Social bevidsthed

Vær forsigtig: Vinternes drukning kan øges, når isen tyndes med klimaændringer

Vær forsigtig: Vinternes drukning kan øges, når isen tyndes med klimaændringer
Vinternes drukningsgrad er højest i lande med stærke isfiskekulturer og temperaturer, der svæver nær frysning.
(Shutterstock)

Hver vinter understøtter isen, der dannes på søer, floder og oceaner, samfund og kultur. Det giver transport på tværs af vinterveje, jagt og fiskeri, og rekreative aktiviteter, Såsom søisfestivaler, stå på skøjter, hockey og isfiskeri.

I mange samfund havde isdække været stabile og forudsigelige i generationer. Men ingen isdækket vandmasse er uden risiko. Fald gennem isen er særligt farlige, fordi temperaturen i koldt vand kan føre til chok, hvilket hurtigt kan føre til bevidstløshed, uregelmæssige hjerterytme og død.

Et internationalt tværfagligt team undersøgte virkningerne af klimaforandringer på vinterens drukning i de nordlige lande. Vi forventede, at der ville være flere drukninger i varmere vintre, fordi klimaforandringer fører til usikker isdækning.

ny undersøgelse dokumenterer over 4,000 vinterkvældninger, der fandt sted i løbet af de sidste 10-30 år i 10 lande, herunder Canada, USA, Finland, Sverige, Estland, Letland, Rusland, Italien, Tyskland og Japan. Alarmerende havde Canada det højeste antal drukninger om vinteren hvert år.

Øgede drukninger i varmere vintre

Vinterkvældninger var mere almindelige i varmere vintre i disse nordlige lande, forekommer fem gange hyppigere, når de gennemsnitlige vinterlufttemperaturer nærmer sig 0 C. Generelt opstod de fleste drukninger, når de gennemsnitlige vinterlufttemperaturer var mellem -5 og 0 C. ekstremt varme dage og regn-på-sne begivenheder i varme vintre bidrager til tyndere, svagere og mindre stabil is.

Med klimaændringerne stiger temperaturen hurtigst om vinteren, og folk har brug for at tilpasse deres adfærd.
Med klimaændringerne stiger temperaturen hurtigst om vinteren, og folk har brug for at tilpasse deres adfærd.
(Shutterstock)

Det højeste antal drukningsbegivenheder fandt sted i begyndelsen og slutningen af ​​vinteren, når isdækket er mest usikkert. De datoer, hvorpå is dannes og smelter, påvirkes mest af klimaændringerne, således at opvarmningstemperaturer fører til forsinket isdannelse, tidligere isopbrydning, tyndere is og øgede frysetøningsbegivenheder.

Derudover trækker det varmere vejr og de længere dagslys timer i det tidlige forår flere mennesker udenfor, hvilket øger risikoen for drukning. I et skiftende klima vil vinter drukninger sandsynligvis stige, fordi temperaturen stiger hurtigst om vinteren, mens menneskelig bevidsthed og adfærd ikke tilpasser sig tilstrækkeligt.

Drukningsrisikofaktorer

Kulturelle faktorer kan også påvirke vinterens drukningsgrad. For eksempel lider oprindelige samfund i det nordlige Canada og Alaska højeste sats af vinter drukning på grund af deres afhængighed af isdække for ophold og rejse, hvilket fører til lange timer på isen. Tilsvarende er vinterens drukningsgrad meget høj i Estland og Letland, dels som følge af en stærk isfiskekultur og gennemsnitlige vinterlufttemperaturer lige under 0 C.


 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

På den anden side er drukningsgraden om vinteren tæt på nul i Tyskland og Norditalien, hvor love og regler forbyder isfiskeri og kun tillader skøjteløb, når lokale myndigheder anser isen for at være sikker.

Vi anbefaler at bruge lokal kulturel og traditionel viden i dialog med interessenter i samfundet at designe og gennemføre vandsikkerhedsprogrammer, der giver samfund mulighed for at tilpasse sig de regionale virkninger af klimaændringer.

Alkohol kan øge risikovillig adfærd på isen. (vær forsigtig, drukninger om vinteren kan stige, når isen tyndes med klimaændringerne)
Alkohol kan øge risikovillig adfærd på isen.
(Shutterstock)

Desværre har børn og unge voksne den største risiko for drukning. Børn under ni år tegnede sig for 44 procent af de druknede dødsfald, mens de spillede på is. Unge voksne mellem 15 og 29 år havde høje drukningsgrader, når de fiskede på is eller snescooter.

Alkoholforbrug kan yderligere bidrage til øget risikovillig adfærd på isen.

Reducer risikoen for drukning om vinteren

Denne vinter vil flere mennesker sandsynligvis deltage i vinteraktiviteter på grund af COVID-19-pandemien. Prognoser antyder en varmere og vådere vinter ligger foran Ontario og Québec, hvilket kan give usikre isforhold.

Sikkerhedsudstyr, såsom isplukker, flotationsudstyr og beskyttelsesbeklædning under hypotermi kan hjælpe med at mindske risikoen for drukning. Integrering af vinterundervisning i svømmetimer er en effektiv måde at forhindre børn i at drukne.

Barbara Byers, forskningschef for Livreddende samfund i Ontario anbefaler at evaluere kvaliteten af ​​isen og dens type, inden den begiver sig ud på den. Is skal være klar, hård og ny.

“Undgå sudrende is; is på eller i nærheden af ​​bevægeligt vand, som floder og strømme; is, der er optøet og genfrosset; og lagdækket eller rådnet is forårsaget af pludselige temperaturændringer. ”

Byers advarer folk om at holde øje med andre faktorer, der svækker eller ”rådner” is, såsom sne på is, der fungerer som et tæppe og forhindrer det i at hærde, eller trykryg dannet af vind- eller strømtryk.

”Det er vigtigt at holde sig væk fra ukendte stier eller ukendt is. Undgå at rejse på is om natten. Gå aldrig på isen alene. En ven kan muligvis redde dig eller gå efter hjælp, hvis du kommer i vanskeligheder, ”sagde Byers. ”Ingen is er uden nogen risiko. Minimer din risiko. ”

Om forfatterne

Simon R. Watson var medforfatter til denne artikel. Han var tidligere forskerassistent ved York University.The Conversation

Sapna Sharma, lektor og York University Research Chair i Global Change Biology, York University, Canada

Denne artikel er genudgivet fra The Conversation under en Creative Commons-licens. Læs oprindelige artikel.

Relaterede bøger

Livet efter kulstof: Den næste globale transformation af byer

by Peter Plastrik, John Cleveland
1610918495Vores byers fremtid er ikke, hvad den plejede at være. Den moderne by model, der tog holder globalt i det tyvende århundrede har overlevet sin nytte. Det kan ikke løse de problemer, det hjalp med at skabe - især den globale opvarmning. Heldigvis er en ny model for byudvikling dukker op i byerne at aggressivt tackle realiteter klimaændringer. Det transformerer den måde, byer designer og bruger det fysiske rum, skaber økonomisk velstand, forbruger og disponerer over ressourcer, udnytter og opretholder de naturlige økosystemer og forbereder sig på fremtiden. Fås på Amazon

Den sjette udryddelse: En unaturlig historie

af Elizabeth Kolbert
1250062187I løbet af det sidste halve milliard år, har der været fem masseudryddelser, hvor mangfoldigheden af ​​liv på jorden pludseligt og dramatisk kontraheret. Forskere overalt i verden overvåger i øjeblikket den sjette udryddelse, der forudses at være den mest ødelæggende udryddelsesbegivenhed siden den asteroide påvirkning, der udslettede dinosaurierne. Denne gang er katastrofen os. I prosa, der på én gang er ærlig, underholdende og dybt informeret, New Yorker forfatter Elizabeth Kølbert fortæller os, hvorfor og hvordan mennesker har ændret livet på planeten på en måde ingen art har før. Sammenflettende forskning inden for et halvt dusin discipliner, beskrivelser af de fascinerende arter, der allerede er gået tabt, og historien om udryddelse som koncept, giver Kolbert en bevægende og omfattende redegørelse for forsvinden, der opstår foran vores øjne. Hun viser, at den sjette udryddelse sandsynligvis er menneskehedens mest varige arv, hvilket tvinger os til at overveje det grundlæggende spørgsmål om, hvad det betyder at være menneske. Fås på Amazon

Klimakriger: Kampen for overlevelse, når verden overophedes

af Gwynne Dyer
1851687181Bølger af klimaflygtninge. Dusinvis af mislykkede stater. All-out krig. Fra en af ​​verdens store geopolitiske analytikere kommer et skræmmende glimt af de strategiske realiteter i den nærmeste fremtid, når klimaforandringer driver verdens magter mod overlevelsespolitikken. Presenterende og uvinklet, Klimakrig vil være en af ​​de vigtigste bøger i de kommende år. Læs det, og find ud af, hvad vi går mod. Fås på Amazon

Fra udgiveren:
Køb på Amazon går til at bekæmpe omkostningerne ved at bringe dig InnerSelf.comelf.com, MightyNatural.com, og ClimateImpactNews.com uden omkostninger og uden annoncører, der sporer dine browservaner. Selv hvis du klikker på et link, men ikke køber disse valgte produkter, betaler alt andet, du køber i det samme besøg på Amazon, en lille provision. Der er ingen ekstra omkostninger for dig, så vær venlig at bidrage til indsatsen. Du kan også bruge dette link at bruge til Amazon når som helst, så du kan hjælpe med at støtte vores indsats.

 

Du vil måske også kunne lide

følg InnerSelf på

facebook ikontwitter-ikonyoutube-ikoninstagram ikonpintrest ikonrss ikon

 Få det nyeste via e-mail

Ugeblad Daglig inspiration

TILGÆNGELIGE SPROG

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

MEST LÆS

er det covid eller høfecer 8 7
Sådan fortæller du, om det er Covid eller høfeber
by Samuel J. White og Philippe B. Wilson
Med varmt vejr på den nordlige halvkugle vil mange mennesker lide af pollenallergi...
ændret holdning til klima 8 13
Hvorfor klima og ekstrem varme påvirker vores holdning
by Kiffer George-kort
Den stigende frekvens og intensitet af hedebølger har påvirket folks mentale sundhed ved at...
hvordan man bryder dårlige vaner 8 13
Sådan brydes usunde vaner ved ikke at være besat af viljestyrke
by Asaf Mazar og Wendy Wood
Et spørgsmål, vi satte os for at besvare i vores seneste forskning. Svaret har vidtrækkende konsekvenser...
ung kvinde sidder med ryggen mod et træ og arbejder på sin bærbare computer
Balance mellem arbejde og fritid? Fra balancering til integration
by Chris DeSantis
Begrebet balance mellem arbejde og privatliv har ændret sig og udviklet sig i løbet af de omkring fyrre år, det har ...
bekæmpelse af stress hos kæledyr 8 14
Hvorfor det kan være et ensomt og stressende job at være familiehund
by Michael Skov Jensen
Mange tror, ​​at nutidens familiehund er forkælet og har det alt for godt. Men de lider ofte...
undgå lukket sind 8 13
Hvorfor fakta ofte ikke ændrer mening
by Keith M. Bellizzi,
"Facts First" er tagline for en CNN-brandingkampagne, der hævder, at "når fakta er...
et hjerte med syninger og et hjem under opførelse
En ny plan for reparation af et ødelagt liv
by Julia Harriet
Midt i livet har de fleste af os stået over for et betydeligt tab, såsom en elskets bortgang, at miste en...
en pil lige i øjet på en dartskive
Sådan sætter du intentioner for at nå dine mål
by Brian Smith
Adskillige barrierer kan nemt kapre opnåelsen af ​​et mål, herunder at undlade at sætte hensigter omkring...

Nye holdninger - nye muligheder

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Marked
Copyright © 1985 - 2021 InnerSelf-publikationer. Alle rettigheder forbeholdes.