Selvhjælp

Dette liv er vores: Hvad vælger vi at gøre med det?

står i det ydre rum og ser på Jorden
Billede af Stephen Keller 


Fortalt af Marie T. Russell

Se videoversionen her.

Selvom intet i verden virkelig tilhører os, er vores liv en ting, der tilhører os. Vi har ansvaret for dem fuldstændigt. Vi kommer til at træffe valg, sætte mål og vælge den retning, som vi ønsker, at vores liv skal udvikle sig i.

Kompleksitet

Som vi alle ved, er livet ikke enkelt. Det er ikke kun et spørgsmål om at sætte et mål og så vide, at vi når det, uanset hvad. Der er så mange variabler... ikke kun hvad vi gør, men hvad andre også gør.

Selv vores fysiske krop, selvom den også uden tvivl også er vores, er kompleks og påvirket af mange eksterne såvel som interne faktorer. Vores krop er vores, men den har også sin egen funktionsmåde.

Alligevel, selv med al livets kompleksitet, er der altid en simpel tråd bag det hele. Vi skal vælge vores holdning. Ingen kan påtvinge os en holdning. Og vores holdning sætter tonen for vores liv. Så hvilke holdninger vælger du?

Ær dine følelser

Når vi føler os ude af sync med vores liv, kan vi finde et fingerpeg om årsagen ved at få adgang til vores følelser. Enhver disharmoni i dit væsen vil blive udtrykt gennem dine følelser.

Når vi ikke er opmærksomme på vores følelser, forbliver energiblokeringen og opbygges og kan bryde ud på skadelige måder. Det er bedst at lære at tune ind på vores følelser i stedet for at ignorere og undertrykke dem. De er der af en grund. De har et budskab at dele.

Hvad føler du lige nu? Er du glad? Trist? Vred? Deprimeret? Glad? Forvirret? Hvad fortæller dine følelser dig om, hvad der foregår eller ikke foregår i dit liv. Ær dig selv ved at ære dine følelser og lytte til de budskaber og indsigter, de fører dig til.

Håndter din smerte

Smerte er en følelse, der er meget personlig. Da en læge bliver bedt om at give et tal for mine smerter, fra 1 til 10, er jeg rådvild. Hvordan vurderer du din smerte? Medmindre det selvfølgelig er ulidelig, så vil du vælge et tal, der er højere end 10. Men ellers... er det en 3, en 5, en 7? Det er så personlig en oplevelse, at det virker svært at katalogisere det på en skala fra 1 til 10.

Men hvad med smerte, der ikke er fysisk... som et knust hjerte, eller den smerte, du føler fra en vens forræderi, eller vrede, der er rettet din vej. Hvordan kan du kategorisere den slags smerte ved at tildele den et nummer? Det eneste, vi ved, er, at vi har ondt, og at det nogle dage gør mere ondt end andre. 

Smerte, ligesom følelser, skal anerkendes og æres. Ja, beæret! Smerte kommer med sit eget budskab og livslektion. Jo hurtigere vi kan komme i kontakt med det, vi skal lære af det, jo hurtigere vil vi være i stand til at komme videre og blive befriet for dens grådige fangarme. Smerte vil nære sig vores energi, indtil vi forstår dens gave og transformerer den til en velsignelse snarere end en forbandelse.

Livet er aldrig statisk

Vores liv er aldrig statisk. Det er i gang og udvikler sig konstant. Og efterhånden som vi udvikler os på vores livsvej, kan vi også udvikle os ved at vælge at helbrede fra tidligere begivenheder og traumer.

Når vi forbliver fikserede i nag og vrede, udvikler vi os ikke... vi helbreder ikke. Livet vil forsøge at hjælpe os med at nå en tilstand af harmoni ved at sende beskeder, udfordringer og opgaver for at fremme os på vejen til vækst og helbredelse.

Og selvfølgelig har vi altid valget mellem at udvikle os sammen med livet, eller forblive fast i vores gamle mønstre og holdninger. Men at vælge at vokse er livets naturlige vej og den nemmeste. At gå imod livets strøm er en kamp. At give slip på fortidens energiske byrder, selvom fortiden var for blot 10 minutter siden, skaber en smidigere livsrejse med bedre resultater, fysisk og mentalt.

Hvad længes du efter?

Vi længes alle efter noget på forskellige tidspunkter i vores liv. Når vi er syge, længes vi efter sundhed. Når vi føler os trætte, ønsker vi mere energi. Hvis vi er blakke, vil vi have flere penge. Når vi er triste, ser vi frem til at få det bedre. 

Vi længes efter det modsatte af det, vi oplever, eller i det mindste efter en forbedring af det. Vi længes efter og søger løsningen på vores problemer. Men længsel og søgen får ikke noget til at ske af sig selv.

Ja, vi skal have tro på fremtiden, men vi skal også handle. Begge disse vil hjælpe med at opfylde det, vi længes efter. Vi skal have troen på, at vi når den anden side af vores situation. Og vi er nødt til at tage alle de handlinger, vi skal tage, for at få disse ting til at ske. 

Alt, hvad jeg giver liv til, lever

Vores liv er, hvad vi gør det til. Uanset hvad vi giver energi til, er det, der vil leve i os og komme fra os.

Hvis vi giver liv til frygt, vrede, vrede, misundelse... er det det, der vil leve i os og komme fra os. Hvis vi i stedet giver liv til kærlighed, generøsitet, autenticitet, glæde, overflod, er det det, der vil leve i os og komme fra os. 

Valget er som altid vores. Hvilken slags liv ønsker vi? En kærlig? glad? opfyldt? Så, som vi ønsker, skal vi også være det. Hvis vi vil have kærlighed i vores liv, skal vi være kærlige. Hvis vi vil have glæde, skal vi udstråle glæde. Hvis vi ønsker fred og vitalitet, er det det, vi skal nære i vores hjerte og vores væsen, så det kan komme til udtryk eksternt. Vores liv er, hvad vi gør det til. 

Lever bevidst

Her er en vidunderlig bekræftelse, der kan hjælpe med at sætte tonen og fokus for vores liv, hver eneste dag. Den er genoptrykt fra bogen Dette liv er dit:

Bekræftelse for i dag

Denne dag er for mig. De timer jeg vil leve igennem i dag
     er for mig.

Dagen er lagt foran mig, et vildt landskab,
     et tomt lærred.

Det mig, der er mere end mig, det mig, der er ren ånd
     gennemsyret af al visdom og kærlighed, sætter scenen
     og indtager scenen i dag.

Må enhver beslutning, jeg vil træffe i dag
     pleje velvære.

Taknemmelig for, at jeg kan vælge mit syn og min holdning,
     Jeg tæmmer det vilde og dulmer stormene.

Jeg går i helhed og maler et portræt af
     min sande identitet.

I dag vil jeg tage mig af min krops behov
     med særlig omhu.

Jeg vil kærligt forsørge mig selv
     med sunde valg.

Jeg vil vælge inspiration som min guide 
     for alt, hvad jeg vælger at gøre i dag.

Jeg ved, at hvad end jeg lukker ind -- ved at se det, læse det,
     at høre det eller deltage i det -- påvirker mig.

Jeg vil have mit sind og mit hjerte engageret i
     livsforstærkende, meningsskabende øjeblikke.

Jeg vælger at leve bevidst i dag. 


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Artikel inspireret af:

Dette liv er dit

Dette liv er dit: Opdag din magt, kræve din helhed, og helbred dit liv
af Linda Martella-Whitsett og Alicia Whitsett

bogomslag til This Life Is Yours: Discover Your Power, Claim Your Wholeness, and Heal Your Life af Linda Martella-Whitsett og Alicia WhitsettHelbred dit liv og opdag, hvordan alt kan være rigtigt, selv når omstændighederne er forkerte. Dette er en bog om at heale hele dig selv; en bog om at blive bevidst og opdage det evige og ubrydelige dig. Forfatterne tager læserne med på en opdagelsesrejse; en rejse, hvor hver læser vil opdage redskaber til deres helhed og personlige kraft. 

Fyldt med anekdoter og tilbyder praktiske øvelser viser forfatterne, hvordan vi kan helbrede og vokse. Det er en bog, der viser læsere, uanset omstændighederne, hvordan man lever et lysfyldt, kraftfuldt og glædeligt liv.

Info / Bestil denne bog.  Fås også som Kindle-udgave, lyd-cd og lydbog. 


Om forfatteren

Marie T. Russell er grundlæggeren af InnerSelf Magazine (grundlagt 1985). Hun producerede og var vært for en ugentlig radiostation i South Florida, Inner Power, fra 1992-1995, der fokuserede på temaer som selvværd, personlig vækst og velvære. Hendes artikler fokuserer på transformation og forbindes igen med vores egen indre kilde til glæde og kreativitet.

Creative Commons 3.0: Denne artikel er licenseret under en Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0-licens. Tilskriv forfatteren: Marie T. Russell, InnerSelf.com. Link tilbage til artiklen: Denne artikel blev oprindeligt vist på InnerSelf.com


  

Flere artikler af denne forfatter

Du vil måske også kunne lide

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

MEST LÆS

hvorfor varmepumper 6 12
Hvorfor varmepumper og solpaneler er afgørende for det nationale forsvar
by Daniel Cohan, Rice University
Solpaneler, varmepumper og brint er alle byggesten i en ren energiøkonomi. Men er…
oplader ude af stand 9 19
Ny USB-C-opladerregel viser, hvordan EU-regulatorer træffer beslutninger for verden
by Renaud Foucart, Lancaster University
Har du nogensinde lånt en vens oplader kun for at finde ud af, at den ikke er kompatibel med din telefon? Eller…
fødevarer sundere, når de tilberedes 6 19
9 grøntsager, der er sundere, når de koges
by Laura Brown, Teesside University
Ikke al mad er mere nærende, når den spises rå. Nogle grøntsager er faktisk mere...
kommunikere med dyr 6 12
Hvordan man kommunikerer med dyr
by Marta Williams
Dyr forsøger altid at trænge igennem til os. De sender os konstant intuitive beskeder...
intermetten faste 6 17
Er intermitterende faste faktisk godt for vægttab?
by David Clayton, Nottingham Trent University
Hvis du er en person, der har tænkt på at tabe dig eller har ønsket at blive sundere i de sidste par...
social stress og aldring 6 17
Hvordan social stress kan fremskynde immunsystemets aldring
by Eric Klopack, University of Southern California
Efterhånden som mennesker bliver ældre, begynder deres immunsystem naturligt at falde. Denne ældning af immunsystemet,...
opgradering af din personlighed 6 12
Trænger din personlighed til at blive opgraderet?
by Erik Maisel
Hvis du er modig nok til at vurdere din personlighed og nå frem til nogle konklusioner om, hvad...
spædbarns amnesi 6 9
Hvorfor du ikke kan huske at blive født, at lære at gå eller at sige dine første ord
by Vanessa LoBue, Rutgers University
På trods af at folk ikke kan huske meget før de er 2 eller 3 år, tyder forskning på, at...

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.