Parenting

Hvorfor personer med ADHD er begavede og kreative

Hvorfor personer med ADHD er begavede og kreative

Jeg var i Indien i 1993 for at hjælpe med at styre et samfund for forældreløse og blinde børn på vegne af en tysk velgørenhed. I løbet af monsonsæsonen, ugen med det store jordskælv i Hyderabad, tog jeg en togtur hele dagen næsten hele vejen over subkontinentet (fra Bombay gennem Hyderabad til Rajamundri) for at besøge en uklar by nær Bengalbugten. I togkammeret med mig var flere indiske forretningsfolk og en læge, og vi havde masser af tid til at tale, da landet fløj forbi fra solopgang til solnedgang.

Jeg var nysgerrig efter, hvordan de så vores børn, der blev diagnosticeret som ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), og spurgte: "Er du bekendt med de typer mennesker, der ser ud til at have lyst til stimulering, men alligevel har svært ved at forblive med noget fokus i en periode på tid? De hopper måske fra karriere til karriere og undertiden endda fra forhold til forhold og synes aldrig at slå sig ned i et job eller ind i et liv med en person - men hele tiden forbliver de utroligt kreative og opfindsomme. "

"Ah, vi kender denne type godt," sagde en af ​​mændene, de tre andre nikkede enigt.

"Hvad kalder du denne personlighedstype?" Jeg spurgte.

"Meget hellig," sagde han. "Disse er gamle sjæle, nær slutningen af ​​deres karmiske cyklus."

Igen nikkede de tre andre enighed, måske lidt mere kraftigt som svar på mit forskrækkede blik.

"Gamle sjæle?" Jeg stillede spørgsmålstegn ved at tænke på en meget mærkelig beskrivelse for dem, som amerikanske psykiatere har diagnosticeret som havende en bestemt lidelse.

”Ja,” sagde lægen. "I vores religion tror vi, at formålet med reinkarnation til sidst er at frigøre sig fra verdslig sammenfiltring og ønske. I hver levetid oplever vi visse lektioner, indtil vi endelig er fri for denne jord og kan fusionere ind i Guds enhed. Når en sjælen er meget tæt på slutningen af ​​disse tusindvis af inkarnationer, han må tage et par livstider for at gøre mange, mange ting - for at rydde op i de små tråde, der er tilbage fra hans tidligere liv. "

”Dette er en mand meget tæt på at blive oplyst,” tilføjede en forretningsmand. "Vi har stor respekt for sådanne individer, skønt deres liv kan være vanskelige."

En anden forretningsmand løftede en finger og greb ind. "Men det er gennem vanskelighederne ved sådanne liv, at sjælen renses."

De andre nikkede enighed.

"I Amerika betragter de denne opførsel som en indikation af en psykiatrisk lidelse," sagde jeg.


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Alle tre så forskrækket ud og lo derefter.

”I Amerika betragter du også vores mest hellige mænd, vores yogier og svømmer, for skøre mennesker,” sagde lægen med et strejf af tristhed i stemmen. "Således er det med forskellige kulturer. Vi lever i forskellige verdener."

ADHD Mad eller Holy? Forstyrret eller kvalificeret?

Vi i vores vestlige verden har sådanne "hellige" og næsten oplyste mennesker blandt os, og vi siger, de må være gale. Men som vi er ved at se, kan de i stedet være vores mest kreative individer, vores mest ekstraordinære tænkere, vores mest geniale opfindere og pionerer. Børnene blandt os, som vores lærere og psykiatere siger er "uordnede", kan faktisk have et sæt evner - et færdighedssæt - der var nødvendigt for menneskehedens overlevelse i fortiden, der har skabt meget af det, vi skatten i vores nuværende "livskvalitet", og det vil være afgørende for overlevelsen af ​​menneskeheden i fremtiden.

Der er enorm magt i, hvordan vi vælger at se, hvad der sker omkring os, og det er utroligt vigtigt, når vi overvejer, hvordan vi bedst kan kende vores børn og give dem den opdragelse, de har brug for - en opdragelse, der får dem til at blive sunde, glade, fungerende voksne. Udgangspunktet for denne bog er, at børn, der har det, vi er kommet til at kende som ADHD, er vigtige og vitale gaver til vores samfund og kultur og i den største forstand kan være en ekstraordinær gave til verden. Derudover tilbyder denne bog for de voksne, der er blevet diagnosticeret eller defineret på samme måde, en ny måde at forstå sig selv og deres forhold til verden på - en måde, der bringer indsigt, empowerment og succes.

Genetik og forskelle i ADHD 

Den lange historie om menneskeheden har givet os - nogle af os mere end andre - et sæt forkærligheder, temperamenter og evner, der bæres gennem vores genetiske sammensætning. Disse færdigheder var ideel til livet i den evigt skiftende verden af ​​vores gamle forfædre, og, som vi nu har opdaget, er også ideel til den hurtigt skiftende moderne verden af ​​cyberspace og udbredte økologiske og politiske kriser, der kræver hurtig reaktion. Jeg vil kalde denne genetiske gave Edison-genet efter Thomas Edison, der bragte os elektriske lys og grammofoner og film og bogstaveligt talt ti tusind andre opfindelser. Han er modellen for den slags indflydelse et velplejet barn, der bærer dette gen, kan have på verden.

Mens jeg primært henviser til DRD4-genet, er videnskaben om genetik embryonisk med nye opdagelser, der gøres hver dag. Ingen tvivl om, at vi inden længe vil have en bedre, mere komplet liste over specifikke gener, der udgør det, som Dave deBronkart først kaldte "Edison-træk" tilbage i 1992, og Lucy Jo Palladino udvidede betydeligt i 1997 i sin vidunderlige bog Edison-træk. For øjeblikket bruger jeg dog den nyttige stenografi af "Edison-genet."

Da Edisons skolelærer smed ham ud af skolen i tredje klasse for at være uopmærksom, fidgety og "langsom", blev hans mor, Nancy Edison, en veluddannet datter til en presbyteriansk minister, dybt fornærmet af skolemesterens karakterisering af hendes søn. Som et resultat trak hun ham ud af skolen. Hun blev hans lærer fra da til den dag, hvor han alene gik ud for at arbejde for jernbanerne (opfandt i sine første måneders beskæftigelse en jernbanetiming og signalanordning, der blev brugt i næsten et århundrede). Hun troede på ham og ville ikke lade skolen forkaste sin egen tro på sig selv. Som et resultat af den ene mors indsats er verden et helt andet sted.

Er ADHD et Edison-træk eller Edison-gen

"Ah, men vi må ikke knuse disse børn!" nogle siger. Overvej dette: Edison opfandt i en alder af seksten den enhed, der revolutionerede telegrafkommunikation. Det startede ham på en livslang opfindelseskarriere, der førte til pæren, mikrofonen, film og elektrificering af vores byer. Ville verden have haft det bedre, hvis han var blevet disciplineret til at "opføre sig selv"?

Hvorfor personer med ADHD er begavede og kreative?

Børn og voksne, der bærer dette gen, har og tilbyder flere gaver, både individuelt og som medlemmer af vores samfund. Nogle gange genkendes, fortolkes fejlagtigt eller endda straffes disse gaver, og som et resultat ender disse ekstraordinære børn med at blive fordærvet, bedøvet eller shuntet i specialundervisning. Resultatet er, at de ofte bliver reaktive: muttede, vrede, trodsige, oppositionelle og i ekstreme tilfælde selvmordede. Nogle voksne fra Edison-genet står over for de samme problemer og bærer skolens sår med sig i voksenalderen og ofte finder de sig i job, der er bedre tilpasset stabilitet end kreativitet.

Hvad definerer nøjagtigt dem, der bærer denne genetiske sammensætning? Edison-genbørn og voksne er af natur:

1. Entusiastisk
2. Kreativ
3. Uorganiseret
4. Ikke-lineær i deres tænkning (de springer til nye konklusioner eller observationer)
5. Innovativt
6. Let distraheret (eller, for at sige det anderledes, let tiltrukket af nye stimuli)
7. I stand til ekstraordinær hyperfokus
8. Forståelse af hvad det betyder at være en "outsider"
9. Bestemt
10. Excentrisk
11. Let keder sig
12. Impulsiv
13. Iværksætter
14. Energisk

Alle disse kvaliteter får dem til at være naturlige:

1. Opdagelsesrejsende
2. Opfindere
3. Opdagere
4. Ledere

Dem, der bærer dette gen, befinder sig imidlertid ofte i miljøer, hvor de tvinges, trues eller skohornes i et klasseværelse eller job, der ikke passer. Når børn fra Edison-gen ikke genkendes for deres gaver, men i stedet får at vide, at de er uordnede, ødelagte eller fiaskoer, opstår der en stor følelsesmæssig og åndelig såring. Dette sår kan medføre alle mulige problemer for børn, for de voksne, de vokser ind i, og for vores samfund.

ADHD skaber strålende opfindere og iværksættere

Jeg og mange forskere, undervisere, læger og terapeuter mener, at når disse unikke børn ikke lykkes i offentlige skoler, er det ofte på grund af en afbrydelse mellem dem - deres hjerner er forbundet til at gøre dem til geniale opfindere og iværksættere - og vores skoler, der er oprettet til børn, hvis hjerner er kablet til at gøre dem til gode arbejdere i de strukturerede miljøer i en fabriks- eller kontorboks.

De børn, som vi kalder "normale", er mere metodiske, omhyggelige og detaljerede og er mindre tilbøjelige til at tage risici. De har ofte svært ved at holde det sammen og optræde i Edison-genbarnets hurtige ildverden: De klarer sig ikke så godt med videospil, kunne ikke klare at arbejde i en skadestue eller i en ambulancepersonale, og befinder sig sjældent blandt rækken af ​​iværksættere, opdagelsesrejsende og sælgere.

Tilsvarende har Edison-genbørn deres egne styrker og begrænsninger: De klarer sig ikke godt i skolemiljøet med gentagelse, auditiv læring og rote-memorisering, der er indstillet til "normale" børn, og de laver ikke meget gode bogførere eller ledere. Disse børn er genetisk pionerer, opdagelsesrejsende og eventyrere. De er gode innovatorer, og de finder høje niveauer af succes inden for ethvert felt, hvor der er meget forandring, konstant udfordring og masser af aktivitet. Sådanne personligheder er almindelige blandt akutmedicinske læger, kirurger, kampflypiloter og sælgere.

Der er mange områder, hvor sådanne mennesker kan udmærke sig - især når de klarer sig gennem barndommen med deres tro på sig selv intakt.

Genoptrykt med tilladelse fra udgiveren, Park Street Press.
© 2003.  www.InnerTraditions.com

Denne artikel blev uddraget med tilladelse fra FORORDET i bogen:

Edison-genet: ADHD og jægerbarnets gave
af Thom Hartmann.

Hvorfor personer med ADHD er begavede og kreativeThom Hartmann med henvisning til eksempler på betydningsfulde innovatører i vores moderne æra hævder, at hjernen hos børnene, der har Edison-genet, er kablet til at give dem strålende succes som innovatorer, opfindere, opdagelsesrejsende og iværksættere, men at de samme kvaliteter ofte forårsager dem problemer i forbindelse med vores offentlige skoler. Han tilbyder konkrete strategier til at hjælpe Edison-genbørn med at nå deres fulde potentiale og viser, at de i stedet for at være "problemer" er en vigtig og vital gave til vores samfund og verden.

Info / Bestil denne bog

Flere bøger af Thom Hartmann

Om forfatteren

Hvorfor personer med ADHD er begavede og kreative

Thom Hartmann er den prisvindende, bedst sælgende forfatter af over et dusin bøger, inklusive Attention Deficit Disorder: En anden opfattelse, De sidste timer med gammelt sollys,og Ujævn beskyttelse. Han er tidligere psykoterapeut og en af ​​grundlæggerne af The Hunter School, et beboelses- og dagskole for børn med ADHD. Besøg hans hjemmeside på: www.thomhartmann.com

Relaterede bøger

at InnerSelf Market og Amazon

 

Flere artikler af denne forfatter

Du vil måske også kunne lide

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

MEST LÆS

mindfulness og dans mental sundhed 4 27
Hvordan Mindfulness og dans kan forbedre mental sundhed
by Adrianna Mendrek, Bishop's University
I årtier blev den somatosensoriske cortex anset for kun at være ansvarlig for behandling af sensoriske...
hvordan smertestillende virker 4 27
Hvordan dræber smertestillende medicin faktisk smerte?
by Rebecca Seal og Benedict Alter, University of Pittsburgh
Uden evnen til at føle smerte er livet farligere. For at undgå skader fortæller smerte os, at vi skal bruge en...
vesten, der aldrig har eksisteret 4 28
Højesteret indleder i det vilde vesten, der faktisk aldrig har eksisteret
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Højesteret har netop, efter alt at dømme, med vilje forvandlet Amerika til en væbnet lejr.
hvordan sparer man penge på mad 0 6
Sådan sparer du på din madregning og stadig spiser velsmagende, nærende måltider
by Clare Collins og Megan Whatnall, University of Newcastle
Dagligvarepriserne er steget opad af en række årsager, herunder de stigende omkostninger ved...
hvad med vegansk ost 4 27
Hvad du bør vide om vegansk ost
by Richard Hoffman, University of Hertfordshire
Heldigvis, takket være veganismens stigende popularitet, er fødevareproducenter begyndt...
havets bæredygtighed 4 27
Havets sundhed afhænger af økonomi og ideen om Infinity Fish
by Rashid Sumaila, University of British Columbia
Indfødte ældste delte for nylig deres forfærdelse over det hidtil usete fald i laks...
få vaccine booster 4 28
Skal du få et Covid-19 boosterbillede nu eller vente til efteråret?
by Prakash Nagarkatti og Mitzi Nagarkatti, University of South Carolina
Mens COVID-19-vacciner fortsat er yderst effektive til at forhindre hospitalsindlæggelse og dødsfald, er det...
spar på køleomkostninger 4 27
Sådan sparer du på dine køleomkostninger
by University of Oregon
Passive afkølingsstrategier kan reducere belastningen på aircondition med så meget som 80 %, rapporterer...

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.