Venskab

Hvorfor ensomhed både er en individuel ting og et resultat af byer

over ensomhed 1 25
 Kvarter, der gør det lettere at komme rundt uden bil, fremmer også sociale interaktioner. Shutterstock

Hvis du føler dig ensom, er du ikke alene. Ensomhed er en stadig mere almindelig oplevelse, og det kan få alvorlige konsekvenser. Folk, der føler sig ensomme, er kl større risiko for alvorlige helbredsproblemer, herunder hjertesygdomme, immundefekt og depression.

Traditionelt er ensomhed blevet betragtet som et individuelt problem, der kræver individuelle løsninger, såsom psykologisk terapi eller medicin. Alligevel er ensomhed forårsaget af at føle sig adskilt fra samfundet. Det giver derfor mening, at behandlinger for ensomhed skal fokusere på de ting, der hjælper os med at skabe disse bredere forbindelser.

De steder, hvor vi bor, arbejder og leger, for eksempel, kan fremme meningsfulde sociale interaktioner og hjælpe os med at opbygge en følelse af forbindelse. Omhyggelig planlægning og forvaltning af disse steder kan skabe befolkningsdækkende forbedringer i ensomhed.

Vores forskerhold undersøger, hvordan den måde, vi designer og planlægger vores byer på, påvirker ensomhed. Vi har netop offentliggjort en systematisk gennemgang forskning fra hele verden. Samlet set fandt vi, at mange aspekter af det byggede miljø påvirker ensomhed.

Ingen enkelt designegenskab kan dog beskytte alle mod ensomhed. Steder kan give muligheder for sociale interaktioner eller udgøre barrierer for dem. Alligevel reagerer hvert individ forskelligt på disse muligheder og barrierer.

Hvad så anmeldelsen på?

Vores gennemgang involverede screening af over 7,000 offentliggjorte undersøgelser, der dækker områder som psykologi, folkesundhed og byplanlægning. Vi inkluderede 57 undersøgelser, der direkte undersøgte sammenhængen mellem ensomhed og det byggede miljø. Disse undersøgelser dækkede vidtgående aspekter fra kvarterdesign, boligforhold og offentlige rum til transportinfrastruktur og naturrum.

Forskningen viser, at byggede miljøer kan give folk muligheder for at gøre de ting, vi ved, hjælper med at reducere ensomhed. Eksempler inkluderer at chatte med folk i din gade eller dit kvarter eller deltage i en lokalbegivenhed.

Sammenhængen mellem det byggede miljø og ensomhed er dog kompleks. Vores gennemgang fandt, at muligheder for social interaktion afhænger af både strukturelle og individuelle faktorer. Med andre ord afhænger individuelle resultater af, hvad designet af et rum gør det muligt for en person at gøre, samt om, og hvordan, denne person udnytter dette design.

Specifikt identificerede vi nogle nøgleaspekter af det byggede miljø, som kan hjælpe folk med at skabe forbindelser. Det drejer sig om boligdesign, transportsystemer og fordeling og udformning af fri- og naturrum.


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Så hvilken slags situationer taler vi om?

At bo i små lejligheder kan for eksempel øge ensomheden. For nogle menneskerDette skyldes, at den mindre plads reducerer deres evne til at have folk til middag. Andre der bor i dårligt vedligeholdte boliger rapportere lignende oplevelser.

Mere universelt bor i områder med god adgang til samfundscentre naturlige rum hjælper folk med at skabe sociale forbindelser. Disse rum giver mulighed for både planlagte og uventede sociale interaktioner.

At bo i miljøer med god adgang til destinationer og transportmuligheder beskytter også mod ensomhed. Det gavner især personer, der er i stand til at bruge aktiv transport (gående og cyklende) og offentlig transport af høj kvalitet.

Denne konstatering burde give mening for alle, der går eller tager bussen. Vi er da mere tilbøjelige til at interagere på en eller anden måde med dem omkring os, end når vi er låst inde i privatlivet i en bil.

Tilsvarende byggede miljøer designet til at være sikker — fra kriminalitet, trafik og forurening — gør det også muligt for folk nemt at udforske deres kvarterer til fods. Endnu en gang giver det dem flere muligheder for sociale interaktioner, der potentielt kan reducere ensomhed.

Miljøer, hvor mennesker er i stand til at udtrykke sig, viste sig også at beskytte mod ensomhed. For eksempel rapporterede beboere i boliger, de kunne personliggøre og "gøre hjem", at de følte sig mindre ensomme. Det samme gjorde dem, der følte sig i stand til at "passe ind”, eller identificere sig med de mennesker, der bor tæt på.

Andre vigtige faktorer er mindre indlysende

Disse faktorer er ret veldefinerede, men vi fandt også, at mindre håndgribelige forhold kunne være væsentlige. For eksempel viste undersøgelser konsekvent vigtigheden af ​​socioøkonomisk status. Samspillet mellem økonomiske uligheder og det byggede miljø kan fratage mange retten til at leve et liv uden ensomhed.

For eksempel: boligophold kan være vigtigt, fordi folk, der lejer, er mindre i stand til at personliggøre deres hjem. Folk med lavere indkomst har ikke altid råd til det bo tæt på venner eller i et kvarter, hvor de føler sig accepteret. Områder med lavere indkomst er også notorisk underserviceret med pålidelig offentlig transport, velholdte naturrum velindrettede offentlige rum.

Vores gennemgang afslører flere aspekter af det byggede miljø, der kan forbedre sociale interaktioner og minimere ensomhed. Vores vigtigste konstatering er dog, at der ikke er et enkelt bygget miljø, der er universelt "godt" eller "dårligt" for ensomhed.

Ja, vi kan planlægge og bygge vores byer for at hjælpe os med at opfylde vores medfødte behov for social forbindelse. Men konteksten har betydning, og forskellige individer vil fortolke byggede miljøer forskelligt.The Conversation

Om forfatterne

Jennifer Kent, seniorforsker i urbanisme, University of Sydney; Emily J. Rugel, æresadjunkt, Sydney Medical School, University of Sydneyog Marlee Bower, forskningsstipendiat, Matilda Center for Forskning i Mental Sundhed og Stofbrug, University of Sydney

Denne artikel er genudgivet fra The Conversation under en Creative Commons-licens. Læs oprindelige artikel.

Secrets of Great Marriages af Charlie Bloom og Linda BloomAnbefalet bog:

Hemmeligheder ved store ægteskaber: Ægte sandhed fra ægte par om varig kærlighed
af Charlie Bloom og Linda Bloom.

Blooms destillerer virkelighedens visdom fra 27 ekstraordinære par til positive handlinger, som ethvert par kan tage for at opnå eller genvinde ikke bare et godt ægteskab, men et godt ægteskab.

For mere information eller for at bestille denne bog.

Du vil måske også kunne lide

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

MEST LÆS

stille gade i et landdistrikt
Hvorfor små landdistrikter ofte undgår nødvendige nytilkomne
by Saleena skinke
Hvorfor skyr små landdistrikter ofte nytilkomne, selv når de har brug for dem?
ung kvinde ved hjælp af sin smartphone
Beskyttelse af online privatliv begynder med at tackle 'digital fratræden'
by Meiling Fong og Zeynep Arsel
Til gengæld for adgang til deres digitale produkter og tjenester indsamler og bruger mange teknologivirksomheder...
Robot udfører hinduistisk ritual
Udfører robotter hinduistiske ritualer og erstatter tilbedere?
by Holly Walters
Det er ikke kun kunstnere og lærere, der mister søvn over fremskridt inden for automatisering og kunstige...
minder fra musik 3 9
Hvorfor bringer musik minder tilbage?
by Kelly Jakubowski
At høre det stykke musik fører dig lige tilbage til hvor du var, hvem du var sammen med og...
nordiske myter 3 15
Hvorfor oldnordiske myter varer ved i populærkulturen
by Carolyne Larrington
Fra Wagner til William Morris i slutningen af ​​det 19. århundrede, via Tolkiens dværge og CS Lewis' The...
en tegning af to forenede hænder - den ene bestående af fredssymboler, den anden af ​​hjerter
Du går ikke i himlen, du vokser til himlen
by Barbara Y. Martin og Dimitri Moraitis
Metafysik lærer, at man ikke kommer til Himlen, bare fordi man har været et godt menneske; du vokser...
farer ved ai 3 15
AI tænker og føler ikke – faren ligger i at tro, den kan
by Nir Eisikovits
ChatGPT og lignende store sprogmodeller kan producere overbevisende, menneskelignende svar på en endeløs...
tre hunde, der sidder ude i naturen
Sådan er du den person, din hund har brug for og respekterer
by Jesse Sternberg
Selvom det så ud som om, jeg var udenfor (et ægte kendetegn ved en alfa), var min opmærksomhed...

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.