, hvor du bryder sammen, eller du bryder igennem. Undertiden er sammenbruddet en betingelse for gennembruddet.

Ved femogtyve klatrede den britiske bjergbestiger Joe Simpson den vestlige side af Siula Grande, et bjerg i de peruvianske Andesbjergene. Nær toppen faldt han og brød sit ben, og hans partner måtte efterlade ham på bjergsiden. Han kom meget tæt på døden.

Reflekterer over, hvordan hans liv ville have udfoldet sig, hvis han ikke havde et tæt møde med døden på bjerget, skrev han Berøring af tomrummet,


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

”Jeg ville være gået op på hårdere og hårdere ruter, der tog større risici hver gang. I betragtning af antallet af venner gennem årene er jeg ikke sikker på, at jeg ville være i live i dag. I disse dage var jeg en pengeløs, snæversynet, anarkistisk, slibende og ambitiøs bjergbestiger. Ulykken åbnede en helt ny verden for mig. Uden den ville jeg aldrig have opdaget skjulte talenter til skrivning og tale. ”

Der kan kræves en hel del Chronos-tid for at forstå, hvad Ralph Waldo Emerson kaldte "kompensation for ulykke." Han skrev, at sådanne kompensationer bliver tydelige “efter lange tidsintervaller. En feber, en lemlæstelse, en grusom skuffelse, et tab af rigdom, et tab af venner, synes i øjeblikket ubetalt tab og ubetalt. Men de sikre år afslører den afhjælpende kraft, der ligger til grund for alle fakta. ”

Opadgående opfattelse

Det er blevet sagt, at sygdom er den vestlige form for meditation. Ulykke kan være en universel gateway til transformation, hvis vi er i stand til at genkende den uddannelsesmæssige mulighed, gribe den og bruge den til at bryde igennem i stedet for at nedbryde.

Filosofens kejser Marcus Aurelius registrerede ikke sine tanker til offentliggørelse eller eftertiden; han skrev dem som memoer for sig selv og kaldte dem ikke Meditationer, en titel tildelt af en meget senere redaktør. Hvis du har set ham portrætteret af Richard Harris i filmen Gladiator, du ved, at Marcus ikke levede livet som en lænestolsfilosof og selv ikke var heldig i karakteren af ​​hans familie eller staten i hans belejrede imperium (selv tilladelse til scripting hyperbole).

Ikke desto mindre formulerede han midt i kampen og skabte for at etablere og bevare et vidnesyn på de broiling begivenheder omkring ham, og formulerede to principper, som jeg synes er vigtige livsregler. Den første er det vores liv er farvet i farverne på vores fantasi.

Det andet lyder således: ”Vores handlinger kan blive hæmmet. . . men der kan ikke være nogen hindring for vores intentioner eller deres dispositioner. Fordi vi kan rumme og tilpasse os. Sindet tilpasser sig og omdanner hindringerne for vores handling til dets formål. ” Sammenfattende: ”Handlingens hindring fremmer handling. Hvad der står i vejen, bliver vejen. ”

Hvilken storslået invitation til at forbedre vores refleksive reaktion på modgang og søge muligheden i forhindringen og gaven i udfordringen!

Det handler ikke om at fortælle dig selv, at det hele er godt. Det handler om gør det er godt.

Valg af vores holdning og justering af vores opfattelse

Hindringen i sig selv er mindre vigtig end hvordan vi ser det og reagerer på det. Vi har magten til at vælge vores holdning og justere vores opfattelse. I den anden ende af det sociale spektrum fra kejseren rådede en anden stoisk filosof, den tidligere slave Epictetus, at når vi præsenteres for en hindring, er vi nødt til at træde tilbage og tage et køligt, hårdt blik: ”Lad ikke kraften fra en indtryk, når det først rammer dig, slår dig af dine fødder. Sig til det: Vent et øjeblik, lad mig se, hvem du er, og hvad du repræsenterer. Lad mig sætte dig på prøve. ”

Dette er muligvis ikke let, når du er fanget i stormen af ​​sorg eller raseri eller bitter skuffelse, der kommer over for en svigt, et sår, et tab, en skam eller et forræderi. Vi bliver måske nødt til at kæmpe for at stige til et vidnesyn og se det større billede. Dette bliver lettere, når vi anvender den praksis at se tilbage på vores liv for at se, om noget godt kom ud af en dårlig situation.

Udfordringen og gaven: Valg af vores historier

Der er en gave i enhver udfordring. Jeg inviterede deltagerne i en af ​​mine tilbagetrækninger til at reflektere over en tid med udfordring i deres liv, som de efterhånden tror har bragt en betydelig gave. Dette inspirerede til dyb selvsøgning og et rigt udvalg af store og små oplevelser, der illustrerer forestillingen om, at hindringen kan være vejen.

For at få store drømme skal vi lære at træde ud af de trætte gamle historier, der er vævet af tidligere fiaskoer og familiehistorier og begrænset opfattelse og træde ind i større og modigere historier. Og vi vil nærme os hver dag som chancen for at vælge en ny historie eller skabe en. Dette er meget vigtigt, når det kommer til at forvitre de dårlige ting og gøre modgang til en uddannelse.

Før koronaviruspandemien tilbragte jeg halvdelen af ​​mine dage på at rejse rundt i verdens førende værksteder, og jeg løb ind i masser af ujævnheder undervejs: forsinkelser i flyvningen, ubesvarede forbindelser, ikke planlagte overnatninger på lufthavnshoteller. Min overlevelsesstrategi var at lede efter nye historier på hver tur. Jeg ville ofte spørge den fremmede ved siden af ​​mig i et flysæde: "Hvad er din historie?"

Dette gav nogle fantastiske svar. Jeg har bemærket, at de bedste historier genereres, når noget går galt. Når du er ude af planen, når du har gået glip af din forbindelse, eller din rejseplan er blevet skiftet, kommer en trickster-energi i spil. Hvis du kan undgå at demonstrere type A personlighedsforstyrrelse og stoppe med at bekymre dig om noget, du ikke kan ordne, kan du finde dig selv at nyde et fantastisk tilfældigt møde, der vil give dig en frisk ny historie til din dag. 

I ros af blokke

De blokke, vi støder på på vores veje - hvad enten de er i os selv, under vores omstændigheder eller i begge - kan være lærere og hjælpere såvel som en del af livets cyklusser. En blok kan få os til at opdage en ny retning, anspore os til at udvikle nye færdigheder og mod og udholdenhed eller få os til at se igen på, hvad der virkelig betyder noget i livet. Vi kan finde ud af, at forhindringer, vi støder på på vores livsstier, kan redde os fra sammensatte fejl, få os til at se længere på vores problemer og tilskynde os til at skifte retning og lægge mærke til bedre muligheder.

Vi kan endda indse, at en skjult hånd lægger nogle af disse forhindringer i vejen for os. Hvis vi kan foretage de nødvendige holdningsjusteringer, kan vi ligesom Marcus Aurelius finde ud af, at "hvad der står i vejen bliver vejen."

Jeg kommer ikke for at begrave blokke, men for at rose dem. Jeg taler om de hastighedsstød, vi møder på livets veje. Nogle gange ligner de faste murstensvægge eller bjerge, der er sat på vores måde. Nogle gange føler vi, at vi er kommet til en dør, der ikke åbner, uanset hvor hårdt vi banker eller hvor mange nøgler vi prøver.

Jeg havde engang nøjagtigt den fornemmelse at komme til en dør i mit liv, der ikke ville åbne. Jeg troede, at alt, hvad jeg mest ønskede, lå bag døren. Men jeg kunne simpelthen ikke komme igennem. Frustreret, udmattet af forsøg, faldt jeg ind i en lænestol en eftermiddag og fik pludselig en spontan vision af min situation. Jeg så mig selv slå, indtil mine knogler var blodige på en stor egetræsdør med jern. Ja, sådan var det.

Et lille filmklip begyndte at udfolde sig i min bevidsthed. Det var den slags drømmefilm, hvor du ikke kun er observatør, men kan træde lige ind i handlingen. Da jeg gled ind i mit andet selvs situation, følte jeg en slags stikkende bag på nakken. Jeg vendte mig - nu helt inde i visionen - for at se en elegant trickster-ish-figur, der vinkede til mig fra et stykke til højre for mig. Han stod midt i en buegang. Bag ham var en scene med stor skønhed med et dejligt hus på en bakke over frugtplantager, tung med frugt og blomstrende træer i fuld blomst. Jeg vidste i det øjeblik, at alt, hvad jeg søgte, lå gennem denne buegang.

Da jeg bevægede mig mod det og derefter gennem det, vendte jeg mig om for at prøve at forstå hele historien. Jeg bemærkede to ting. Mens portvagten med den ene hånd vinkede mig mod mulighedsbuen, med den anden hånd holdt han døren, der havde nægtet mig, lukket fast. Bag døren var der noget i retning af en fængselscelle, et sted for indespærring. Jeg havde spildt mine kræfter i et forgæves forsøg på at sætte mig selv på det forkerte sted.

Jeg bar straks vejledning fra denne vision med sit dramatiske og objektive perspektiv ind i mit liv. Jeg opgav arbejdet med et bestemt projekt og sluttede et bestemt professionelt forhold. Jeg befandt mig snart i en kreativ forstand på det vidunderlige sted med de blomstrende træer.

Jeg lærte af denne oplevelse noget, som jeg mener er relevant for os alle på bestemte tidspunkter med udfordring i livet. Når du føler dig håbløst blokeret, skal du kontrollere, om blokken faktisk er et signal for at vælge en bedre vej frem. Bag den tilsyneladende uovervindelige blok kan der være en portvogter, der modsætter sig dine fremskridt på den vej, som din hverdag har valgt for at få dig til at vende dig om og finde en bedre måde.

Vores blokke kan være vores venner

Dette er kun en af ​​måderne, hvorpå vores blokke kan være vores venner. Vi er muligvis på den rigtige vej, men den vej kan omfatte udfordringer, der er nødvendige test, der kræver, at vi udvikler modet og færdighederne til at gå videre. Som Dion Fortune engang udtrykte det, kan blokken være en "stødblok", som den, der blev brugt af sprintere i starten af ​​et løb.

Ved hver større tærskel i vores livsrejser vil vi sandsynligvis støde på en eller anden form for Boligen på tærsklen, en magt, der udfordrer os til at modige op og stige til et nyt niveau. Over for en sådan udfordring - og den indre modstand, der følger med den - har vi et valg. Vi kan bryde sammen eller bryde igennem.

Jeg går ind for at bryde igennem. Øvelse lærer os, hvornår det kræver at komme videre, på trods af blokken, og hvornår vi skal skifte retning og gå rundt om blokken.

Genoptrykt med tilladelse fra udgiveren,
New World Library, Novato, CA. © 2020 af Robert Moss.
www.newworldlibrary.com
eller 800-972-6657 ekst. 52.

Artikel Kilde

Growing Big Dreams: Manifesting Your Heart's Desires through Twelve Secrets of the Imagination
af Robert Moss.

Growing Big Dreams: Manifesting Your Heart's Desires through Twelve Secrets of the Imagination af Robert Moss.Voksende store drømme er en lidenskabelig, men alligevel praktisk opfordring til at træde igennem portene til drømme og fantasi for at gennemgå hårde tider, påbegynde rejseeventyr uden at forlade hjemmet og vokse en vision om et liv, der er så rigt og stærkt, at det vil slå rod i verden. Vitalt relevant i dag mere end nogensinde, drømme er et værktøj, der er tilgængeligt for alle.

For mere information eller for at bestille denne bog.  Fås også som en Kindle-udgave og som en lydbog.

Flere bøger af denne forfatter.

Om forfatteren 

Robert Moss, forfatter af artiklen: Discovering Aspects of the Self by Looking in a Tarot Mirror

Robert Moss blev født i Australien, og hans fascination af drømmeverdenen begyndte i hans barndom, da han havde tre næsten dødsoplevelser og først lærte måderne hos et traditionelt drømmende folk gennem sit venskab med aboriginerne. Han er skaberen af ​​School of Active Dreaming, en original syntese af moderne drømmearbejde og gammel shamansk og mystisk praksis. Han leder populære workshops over hele verden, herunder en tre-årig træning for lærere i Active Dreaming og online kurser for Shift Network. Besøg ham online på www.mossdreams.com.

Video / Interview med Robert Moss: Growing Big Dreams & Manifesting Your Heart's Desires | Det du er dig

Flere artikler af denne forfatter

Du vil måske også kunne lide

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

INDRE SELVSTEMMER

gruppe af multiraciale individer, der står for et gruppebillede
Syv måder, du kan vise respekt for dit forskellige team (video)
by Kelly McDonald
Respekt er dybt meningsfuldt, men det koster ikke noget at give. Her er måder, du kan demonstrere (og...
elefant, der går foran en nedgående sol
Astrologisk oversigt og horoskop: 16. - 22. maj 2022
by Pam Younghans
Denne ugentlige astrologiske journal er baseret på planetariske påvirkninger og tilbyder perspektiver og ...
foto af Leo Buscaglia fra forsiden af ​​hans bog: Living, Loving and Learning
Sådan ændrer du nogens liv på få sekunder
by Joyce Vissell
Mit liv blev ændret dramatisk, da nogen tog det sekund for at påpege min skønhed.
et sammensat fotografi af en total måneformørkelse
Astrologisk oversigt og horoskop: 9. - 15. maj 2022
by Pam Younghans
Denne ugentlige astrologiske journal er baseret på planetariske påvirkninger og tilbyder perspektiver og ...
05 08 udvikling af medfølende tænkning 2593344 afsluttet
Udvikling af medfølende tænkning over for dig selv og andre
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Når folk taler om medfølelse, henviser de for det meste til at have medfølelse med andre...
en mand, der skriver et brev
At skrive sandheden og lade følelserne flyde
by Barbara Berger
At skrive ting ned er en god måde at øve sig i at fortælle sandheden på.
et ungt par, iført beskyttelsesmasker, stående på en bro
En bro til helbredelse: Kære Corona Virus...
by Laura Aversano
Coronavirus-pandemien repræsenterede en strømning i vores psykiske og fysiske virkelighedssfærer, der...
en siluhette af en person, der sidder foran ord som medfølende, opmærksom, accepterende osv.
Daglig inspiration: 6. maj 2022
by Marie T, Russell, InnerSelf.com
Hvilken slags lærer bor der i dit hoved?
Rekindling af vores kreative brand belønner os med kraft og energi
Rekindling af vores kreative brand belønner os med kraft og energi
by Nora Caron
I os selv indeholder vi frø til stor kreativitet. Vi er normalt bange for vores egne kræfter, så ...
Frigørelse handler ikke om at være kold og fjern
Frigørelse handler ikke om at være kold og fjern
by Nora Caron
Da jeg voksede op, havde jeg mange problemer med at tage afstand fra andres problemer. Jeg havde hver…
Selvtillid er vores eneste guide til den usynlige vej
Selvtillid er vores eneste guide til den usynlige vej
by Charles Eisenstein
Når alderen vender, er millioner af mennesker banebrydende for en overgang fra den gamle verden til den nye. Det…

MEST LÆS

05 08 udvikling af medfølende tænkning 2593344 afsluttet
Udvikling af medfølende tænkning over for dig selv og andre (video)
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Når folk taler om medfølelse, henviser de for det meste til at have medfølelse med andre...
shopping når gud elsker dig 4 8
Hvordan det at føle sig elsket af Gud reducerer udgifterne til selvforbedring
by Duke University
Kristne, der er åndelige eller religiøse, er mindre tilbøjelige til at købe selvforbedrende produkter...
branins grå og hvid substans 4 7
Forstå hjernens grå og hvide stof
by Christopher Filley, University of Colorado
Den menneskelige hjerne er et organ på tre pund, der stort set forbliver en gåde. Men de fleste har hørt...
øjne forudsiger sundhed 4 9
Hvad dine øjne afslører om dit helbred
by Barbara Pierscionek, Anglia Ruskin University
Forskere ved University of California, San Diego, har udviklet en smartphone-app, der kan...
billede af en persons bare fod stående på græsset
Praksis til at jorde og genvinde din forbindelse til naturen
by Jovanka Ciares
Vi har alle denne forbindelse til naturen og til hele verden: til jorden, til vand, til luft og til...
05 08 udvikling af medfølende tænkning 2593344 afsluttet
Udvikling af medfølende tænkning over for dig selv og andre
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Når folk taler om medfølelse, henviser de for det meste til at have medfølelse med andre...
en mand, der skriver et brev
At skrive sandheden og lade følelserne flyde
by Barbara Berger
At skrive ting ned er en god måde at øve sig i at fortælle sandheden på.
foto af Leo Buscaglia fra forsiden af ​​hans bog: Living, Loving and Learning
Sådan ændrer du nogens liv på få sekunder
by Joyce Vissell
Mit liv blev ændret dramatisk, da nogen tog det sekund for at påpege min skønhed.

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.