Horoskop

Horoskopuge: 31. maj - 6. juni 2021

Horoskopuge: 31. maj - 6. juni 2021
Billede af Enrique Meseguer 


Fortalt af Pam Younghans.

Videoversion

Nuværende uge

Astrologisk oversigt: 31. maj - 6. juni 2021

Astrolog Pam Younghans skriver denne ugentlige astrologiske tidsskrift baseret på planetariske påvirkninger og tilbyder perspektiver og indsigter, der kan hjælpe dig med at udnytte de nuværende energier bedst muligt. Denne kolonne er ikke beregnet som forudsigelse. Din egen oplevelse vil blive mere specifikt defineret ved transmissioner til dit personlige diagram.

Fremhævede aspekter til denne uge:

Alle de anførte tider er Pacific Daylight Time. (For Eastern Time, tilføj 3 timer; For Greenwich Mean Time, tilføj 7 timer.)

MON: Venus semisquare Uranus, Sun conjunct North Node, Venus sesquiquadrate Saturn
TI: Sol sesquiquadrate Pluto
WED: Sidste kvartal Månen 12:24 PDT, Solsekstil Chiron, Venus går ind i kræft, Mars firkant Eris
KOLLEKTION: Soltrin Saturn, Venus trine Jupiter
SAT: Kviksølvfirkant Neptun, Mars overfor Pluto

****

I DENNE TID mellem formørkelser kan det være svært at finde vores lejer i fysisk virkelighed. Livet virker lidt surrealistisk i hele denne to-ugers periode. Det kan føles som om vi svæver over tidslinjen, og vi har en følelse af at vente på, at der sker noget, for at "den anden sko falder."

Og selvfølgelig er vi lidt af en "vent og se" -tilstand, når vi forventer den anden store begivenhed i denne formørkelsessæson, den delvise solformørkelse den 10. juni. Vi bevæger os også gennem den aftagende halvdel af månecyklussen nu, når vores arbejde handler mindre om fremadgående bevægelse og mere om gennemgang og frigivelse. Forståelsen af, hvad vi har brug for at kassere, og hvilke skift vi er klar til at udføre, vil blive dybere, når vi går ind i Månens sidste kvartal-fase denne onsdag. 

Det lyder måske ligesom en mere stille uge er ved at udfolde sig, men anden planetarisk aktivitet i kalenderen fortæller os andet. Planeten Mars, navnebror til krigsguden, er i en kardinal T-firkantet konfiguration med Eris og Pluto i denne uge. Den røde planet vil være nøjagtigt kvadratisk forstyrrende Eris på onsdag og overfor krævende Pluto på lørdag. 

Hver af disse hårde aspekter er i sig selv en stærk energi, men det er også vigtigt at vide, at Mars vil aktivere indflydelsen fra den igangværende Pluto-Eris-plads. Det aspekt ved borddrejning har arbejdet med os i mindst to år nu. Det var nøjagtigt tre gange i 2020 og vil perfektionere to gange mere i 2021, inden planeterne bevæger sig, og spændingen langsomt begynder at lindre.

VI LÆRER meget om Eris, når vi oplever virkningerne af denne Pluto-Eris-firkant. Som altid når et "nyt" planetarisk objekt opdages, ser astrologer nøje, hvordan dets indflydelse manifesterer sig i årene og årtierne derpå, og uddyber vores forståelse af den nykommers intentioner og effekter. Vi tager også hensyn til symbolikken for det navn, det blev givet. 

Det ser tydeligt ud på dette tidspunkt, at Eris, selvom den blev opkaldt efter gudinden for utilfredshed, har langt mere dybde end den mytiske gudes overfladiske egoistiske opførsel. Selvom det er sandt, at Eris ser ud til at skabe problemer, uanset hvor det går, har "problemer" til tider højere formål bag sig. Ligesom de andre planetariske objekter i vores solsystem har Eris både en højere og en lavere vibrationssignatur.

PÅ DEN ENE SIDE, kan vi se Pluto-Eris-pladsen demonstreres i den "alt, hvad der betyder noget, er at jeg får hvad jeg vil" adfærd, som vi læser om i nyhederne. Den egoistisk motiverede side af Eris synes ikke at være ligeglad med virkningen af ​​dens handlinger på andre. Når den aktiveres af det hårde aspekt for Pluto, forårsager denne selvorienterede adfærd betydelig forstyrrelse og endda vold.

Men vi ser også den højere vibrationsside af Eris på arbejde i disse dage. Pluto er den store åbenbarer, og dens firkant for Eris har afsløret de store dysfunktioner i det nuværende samfund. Pluto-Eris-pladsen har trukket gardinet tilbage på grund af social uretfærdighed og magtmisbrug, der indtil nu er blevet ignoreret eller fejet under tæppet.

Selvom dette er en global indflydelse, og alle nationer og samfund har at gøre med energierne på Pluto-Eris-pladsen, kan dens virkninger være særlig tydelige i De Forenede Stater. Denne nation er, når den nærmer sin 245-årsdag i juli, i begyndelsen af ​​sin første Pluto-tilbagevenden. Dette er ofte når et lands skygge udsættes, så mørket kan renses og en genfødsel kan forekomme.

SOM MARS TRIGGERS denne Pluto-Eris-plads i denne uge, kan vi forvente en vis omvæltning. Vi vil sandsynligvis se bevis for Eris 'egoistiske egenskaber; med dværgplaneten i impulsiv Vædderen, kan det være særligt svært at indeholde den skyggeside, hvis et individ er udsat for aggressiv opførsel.

Der bør også være et andet lag af åbenbaring og respons inden for områderne social retfærdighed og udnyttelse af dem, der er blevet betragtet som en eller anden måde "mindre end". Hvor Eris træder, vil kontrovers helt sikkert følge. Og Mars, der i øjeblikket er i beskyttende kræft, kan hurtigt bryde ud af vrede og forsvarsevne, hvis den føler sig truet.

FOR HVER AF OS, har vi en mulighed for at se, hvordan vi styrer vores energi, når vi føler os magtløse eller defensive, ude af stand til at kontrollere en situation efter vores smag. Hvis vrede virker som et passende svar, bliver vi nødt til at finde et udløb for den påståelige impuls, en der tilføjer lysets udvidelse snarere end at øge skyggen. 

Vi skal også være forsigtige med ikke at køre nogen, vi er uenige med, længere ind i deres hjørne i denne uge. Denne T-firkant kan være dybt splittende, hvis den ikke håndteres korrekt, da folk holder deres vagt op og kan være uvillige til at blødgøre deres holdning, når de bliver udfordret.

SOM ALTID, der er anden planetarisk aktivitet i denne uge, skønt Mars-Eris-Pluto T-firkanten er langt den stærkeste indflydelse. Her er de daglige aspekter med mine korte fortolkninger. Bemærk, at der ikke er nogen væsentlige aspekter, der passer perfekt fredag ​​eller søndag, selvom disse dage kan være begivenhedsrige på grund af T-pladsen.

Mandag 
Venus semisquare Uranus og sesquiquadrate Saturn: Ubehag i forhold, når vi prøver at være tro mod os selv, samtidig med at vi opretholder en langsigtet forpligtelse over for en ven eller en elsket.
Solkonjunkt Nordknude: En mulighed for at tilpasse sig menneskehedens højere skæbne, som inkluderer indbegrebet af fordomsfrihed og ikke-dømmende kommunikation.
 
Tirsdag
Sol sesquiquadrate Pluto: En potentiel magtkamp. Vær forsigtig med at forsøge at manipulere situationer eller bruge intimidering på grund af frygt for forandring. 
 
Onsdag
Sidste kvartal Månen 12:24 PDT: Se ovenfor.
Solsextil Chiron: En mulighed for helbredelse og accept, baseret på at tage sig tid til virkelig at lytte.
Venus går ind i kræft: Vi føler os stærkere beskyttende over for kære, når Venus rejser gennem kræft fra 2. til 27. juni. Der er et større behov for at pleje og blive næret nu og måske en stærkere tilknytning til familien.
Mars-pladsen Eris: Se ovenfor.
 
Torsdag
Soltrin Saturn: En stabiliserende indflydelse, der hjælper os med at opretholde et niveau af rolig objektivitet under skiftende omstændigheder.
Venus trine Jupiter: Generøsitet af hjerte og medfølelse hjælper os med at risikere at tage dybt hensyn til andre og åbne døre til nye forhold. 
 
lørdag
Mercury square Neptun: Noget forvirring i kommunikationen, især med Mercury nu retrograd. Denne energi bruges bedst til personlig journalisering eller meditation snarere end at forsøge at udtrykke vores tanker konkret for andre.
Mars overfor Pluto: Se ovenfor.

*****

HVIS DIN Fødselsdag er denne uge: I år, på trods af fortsat ustabilitet i verden, er du i stand til at finde din egen jordforbindelse og retning. Tid brugt i egenomsorg er især vigtig, da det forbedrer din selvtillid og at vide, at du kan udrette det, du tænker på. Dine kommunikationsevner, hvad enten det er mundtligt eller skriftligt, er især nyttige nu, når du fokuserer på at opfylde dine mål og dit højere livsformål. (Solar Return Sun sextil Chiron, trine Saturn, konjunkt nordknude)

*****

WEBINAR REPLAY: Hvis du gik glip af mit seneste webinar, der dækker maj-august 2021 - ingen bekymringer! Du kan stadig købe replay og kalendere. Send bare en e-mail med "Webinar Replay" i emnelinjen til Denne e-mailadresse bliver beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se., og jeg svarer med detaljer.

*****

OVERSÆTTELSE OG AUDIO / VIDEO-VERSION: Denne ugentlige journal er nu optaget (på engelsk) OG teksten transskriberes til 22 sprog! Du ser en række flag under "Tilgængelige sprog" øverst til højre. Og der er muligheder for at lytte til lyden (på engelsk) eller se en video direkte under billedet (se øverst på siden).

Journaljournalen opdateres normalt søndag aften, hvor optagelserne vises sent søndag eller mandag afhængigt af din tidszone. Del disse oplysninger med dem, der kan have gavn af det.

*****

I de foregående uger af Astrological Journal, Klik her.

*****

Om forfatteren

Pam YounghansPam Younghans er en professionel astrolog, redaktør og forfatter. Hun bor i et tømmerhus nordøst for Seattle, Washington sammen med sine elskede dyrekammerater. Hun har fortolket diagrammer professionelt i over 25 år. Hvis du er interesseret i en astrologi læsning, e-mail Denne e-mailadresse bliver beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se., eller skriv en besked på 425.445.3775.

For mere information om NorthPoint Astrology-tilbud, besøg venligst northpointastrology.com eller besøg hende Facebook-side.
 


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Flere artikler af denne forfatter

Du vil måske også kunne lide

INDRE SELVSTEMMER

internet firma logoer
Hvorfor Google, Facebook og Internettet er en svigtende menneskelighed og små kritikere
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Det, der bliver mere og mere indlysende, er den mørke side, der opsluger internettet og spreder sig ...
Fuldmåne på nattehimlen
Horoskop Aktuel uge: 18. - 24. oktober 2021
by Pam Younghans
Denne ugentlige astrologiske journal er baseret på planetariske påvirkninger og tilbyder perspektiver og ...
pige iført en Covid -maske udenfor med en rygsæk på
Er du klar til at tage masken af?
by Alan Cohen
Desværre har Covid -pandemien været en hård tur for mange mennesker. På et tidspunkt vil turen være ...
pige iført en hat dybt i tanken
Læg et nyt spin på vores tanker og oplevelser
by Jude Bijou
Hvad der foregår i verden, er bare sådan det er. Hvordan vi fortolker andre mennesker, ting og ...
illustration af en filmstrimmel med forskellige naturskønne billeder på hver ramme
Design en ny fremtid for dig selv
by Carl Greer PhD, PsyD
I den fysiske verden har ting en fortid og en fremtid, en begyndelse og en ende. For eksempel er jeg…
lærer står foran elever i et åbent klasseværelse
Bliver passioneret om offentlig uddannelse igen
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Vi er næsten alle heldige at have nogen i vores liv til at opmuntre og motivere os og prøve at vise ...
mennesker, der går og cykler gennem en park
Find din vej og flyd med livets mysterium
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Liv. Det er noget, vi alle har til fælles, uanset vores religion, vores race, vores køn, vores ...
Blomst vokser gennem et kædeleddshegn
Så mange spørgsmål ... Så mange svar?
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Vi går gennem livet med så mange spørgsmål. Nogle er enkle. Hvad dag er det? Hvad skal jeg have til…
Sollys som medicin
Sollys som medicin
by Richard Hobday, MSc, ph.d.
Gennem historien er sollys blevet brugt til at forebygge og helbrede en lang række sygdomme, og et par ...
Det er vigtigt nu at udvide vores opmærksomhed og hæve vores holdning
Det er vigtigt nu at udvide vores opmærksomhed og hæve vores holdning
by Sue Patton Thoele
Samfundet har desperat brug for den tempererende og respektfulde energi af feminin styrke. Kineserne ...
Holder du tilbage fra at udtrykke dit sande selv?
Holder du dig tilbage fra at udtrykke dit sande selv?
by Marie T. Russell
Vi har undertrykt mange af vores følelser, hvad enten de betragtes som 'gode' eller 'dårlige' ...

MEST LÆS

Hvordan at leve på kysten er forbundet med dårligt helbred
Hvordan at leve på kysten er forbundet med dårligt helbred
by Jackie Cassell, professor i primærplejeepidemiologi, honorær konsulent i folkesundhed, Brighton og Sussex Medical School
De usikre økonomier i mange traditionelle badebyer er faldet endnu mere siden ...
De mest almindelige problemer for jordengle: kærlighed, frygt og tillid
De mest almindelige problemer for jordengle: kærlighed, frygt og tillid
by Sonja Grace
Når du oplever at være en jordengel, vil du opdage, at tjenestens vej er fyldt med ...
Hvordan kan jeg vide, hvad der er bedst for mig?
Hvordan kan jeg vide, hvad der er bedst for mig?
by Barbara Berger
En af de største ting, jeg har opdaget at arbejde med kunder hver dag, er, hvor ekstremt svært det er ...
Hvilke mænds roller i 1970'erne Anti-sexismekampagner kan lære os om samtykke
Hvilke mænds roller i 1970'erne Anti-sexismekampagner kan lære os om samtykke
by Lucy Delap, University of Cambridge
Antiseksistisk mænds bevægelse fra 1970'erne havde en infrastruktur af magasiner, konferencer, mænds centre ...
Ærlighed: Det eneste håb om nye forhold
Ærlighed: Det eneste håb om nye forhold
by Susan Campbell, ph.d.
Ifølge de fleste af de singler, jeg har mødt på mine rejser, er den typiske dating-situation fyldt ...
Chakra Healing Therapy: Dans mod den indre mester
Chakra Healing Therapy: Dans mod den indre mester
by Glen Park
Flamencodans er en fornøjelse at se på. En god flamencodanser udstråler en sprudlende selvtillid ...
At opgive alt håb kan være en fordel for dig
At opgive alt håb kan være en fordel for dig
by Jude Bijou, MA, MFT
Hvis du venter på en forandring og er frustreret over, at det ikke sker, kan det måske være en fordel at ...
En astrolog introducerer de ni farer ved astrologi
En astrolog introducerer de ni farer ved astrologi
by Tracy Marks
Astrologi er en stærk kunst, der er i stand til at forbedre vores liv ved at sætte os i stand til at forstå vores egne ...

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Market
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.