Hvordan indfødte fugle vender tilbage til New Zealands restaurerede byskove

genopbygningsmiljø 4 14
 Shutterstock/SCurtis

Urbanisering og ødelæggelsen af ​​levesteder, det medfører, er en stor trussel mod hjemmehørende fuglebestande. Men som vores nye forskning viser, kan restaurerede byskove returnere indfødte fugle til vores byer og forbedre artsrigdommen.

genopbygning af miljø2 4 14
 Jo ældre den restaurerede skov er, jo flere hjemmehørende fuglearter kan den understøtte. Shutterstock/Dmitry Naumov

Vi definerer restaurerede byskove som grønne områder i en by, domineret af naturlig vegetation, der er blevet plantet med vilje. For at evaluere restaureringssuccesen sporede vi ændringer i indfødte fuglesamfund i 25 restaurerede skove i to af New Zealands byer, Hamilton og New Plymouth.

De skove, vi brugte i vores undersøgelse, spændte vidt i deres aldre, inklusive en, hvor den første restaureringsindsats begyndte for 72 år siden. Vi sammenlignede også disse restaurerede skove med rester af indfødte, modne skove – både i og uden for byen – som aldrig var blevet ryddet.

Vores fund viser, at ældre restaurerede skove understøtter flere arter af hjemmehørende fugle, og nogle er tæt på artsrigdommen af ​​uberørte rester af oprindelig skov. Mængden af ​​fugle steg i takt med, at skovkronerne blev tættere.

I modsætning til vores oprindelige forudsigelser havde indførte invasive pattedyr ingen signifikant effekt på hverken artsrigdom eller overflod af hjemmehørende fugle i byskove.

Ældre restaureringer er bedre

Vi fandt, at de yngre skove understøttede små insekt-spisende og altædende fugle såsom fanhaler, sølvøjne og gråsanger. Ældre beplantninger var også hjemsted for nektar og frugtfødende arter som tūī.

Denne stigning i indfødte artsrigdom tyder på, at ældre lokaliteter giver et større udvalg af fødevarer og andre ressourcer, der opfylder behovene hos flere arter over tid. Vi fandt også et større samlet antal fanhaler og tūī i ældre restaurerede skove.

genopbygning af miljø3 4 14
 Insektædende fantails er blandt de første, der vender tilbage til restaurerede byskove. Shutterstock/William Booth

For at overvåge disse indfødte fuglesamfund talte vi alle landfugle set og hørt langs 200 m transekter.


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

Det ser ud til, at den indfødte fuglediversitet i restaurerede skove i stigende grad ligner det, vi finder i byskovrester, men der er stadig en mærkbar kløft mellem de ældste restaurerede områder og både by- og landrester.

Dette kan betyde, at det kan tage mere end 72 år for en skov at give samme kvalitet af habitat som restskov, hvilket understreger vigtigheden af ​​at beskytte de resterende skove, både inden for og uden for bygrænsen.

Rotter og possums kan også lide restaurerede skove

Vi havde også brug for at vide, hvordan pattedyr påvirker hjemmehørende fugle på vores steder, så vi brugte kamerafælder til at opdage katte og tygge kort for at spore rotter og possums.

Tyggekort er små ark af bølgeplast, med kanterne fyldt med jordnøddesmør, som giver os mulighed for at identificere gnavere og possums ved deres bidemærker. Til vores overraskelse fandt vi ikke nogen væsentlig indflydelse af rotte- og kattetal på mangfoldigheden og overfloden af ​​hjemmehørende fugle.

genopbygning af miljø4 4 14
 Indfødte fugle, der overlever i byer, er mindre påvirket af prædation. Shutterstock/JARASNAT ANUJAPAD

Dette var uventet, fordi både rotter og katte jager indfødte fugle og rotter også tager deres æg. Dog andet forskning har vist, at tre af vores almindeligt påviste hjemmehørende fugle (gråsanger, viftehale og sølvøje) er i stand til at klare en vis grad af prædation.

I 2006, a studere foreslået ideen om, at de fuglesamfund, vi ser i vores byer i dag, er dem, der er mindre påvirket af prædation - "fortidens prædationsspøgelser".

Vi mener, at dette er tilfældet i vores undersøgelse - fugle, der er meget sårbare over for prædation fra invasive pattedyr, er allerede forsvundet fra byer i New Zealand. De resterende fugle er dem, der kan overleve på trods af de nuværende prædationsniveauer.

Vi har aldrig opdaget rotter og possums i de yngste restaurerede skove. De synes at foretrække et vist niveau af vegetationskompleksitet, kronedække og træhøjde i restaureringsbeplantninger. Når først disse habitatkrav er opfyldt, efter omkring ni år, bliver rotter og possums relativt udbredt.

Det ser ud til, at ændringerne i vegetationsstruktur og kompleksitet, der opstår, efterhånden som de restaurerede skovaldre gavner de indfødte skovfugle, men giver også levested for invasive rovdyr.

Byens skove gavner mennesker og natur

I byområder, der har gennemgået ekstrem skovrydning og habitatændringer, er en forøgelse af antallet og kvaliteten af ​​naturlig skov gennem restaurering af beplantning et nødvendigt første skridt i retning af at genetablere indfødte skovfuglesamfund. Men dette skulle i sidste ende ledsages af invasiv pattedyrkontrol.

Vores resultater fremhæver de betydelige muligheder, skovrestaurering giver for at forbedre den indfødte fuglediversitet. Dette giver os mulighed for at forene menneskelig udvikling med beskyttelse og forbedring af den indfødte biodiversitet i byer.

Mens folk fortsætter med at flytte til byer, giver byrestaurering en fornyet forbindelse mellem mennesker og indfødte miljøer.

På trods af de bevaringsudfordringer, bymiljøer byder på, er der en voksende erkendelse af fordelene for både hjemmehørende arter og mennesker. Økologisk genopretning er et potentielt stærkt værktøj til at afbøde de skadelige virkninger af urbanisering.

Ved at give habitat til fugle giver urbane grønne områder også byens beboere mulighed for daglig kontakt med karismatiske arter. Dette letter en følelsesmæssig forbindelse med naturen, som igen fremmer offentlig støtte til bevaring og genopretning.

FN har erklæret 2021-2030 tiåret for restaurering af økosystem – en opfordring til at beskytte og genoplive økosystemer rundt om i verden til gavn for mennesker og natur.

Vores undersøgelse viser, at enhver newzealænder kan bidrage til denne genoplivning af vores ikoniske indfødte fugle ved at plante indfødte træer i deres egne bykvarterer.The Conversation

Om forfatteren

Elizabeth Elliot Noe, Postdoktor, Lincoln University, New Zealand; Andrew D. Barnes, lektor i samfundsøkologi, University of Waikato; Bruce Clarkson, professor i restaureringsøkologi, University of Waikatoog John Innes, Seniorforskning - Wildlife Ecology, Manaaki Whenua - Landplejeforskning

Denne artikel er genudgivet fra The Conversation under en Creative Commons-licens. Læs oprindelige artikel.

Relaterede bøger

 

Den menneskelige sværm: Hvordan vores samfund opstår, trives og falder

0465055680af Mark W. Moffett
Hvis en sjimpanse tager sig ind på en anden gruppes område, vil den næsten helt sikkert blive dræbt. Men en New Yorker kan flyve til Los Angeles - eller Borneo - med meget lidt frygt. Psykologer har gjort meget for at forklare dette: I årevis har de anført, at vores biologi sætter en hård øvre grænse - omkring 150 mennesker - på størrelsen af ​​vores sociale grupper. Men menneskelige samfund er faktisk meget større. Hvordan klarer vi - stort set - at komme sammen med hinanden? I denne paradigmebrydende bog trækker biolog Mark W. Moffett på fund i psykologi, sociologi og antropologi for at forklare de sociale tilpasninger, der binder samfund. Han udforsker, hvordan spændingen mellem identitet og anonymitet definerer, hvordan samfund udvikler sig, fungerer og mislykkes. overgår Guns, Germs, and Steel og Sapiens, Den menneskelige sværm afslører, hvordan menneskeheden skabte spredte civilisationer af uovertruffen kompleksitet - og hvad det vil tage for at opretholde dem.   Fås på Amazon

 

Miljø: Videnskaben bag historierne

af Jay H. Withgott, Matthew Laposata
0134204883Miljø: Videnskaben bag historierne er en bedst sælger af det indledende miljøvidenskabelige kursus kendt for sin studentvenlige fortællestil, dets integration af virkelige historier og casestudier og dens præsentation af den nyeste videnskab og forskning. Det 6th Edition indeholder nye muligheder for at hjælpe studerende med at se forbindelser mellem integrerede casestudier og videnskaben i hvert kapitel og giver dem muligheder for at anvende den videnskabelige proces til miljøhensyn. Fås på Amazon

 

Feasible Planet: En guide til mere bæredygtig levevis

af Ken Kroes
0995847045Er du bekymret over tilstanden på vores planet og håber, at regeringer og virksomheder finder en bæredygtig måde for os at leve på? Hvis du ikke tænker over det for hårdt, kan det fungere, men vil det? Forladt alene, med drivere af popularitet og fortjeneste, er jeg ikke alt for overbevist om, at det vil. Den manglende del af denne ligning er dig og mig. Enkeltpersoner, der tror på, at virksomheder og regeringer kan gøre det bedre. Enkeltpersoner, der mener, at vi gennem handling kan købe lidt mere tid til at udvikle og implementere løsninger på vores kritiske problemer. Fås på Amazon

 

Fra udgiveren:
Køb på Amazon går til at bekæmpe omkostningerne ved at bringe dig InnerSelf.com, MightyNatural.com, og ClimateImpactNews.com uden omkostninger og uden annoncører, der sporer dine browservaner. Selv hvis du klikker på et link, men ikke køber disse valgte produkter, betaler alt andet, du køber i det samme besøg på Amazon, en lille provision. Der er ingen ekstra omkostninger for dig, så vær venlig at bidrage til indsatsen. Du kan også bruge dette link at bruge til Amazon når som helst, så du kan hjælpe med at støtte vores indsats.

Du vil måske også kunne lide

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

MEST LÆS

baby smilende
Omdøbning og genvinding af det hellige
by Phyllida Anam-Áire
At gå i naturen, spise lækker mad, poesi, lege med vores børn, danse og synge,...
Et Equinox-alter
At lave et Equinox-alter og andre efterårsjævndøgnprojekter
by Ellen Evert Hopman
Efterårsjævndøgn er det tidspunkt, hvor havene bliver hårde, når vinterkulingen sætter ind. Det er også...
digitale penge 9 15
Hvordan digitale penge har ændret, hvordan vi lever
by Daromir Rudnyckyj
Enkelt sagt kan digitale penge defineres som en form for valuta, der bruger computernetværk til at...
nysgerrige børn 9 17
5 måder at holde børn nysgerrige på
by Perry Zurn
Børn er naturligvis nysgerrige. Men forskellige kræfter i miljøet kan dæmpe deres nysgerrighed over...
vedvarende energi 9 15
Hvorfor det ikke er miljøskadeligt at være for økonomisk vækst
by Eoin McLaughlin et al
Midt i nutidens leveomkostningskrise er mange mennesker, der er kritiske over for ideen om økonomisk...
stille op 9 16
Hvorfor du bør tale med din chef før 'stille op'
by Cary Cooper
Quiet quitting er et iørefaldende navn, populært på sociale medier, for noget, vi alle sandsynligvis har...
Ligesom gener går dine tarmmikrober fra en generation til den næste
Ligesom gener går dine tarmmikrober fra en generation til den næste
by Taichi A. Suzuki og Ruth Ley
Da de første mennesker flyttede ud af Afrika, bar de deres tarmmikrober med sig. Viser sig,…
koalabjørn "sidder fast" i et træ
Når det er smart at være langsom: Lektioner fra en koalabjørn
by Danielle Clode
Koalaen klamrede sig til en gammel træhjort, mens den strandede i Murray-floden på grænsen...

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.